We wtorek w brazylijskim Maceio rozpoczną się Akademickie Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej. W kraju kawy zobaczymy dwie polskie pary.

Przedstawiciele kolejnej z dyscyplin wracają po czteroletniej przerwy do rywalizacji w ramach AMŚ. Biało-czerwoni, którzy w ubiegły piątek wylecieli do Brazylii, wystawią do gry dwie pary. Wśród mężczyzn zobaczymy duet Mateusz Florczyk i Mikołaj Miszczuk, dla których będzie to pierwszy oficjalny start.

– Stworzyliśmy tę parę na potrzeby AMŚ, ale za wcześnie na wyciąganie pochopnych wniosków. Chłopakom zdarzało się już występować razem w wewnętrznych gierkach i liczę, że w Ameryce Południowej ułoży się dobrze współpraca między nimi – wyraża nadzieję Jakub Szałankiewicz, opiekun męskiej części naszej kadry podczas AMŚ w siatkówce plażowej w Brazylii, który na co dzień jest grającym trenerem seniorskiej reprezentacji Polski. – Zarówno Mateusz, jak i Mikołaj jeżdżą po zawodach z cyklu World Tour (partnerem Florczyka w kilku z nich był Szałankiewicz), dlatego stać ich na wysokie miejsca. Jedziemy walczyć o medale – nie ukrywa szkoleniowiec naszej kadry, zwycięzca letniej uniwersjady w 2011 i 2013 roku odpowiednio w chińskim Shenzhen i rosyjskim Kazaniu.

Pełne nadziei przed startem AMŚ w siatkówce plażowej są także Agata Ceynowa i Patrycja Jundziłł, które od tego roku zaczęły wspólną grę. Ostatnie tygodnie są niezwykle udane dla siatkarek młodzieżowej reprezentacji Polski. Najpierw zajęły one drugie miejsce w PKO Chełm Grand Prix Polski 2022, a tydzień później w Orlen Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej były bliskie awansu do półfinałów.

– Udział w AMŚ będzie w zasadzie naszą pierwszą międzynarodową, akademicką imprezą. Na pewno będziemy walczyć o każdą piłkę. Mam nadzieję, że uda się nam ugrać fajny wynik w Brazylii – liczy Ceynowa, dwukrotna zwyciężczyni Akademickich Mistrzostwa Polski.

Start AMŚ w siatkówce plażowej w Maceio we wtorek, 6 września. Rozgrywki rozpoczną się od fazy grupowej. Do fazy pucharowej awansują zwycięzcy grup, a pary z drugich i trzecich pozycji powalczą o miejsca w ćwierćfinale.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest PKN Orlen. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Skład akademickiej reprezentacji Polski na AMŚ w siatkówce plażowej

Kobiety: Agata Ceynowa (klub Zatoka 95 Puck/uczelnia Uniwersytet Warszawski), Patrycja Jundziłł (SPS Politechnika Częstochowska/Uniwersytet Łódzki). Mężczyźni: Mateusz Florczyk (SS Kaman Volley Kędzierzyn-Koźle/Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Mikołaj Miszczuk (UKS Tempo Chełm/Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej).