Sezon 2022/2023 w piłce ręcznej rozpoczęty. Na opolskich parkietach prócz superligowych zawodników dominowali młodsi adepci. W pierwszy weekend września Fundacja AZS zorganizowała ogólnopolski turniej „Szczypiorniak dla każdego”.

Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Do stolicy województwa opolskiego przyjechały zespoły z najdalszych zakątków Polski, by przetestować się na tle innych ekip. Kilometrowymi rekordzistkami okazały się juniorki młodsze z MTS Giżycka, które pokonały łącznie ponad 1150 kilometrów.

W trzech opolskich halach spotkało się blisko 400 zawodniczek i zawodników z 24 klubów, występujących w kategoriach wiekowych: juniorka, junior, juniorka młodsza, junior młodszy. Mecze rozgrywane były w halach Stegu Arena, Toyota Park i Politechniki Opolskiej.

Wśród juniorek niepokonane okazały się zawodniczki KS Pyrki Poznań, wyprzedzając na podium ekipy SPR Sośnica Gliwice i SPR Pogoń 1945 Zabrze. Niezwykłe emocje zapewnił nam pojedynek juniorów MKS Piotrkowianin Piotrków Trybunalski i KPR Gwardia Opole. Trzymający przez dłuższy czas wynik opolanie wypuścili prowadzenie w drugiej połowie. Zespół z województwa łódzkiego nie mógł jednak pozwolić sobie na chwilę odprężenia do ostatniej 50. minuty. Mecz zakończył się minimalnym zwycięstwem Piotrkowianina i złotymi medalami dla tej ekipy. Na drugim miejscu uplasował się MKS Kusy Szczecin, tuż przed KPR Gwardią Opole.

Nie mniej zacięte pojedynki obserwowaliśmy w młodszych kategoriach. Do rozstrzygnięcia niektórych spotkań nie wystarczył regulaminowy czas gry. W rozgrywkach juniorki młodszej triumfowały reprezentantki Bukowsko-Dopiewskiego KPR. Srebrne medale otrzymały zawodniczki MTS Giżycko, zaś brązowe SPR Kępno. Wśród juniorów młodszych zwyciężyła ekipa UKPR Agrykola Victoria Warszawa, pokonując w finałowym pojedynku KPR Gwardię Opole. Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy UKS Anilana Łódź.

Przez 3 dni rozegrano 48 spotkań w łącznym czasie blisko 2000 minut. Prócz sprawdzianu umiejętności młodzi adepci szczypiorniaka mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu inaugurującym rozgrywki PGNIG Superligi Mężczyzn. W piątek wszyscy uczestnicy turnieju na trybunach Stegu Areny obejrzeli pojedynek KPR Gwardii Opole z MKS Zagłębiem Lubin.

Organizatorem turnieju była Fundacja Akademickiego Związku Sportowego. Turniej zrealizowano przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Współorganizatorem wydarzenia był AZS Politechniki Opolskiej.

Fot. Agencja Reklamy FIVE