Najpierw dać z siebie wszystko

0
1431
fot. archiwum prywatne Mateusz Janik

Trzy zawodniczki i pięciu zawodników będzie reprezentować Polskę w zmaganiach biatlonowych podczas uniwersjady w Krasnojarsku.

W biathlonie nie zdobyliśmy medalu od 2013 roku, kiedy to w Trentino sama Weronika Nowakowska wywalczyła dwa złote i dwa srebrne krążki, a dwa drugie miejsca dołożyła Monika Hojnisz. To w biathlonie mieliśmy swego czasu króla Tomasza Sikorę, który w 1999 roku w Popradzie i dwa lata potem w Zakopanem pięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, dokładając do tego indywidualne srebro i sztafetowy brąz.

Czy ktoś z obecnej kadry spróbuje nawiązać do tych sukcesów? Z ośmiorga naszych zawodników większość jest w wieku juniora lub młodzieżowca i w tych kategoriach zdobywali medale mistrzostw kraju. Uniwersjadowe doświadczenie ma tylko Klaudia Cichoń, a najbardziej doświadczony jest Mateusz Janik, który w ostatnich dniach ubiegłego roku doczekał się wreszcie seniorskiego tytułu mistrza Polski, wygrywając sprint.

fot. archiwum prywatne Mateusz Janik

Tomek był najlepszy, a Weronika jedną z najlepszych na świecie. Łatwo się im nie dorówna, ale trzeba będzie walczyć, żeby choć spróbować – powiedział Mateusz. – Uniwersjada to impreza mistrzowska, takie małe igrzyska. Ze względu na limit wieku nie będzie wielu czołowych zawodników, a z tych, którzy przyjadą, wielu znam i wiem, czego się po nich spodziewać. Dla mnie jednak przede wszystkim liczy się moja postawa, żeby dać z siebie wszystko, bo dopiero wtedy będzie można myśleć o wynikach – dodał zawodnik AZS AWF Wrocław, który studiuje na AWF w Katowicach.

Cały sezon przygotowywałem się poza kadrą w moim klubie AZS, choć miałem możliwość reprezentowania innych barw.

Bardzo wiele zawdzięczam AZS AWF Wrocław i nie chcę go zdradzić.

Jestem mu coś winny – powiedział biathlonista, którego w tym sezonie ominęły starty w Pucharze Świata, ale właśnie jest w Mińsku na czempionacie Starego Kontynentu. – Brak startu w Pucharze Świata wyjdzie mi na dobre. Mogę się skupić na Mistrzostwach Europy, które po chorobie pozwolą mi odbudować formę, i uniwersjadzie. Każdy z nas będzie chciał się pokazać w niej z jak najlepszej strony, choć trzeba przyznać, że do Krasnojarska nie jedziemy najsilniejszym składem – powiedział 12-krotny mistrz Polski w biathlonie letnim, który specjalizuje się w sprintach i w nich liczy na najlepsze wyniki.

Ten sport jest tak złożony, że w każdej konkurencji można coś wywalczyć – podsumował najstarszy z biathlonistów akademickiej reprezentacji Polski, przyznając, że często tankuje na stacjach jej strategicznego sponsora. – Można się tylko cieszyć, że tak wielkie firmy jak Lotos wspierają sport.

foto: FISU

27. Zimowa Uniwersjada w Krasnojarsku odbędzie się w dniach 2-12 marca. Polskę będzie reprezentować 42 sportowców-studentów. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka reprezentacja Polski, Krasnojarsk 2019 – biathlon

1. Klaudia Cichoń (klub: IKN Górnik Iwonicz-Zdrój, uczelnia: AWF Katowice)
2. Magdalena Piczura (BKS WP Kościelisko, PPWSZ w Nowym Targu)
3. Klaudia Szpak (KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
4. Łukasz Bałęczny (KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
5. Mateusz Janik (KS AZS AWF Wrocław, AWF Katowice)
6. Michał Neumann (KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
7. Przemysław Pancerz (KS AZS AWF Wrocław, AWF Katowice) / zastąpił pierwotnie zgłoszonego Norberta Leszczyńskiego /
8. Łukasz Sidorowicz (KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice)

Trenerzy: Jerzy Szyda, Grzegorz Bril