Zwycięstwo Natalii Maliszewskiej w Pucharze Świata w short tracku rozbudziło nadzieje polskich kibiców na kolejne sukcesy w tej dyscyplinie. Czy nasi łyżwiarze mogą przywieźć medale z toru krótkiego w Krasnojarsku?

Młodsza z sióstr Maliszewskich (starsza, Patrycja również jest łyżwiarką) została piątym – po Adamie Małyszu, Kamilu Stochu, Justynie Kowalczyk i Zbigniewie Bródce – polskim triumfatorem PŚ w zimowej dyscyplinie. W Krasnojarsku nie zobaczymy jednak zdobywczyni Kryształowej Kuli z powodu kolizji terminów. – Bardzo żałuję, że nie mogę pojechać, ale w tym czasie odbędą się mistrzostwa świata w Bułgarii, gdzie celuję w złoto. Jestem jednak pewna, że moje koleżanki i koledzy z reprezentacji nie zawiodą – tłumaczy Maliszewska.

Jej młodsi koledzy z kadr narodowych, którzy z powodu braku toru długiego będą jedynymi przedstawicielami łyżwiarstwa szybkiego, polecą do Rosji, licząc na swój pierwszy międzynarodowy sukces i zapisanie się w historii tej dyscypliny. Żadnemu reprezentantowi Polski nie udało się bowiem dotąd stanąć na uniwersajdowym podium w short tracku. Wśród panów postara się o to czwórka reprezentantów – wszyscy trenują w Juvenii Białystok pod okiem Urszuli Kamińskiej i studiują wychowanie fizyczne w tamtejszej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki.

Szymon Wilczyk jest najbardziej doświadczonym z naszych reprezentantów. fot. Paweł Skraba

– Planem jest pokazać się z jak najlepszej strony, ale wydaje mi się, że nasz dobry występ w sztafecie będzie głównym celem w Krasnojarsku – mówi Szymon Wilczyk, dla którego będzie to pierwsza uniwersjada. Traktuje ją jako przedsmak zimowych igrzysk olimpijskich. Sam nastawia się również na udany start w rywalizacji indywidualnej. – W ciemno biorę każdy kolor medalu (śmiech). Poważnie mówiąc, z satysfakcją przyjmę miejsce w pierwszej 15 – określa swoje cele Wilczyk, najbardziej doświadczony spośród członków męskiej kadry. Obok m.in. Pawła Adamskiego, reprezentował Polskę w styczniowych ME w holenderskim Dordrechcie.

W podobnym tonie co Wilczyk wypowiada się Adamski. – Nikt z nas nie myśli o tym, że powinniśmy wrócić z Krasjonarska z medalami, ale może uda się sprawić miłą niespodziankę. Udział w uniwersjadzie jest dla mnie ważny, chcę się sprawdzić na tym poziomie.

Kobiecą część polskiej kadry będą zaś tworzyć dwie zawodniczki AZS Politechniki Opolskiej i dwie z Juvenii. Najbardziej doświadczoną z nich jest Magdalena Warakomska – jedyna obok snowboardzisty Oskara Kwiatkowskiego uczestniczka igrzysk olimpijskich. Magda jako pierwsza Polka uzyskała kwalifikacje na trzech dystansach, a w Pjongczangu najlepszym jej wynikiem była 12. lokata na 1000 m. Zawodniczka AZS Politechniki Opolskiej wielokrotnie startowała w mistrzostwach świata i Europy, a w seniorskich zmaganiach krajowych stawała na podium już dziewięć razy (głównie na najwyższym stopniu). Jej wyniki na 1000 m i 1500 m są cały czas rekordami Polski.

Paweł Adamski fot. Paweł Skaba

Jeden z jej krajowych rekordów został ustanowiony podczas ostatniej uniwersjady w Ałmatach. Studentka trzeciego roku fizjoterapii na Politechnice Opolskiej zajmowała tam miejsca w czołowej dziesiątce, pechowo (dyskwalifikacją) kończąc udział w finale na 1000 m. Najlepszym jej wynikiem było piąte miejsce w wyścigu drużynowym, w którym wystąpiła także jej klubowa koleżanka Oliwia Gawlica.

27. Zimowa Uniwersjada w Krasnojarsku odbędzie się w dniach 2-12 marca. Polskę będzie reprezentować 42 sportowców-studentów. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka reprezentacja Polski, Krasnojarsk 2019 – short track

1. Oliwia Gawlica (klub: KU AZS Politechniki Opolskiej, uczelnia: Politechnika Opolska)
2. Nikola Mazur (ŁKS Juvenia Białystok, WSFiZ Białystok)
3. Karolina Miłkowska (ŁKS Juvenia Białystok, WSWFiT Białystok)
4. Magdalena Warakomska (KU AZS Politechniki Opolskiej, Politechnika Opolska)
5. Paweł Adamski (ŁKS Juvenia Białystok, WSWFiT Białystok)
6. Łukasz Kuczyński (ŁKS Juvenia Białystok, WSWFiT Białystok)
7. Karol Nieścier (ŁKS Juvenia Białystok, WSWFiT Białystok)
8. Szymon Wilczyk (ŁKS Juvenia Białystok, WSWFiT Białystok)

Trenerzy: Łukasz Fabjański, Marek Dominiak