Początek sezonu Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS opływał w dobre wyniki, medale i puchary. W Poznaniu wystartowała już dziewiąta edycja cyklu. Uczestnicy dali niezbite dowody na to, że jest to potrzebna oraz ważna inicjatywa.

Blisko 90 osób z 22 jednostek AZS rywalizowało w weekend na pływalni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zmagania odbywały się na pływalni 25-metrowej. Obiekt dostosowany był do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W programie znalazły się takie konkurencje jak 25 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn, czy też 50 m klasycznym dowolnym i grzbietowym oraz 100 m stylem dowolnym.

Tradycyjnie jak to podczas zawodów pływackich ogromne emocje wzbudziły sztafety 4×25 m stylem dowolnym i 4×50 m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. Kibice mogli przeżyć małe déjà vu, bo w obu konkurencjach podium wyglądało tak samo. Zwyciężyła ekipa AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego przed AZS AGH 1 i AZS AGH 3.

Padło wiele rekordów osobistych, a walka o wygraną często toczyła się do ostatnich metrów. Dla jednych sukcesem było miejsce na podium, dla innych poprawienie czasu lub po prostu zabawa sportem. Każdy miał swoje powody, żeby wziąć udział w tym wydarzeniu. Zwycięzców wyłoniono w czterech klasach sportowych podzielonych według rodzaju niepełnosprawności.

– To był mój jeden z najlepszych dni, nie tylko w karierze pływackiej, ale i w życiu. Po pięciu latach przerwy wróciłem na zawody i to jest fantastyczna sprawa. Dopiero cztery miesiące temu wróciłem do treningów pływackich. Oprócz tego, że wróciłem na zawody, to znów znalazłem się też na podium i to z życiówką. Jest to niesamowita sprawa – powiedział Adam Jamróz z AZS Uniwersytetu Szczecińskiego, który był trzeci na 25 metrów stylem dowolnym.

– Pływam od 10 roku życia. Jeszcze w szkole podstawowej mieliśmy naukę pływania, a później już miałam prywatnego trenera i tak pływałam do gimnazjum. Pływanie daje mi radość i to, że zapominam o wózku. Ale też daje adrenalinę, zabawę i po prostu wolność. Myślę, że warto organizować takie zawody, bo można tu poznać wiele ciekawych osób – dodała Katarzyna Karasiewicz z AZS UAM Poznań.

foto: Ewa Milun-Walczak

Podwójne powody do radości miała Hanna Wiśniewska (AZS UZ Zielona Góra), która wygrała w swojej klasie na 25 m i na 50 m stylem dowolnym. Wśród panów dwa złote medale zdobył Jakub Madejski (AZS UŚ Katowice), będąc najlepszym w tych samych konkurencjach. Natomiast Jan Jurecki (AZS UP Wrocław) triumfował na 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem klasycznym, a Bogdan Pawłowski (AZS URz Rzeszów) był najszybszy na 50 m stylem klasycznym i 50 m grzbietem.

Oprócz indywidualnych wyróżnień prowadzona była też klasyfikacja generalna uczelni, w której najlepsi okazali reprezentanci AZS Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zdobywając w sumie 14 medali. Na drugim miejscu znalazł się AZS Uniwersytetu Gdańskiego z 7 medalami, a podium uzupełnił AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mając na koncie 13 krążków. O kolejności decydowała większa liczba złotych, potem srebrnych, a na końcu brązowych medali w konkurencjach indywidualnych.

Był to dopiero początek sezonu i już pod koniec maja w Zielonej Górze rozegrane zostaną Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w bocci. Jeszcze przed wakacjami odbędą się zawody w lekkiej atletyce. Uczestnicy biegać, skakać oraz pchać w dal będą w Gdańsku.

Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy we współpracy z AZS Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU.

IMP AZS 2024 w pływaniu – klasyfikacja drużynowa:
1. AZS AGH Kraków (4 złote, 7 srebrnych, 3 brązowe)
2. AZS Uniwersytet Gdański (2-5-0)
3. AZS Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2-2-9)
4. AZS Uniwersytet Rzeszowski (2-1-4)
5. AZS Uniwersytet Zielonogórski (2-0-0)
– AZS Akademia Leona Koźmińskiego (2-0-0)
6. AZS Uniwersytet Szczeciński (1-1-1)
7. AZS Politechnika Poznańska (1-1-0)
8. AZS Uniwersytet Śląski w Katowicach (1-0-0)
9. AZS Politechnika Gdańska (0-2-0)
10. AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (0-0-1)