Każdy pragnie wyłowić worek medali, ale nikt nie chce złapać “raka”. Po raz kolejny nad Brdę przyjadą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie. Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Gospodarze powalczą też o wygraną w klasyfikacji drużynowej uczelni.

Na jednym z najbardziej znanych torów regatowych w kraju – Brdyujściu uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski ścigać będą się o medale i trofea. W zawodach weźmie udział blisko 270 wioślarzy i wioślarek reprezentujących 24 szkoły wyższe. W programie zawodów znajdą się trzy konkurencje dla kobiet i mężczyzn. Rywalizacja odbywać będzie się w jedynkach, dwójkach podwójnych oraz ósemkach. Wszyscy do pokonania mają 1000 m.

– Z krótką przerwą będą to już chyba nasze dziewiąte Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie. Jest to temat nam znany, ale nie popadamy w rutynę. Jak patrzymy na kluby, to mamy tu też mocny teren jeśli chodzi o tę dyscyplinę. Posiadamy spore doświadczenie, bo rok temu organizowaliśmy Akademickie Mistrzostwa Europy i za rok będziemy gościć je ponownie – powiedziała Katarzyna Domańska, prezes AZS UKW Bydgoszcz.

Najliczniej obsadzoną konkurencją są ósemki, co oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę popularność zmagań osad Oxford – Cambridge. Również podczas igrzysk olimpijskich rywalizacja ósemek stanowi wisienkę na torcie wioślarskiej rywalizacji. W Bydgoszczy tylko w tej rywalizacji zobaczymy 16 osad męskich i 9 żeńskich.

– Ósemki cieszą się dużą popularności z dwóch względów. Raz, to właśnie piękna historia rywalizacji wspomnianych uczelni. Być może dlatego ósemki są utożsamiane ze sportem akademickim. W tej konkurencji podczas Akademickich Mistrzostw Polski można zdobyć najwięcej punktów. Dlatego praktycznie wszystkie uczelnie przywiązują wagę do tego startu – opowiada organizatorka wydarzenia.

Gospodarze prognozują dobre widowisko, ale też spoglądają w prognozy pogody. – Śledzimy warunki z dużym wyprzedzeniem. Wszystko wskazuje, że nie będzie opadów i szykuje się temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza. Może być trochę wiatru, co pewnie dla ósemek będzie utrudnieniem. Wiać ma jednak wiatr boczny z zachodu, ale tam jest skarpa, więc wszystko powinno odbyć się bez komplikacji – dodała Katarzyna Domańska.

Złotych medali w dwójce podwójnej bronić będą Małgorzata Strybel i Oliwia Kania (UKW Bydgoszcz), a wśród panów w tej samej konkurencji sukces powtórzyć będą chcieli Jan Aleksandrowicz i Szymon Stankiewicz (Politechnika Gdańska). Przed rokiem najszybszą ósemką kobiecą było UMK Toruń, a wśród panów dominowali gospodarze, którzy będą także bronić tytułu najlepszej wioślarskiej uczelni w kraju. Warto dodać, że w dwóch poprzednich AMP na drużynowym podium stały wyłącznie uczelnie z kujawsko-pomorskiego.

Pamiętając o gwiazdach sportu akademickiego, przygotowano memoriałowe wyróżnienia. Dla najlepszej zawodniczki / najlepszego zawodnika AMP 2024 trafi nagroda Rogera Vereya, czołowego polskiego sportowca okresu międzywojennego. Jako zawodnik AZS Kraków w latach 1931-1939 i 1945-1949 14-krotnie wygrał mistrzostwo Polski w jedynkach i ośmiokrotnie w dwójkach. Siedem razy stawał na podium mistrzostw Europy. W 1935 roku wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski.

Akademickie Mistrzostwa Polski odbędą się w dniach od 18 do 19 maja. Ceremonia otwarcia zawodów nastąpi w sobotę o godzinie 10. Później początek kolejnych biegów.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.