Dokładnie 2 lata po ostatnich wyborach w „Małej Auli” Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyło się Walne Zebranie Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu. Jednomyślnie na funkcję prezesa OŚ AZS Poznań ponownie wybrany został Tomasz Szponder.

Oprócz delegatów i ustępujących władz w zebraniu uczestniczyli członkowie honorowi AZS i AZS Poznań, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta oraz władze poznańskich uczelni wyższych.

W nowym Zarządzie znaleźli się przedstawiciele środowiska akademickiego z rektorami Politechniki Poznańskiej na czele (byłym rektorem prof. dr hab. inż. Tomaszem Łodygowskim i aktualnym prof. dr hab. inż. Teofilem Jesionowskim), działacze społeczni z sekcji wyczynowych i uczelni, prywatni przedsiębiorcy, a także z klucza 10 prezesów największych klubów działających w Wielkopolsce.

Prezes Tomasz Szponder podsumował działalność władz AZS Poznań w minionej kadencji, która stała pod znakiem pandemii i prób ograniczenia jej skutków dla naszej codziennej działalności. Mimo negatywnego wpływu pandemii udało nam się wysłać na igrzyska w Tokio największą w historii liczbę azetesiaków z Poznania (wystartowało w nich aż 11 reprezentantów naszych klubów: 8 z OŚ AZS, 2 z AZS AWF i 1 z AZS UAM). Poznaniacy zdobyli kilka medali najważniejszych imprez światowych wśród seniorów i kilkanaście w najważniejszych imprezach młodzieżowych i juniorskich. Obronili też wysokie pozycje w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży (AZS Poznań dwukrotnie na miejscu trzecim, a AZS AWF na miejscu piątym w 2020 i na siódmym w 2021), a ich obiekty sporo zyskały po przeprowadzonych remontach i modernizacjach.

W kolejnych latach liczymy na kontynuowanie tych sukcesów sportowych, liczny awans naszych zawodników na igrzyska w Paryżu oraz na odrobienie z nawiązką strat poniesionych w zakresie sportu studenckiego. Nadal pozostanie dla nas niezwykle ważne szkolenie dzieci i młodzieży oraz osiągnięcie jak najlepszych wyników w tym zakresie. Liczymy też na nowe inwestycje, przede wszystkim na oddanie do użytku nowego ośrodka łuczniczego, a także na kontynuowanie prac remontowych na naszych obiektach.

Wszystkie dotychczasowe sukcesy, a także nasze plany nie byłyby możliwe bez wsparcia dziesiątków instytucji i firm, a także pomocy osób prywatnych, którym w tym miejscu należą się wielkie podziękowania. Wspierają nas przede wszystkim władze publiczne: państwowe (Ministerstwo Sportu i Turystyki) oraz samorządowe (wojewódzkie i miejskie, z władzami Miasta Poznania na czele). Ogromną pomoc otrzymujemy od całego środowiska akademickiego – władze uczelni biorą na siebie największą część kosztów utrzymania sportu studenckiego, pracownicy naukowi wspomagają naszych zawodników w ich dwutorowej karierze sportowej. Codzienną pracę z naszymi sekcjami uczelnianymi prowadzą nasi koledzy i przyjaciele ze studiów WFiS, którzy są też często działaczami AZS i organizatorami naszych imprez sportowych.

Nieustannie wspierają nas polskie i wojewódzkie związki sportowe, a także Wielkopolskie Stowarzyszenie Sportowe i Zarząd Główny AZS. Ogromną rolę w rozwoju naszej działalności mają sponsorzy – do największych z nich należą ENEA S.A. (koszykówka), TALEX (tenis) i REBIS (sport studencki). Wśród wielu innych sponsorów należy wymienić firmy: AL-KO, DISport, Ferma Drobiu MIZGIER Tomasz Mizgier, GIANT, Green Parking, Kancelaria Prawna Piszcz i wspólnicy czy Novotel Poznań Centrum.

Wielką rolę w promocji sportu i informowaniu o naszych sukcesach odgrywają również media, centralne i przede wszystkim lokalne. Bez rodziców i rodzin naszych zawodników, szczególnie tych najmłodszych, trudno sobie nawet wyobrazić jakąkolwiek działalność wśród dzieci i młodzieży z Poznania i Wielkopolski – są oni fundamentem naszych sukcesów.

Wszystkim tym instytucjom, firmom i osobom prywatnym wielkie, wielkie podziękowania za wszelkie wsparcie, jakiego udzielają nam na co dzień! Wielkie podziękowania należą się też oczywiście wszystkim azetesiakom z Wielkopolski: zawodnikom, trenerom, działaczom i pracownikom biura, którzy przyczynili się do budowy siły i pozycji naszego AZS w ostatnich latach.

Walne zebranie to również czas nagradzania działaczy i sportowców. Wyróżnieni zostali:

Brązowy KRZYŻ ZASŁUGI
Robert Sadurski

Brązowa Odznaka „ZA ZASŁUGI DLA SPORTU”
Mikołaj Weymann

Medal Bronisława Czecha
Anna Jagaciak-Michalska
Aleksandra Kowalczuk

Złota odznaka AZS
Agnieszka Maluśkiewicz
Michał Walków                                
Grzegorz Kobus
Adrianna Szóstak
Martyna Galant
Grzegorz Zieliński
Mateusz Knez
Szymon Żelechowski
Aleksandra Kowalczuk

Srebrna odznaka AZS
Karolina Dratwa
Elżbieta Cieślicka
Aleksandra Grzechowiak
Oliwia Kacprzak

Członek Honorowy AZS Poznań 2020
Hanna Pracharczyk                                                                         
Leon Walkowiak                                                              
Ryszard Drygas
Ryszard Blaszka                                
dr Michał Walenciak
Józef Ślusarek                                   
dr Stanisław Paterka                      
Ryszard Ogarzyński
Adam Wojtyś
dr Genowefa Sangowska

Członek Honorowy AZS Poznań 2022
Piotr Jur
Stefan Rosik      
Romuald Łukaszewski
Czesław Koperski
Antoni Małecki
Ryszard Ostrowski 
Renata Szał
Danuta Łabędzka