Od piątku 24 czerwca przez 17 dni Zatoka Gdańska będzie się roić od żeglarzy, którzy wystartują w regatach LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022. Doświadczeni organizatorzy AZS Galion Gdańsk i Yacht Club Gdańsk gwarantują wysoki poziom sportowy oraz niezapomnianą atmosferę.

Trasy wyścigów podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk ustawione są zawsze w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc można (najlepiej z lornetką) obserwować zmagania zarówno z lądu jak i z wody. Bazą regat tradycyjnie będzie malowniczo położony ośrodek AZS w Górkach Zachodnich i tam żeglarzom będzie się można również przyjrzeć z bliska podczas przygotowań do startów.

– W Górkach warunki pogodowe zwykle nie należą do najłatwiejszych. Ten akwen jest naprawdę specyficzny i weryfikuje umiejętności żeglarskie – mówi Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. – Przed żeglarzami stoją prawdziwe wyzwania. I właśnie to nam się najbardziej podoba, dlatego nasi żeglarze lubią tu pływać i wracać na naszą imprezę.

Wyścigiem inaugurującym regaty jest długodystansowy Orvaldi B8 Race dla jachtów morskich. Już sam udział w długim, częściowo nocnym wyścigu to poważny sprawdzian dla ludzi i sprzętu. A czasem także okazja do zostania bohaterem! Jak załoga jachtu OceanTEAM „Miętus”, która w zeszłym roku zamiast ukończyć wyścig zdecydowała się udzielić pomocy innemu jachtowi w potrzebie, za co została nagrodzona wyjątkowym tytułem „Jacht tygodnia”.

Start Orvaldi B8 Race odbędzie się w Górkach Zachodnich w piątek 25 czerwca o godz. 19.00, skąd żeglarze wyruszą w kierunku platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. W zeszłym roku dzięki sprzyjającym warunkom uczestnicy pokonali trasę 120 Mm (ponad 200 km) w rekordowym tempie. W czasie ok. 10,5 godziny na linię mety jako pierwszy dotarł „I love Poland”, oceaniczny jacht klasy Volvo 70. Czy i tym razem zostanie pobity rekord trasy? Dowiemy się już w ten weekend!

Ale pierwszy weekend LOTOS Nord Cup Gdańsk to nie tyko duże jachty morskie. Na wodzie będzie tłoczno, bo odbywać się będą starty dla klas Delphia 24, RS 21, Star, Nautica 450, Hobie Cat 14 i 16, Finn, Europa, 470 i L’Equipe. Będzie na co popatrzeć, bo zobaczymy wielu doświadczonych sportowców i dużo kolorów żagli! W tygodniu na przełomie czerwca i lipca ścigać się będą klasy ILCA 4, 6 i 7, a atrakcje na weekend zapewnią widowiskowe wyścigi w klasie Windfoil.

W sobotę 2 lipca czeka nas wyjątkowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz. To wydarzenie przyciąga uczestników z wszystkich żeglarskich klas. Podczas przybrzeżnych regat możemy z bliska zobaczyć startujące w jednym wyścigu jachty jednokadłubowe, katamarany, a nawet deski z żaglem lub latawcem.

W tygodniu od 5 do 7 lipca odbywać się będzie Vector Sails Cup. Wody w Górkach Zachodnich opanuje całe mnóstwo Optimistów, bo swoich sił będą próbować najmłodsi z żeglarzy. W Vector Sails Cup biorą udział dzieci z całej Polski i nie wszyscy uczestnicy są przyzwyczajeni do warunków na Zatoce Gdańskiej – mówi Tomasz Sawukinas, od 16 lat sędzia główny gdańskich regat. Dla wielu z nich to jest dopiero początek zabawy w żeglarstwo i naprawdę poważna próba sił. Czasem, kiedy na wodzie ściga się jednocześnie 200 małych łódek i jest fala powyżej metra, stawką jest nie tyle wygrana, co samo ukończenie wyścigu i zdobycie bezcennego doświadczenia. Przyjemnie jest obserwować, jak sobie radzą.

Podczas całej imprezy na wodzie będą spotykać się początkujący żeglarze, intensywnie trenujący studenci i utytułowani zawodowcy. Ostatni weekend LOTOS Nord Cup Gdańsk także zapowiada się intensywnie, bo zakończą je wyścigi klas Micro, Słonka, 420, 29er, OSF, 505, Korsarz i OK. Ekipa organizacyjna trzyma kciuki za dobrą, żeglarską pogodę i zaprasza do startów, kibicowania i śledzenia wyników, które będą publikowane przez platformę Upwind.

Więcej na stronie nordcup.pl, facebooku i instagramie.

Harmonogram LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 (24 czerwca – 10 lipca 2022)

24-26.06 – Orvaldi B8 Race
25-26.06 – Delphia 24, RS 21, Star
25-27.06 – Mistrzostwa Polski Nautica 450
25-27.06 – Hobie Cat 14 i 16, Europa, Finn, 470, L’Equipe
28-30.06 – ILCA 4, 6 i 7
01-03.07 – Windfoil
02-03.07 – NCC ORC, KWR, OPEN
05-07.07 – Optimist A i B
08-10.07 – Mistrzostwa Polski Micro
08-10.07 – Słonka, 420, 29er, OSF
09-10.07 – 505, Korsarz, OK

Źródło: materiały prasowe