Łódzkie środowisko akademickie tradycyjnie podsumowało najważniejsze wydarzenia sportowe minionego roku podczas uroczystej gali. Dziewiąta edycja Łódzkiej Gali Sportu Akademickiego, organizowanej przez AZS Łódź, po raz pierwszy odbyła się w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego. 

Początek uroczystości tradycyjnie poświęcony był oficjalnym przemówieniom. Zgromadzonych gości przywitał prezes AZS Łódź Lech Leszczyński i pogratulował sukcesów w minionym sezonie, podkreślając, że liczy oczywiście na podobne osiągnięcia w kolejnym roku. Jak zawsze miłe słowa do azetesiaków skierował dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi, Marek Kondraciuk. Z kolei w imieniu Akademickiego Związku Sportowego głos zabrał wiceprezes ds. rozwoju Mariusz Walczak, wspominając ciepło wielkie święto sportu akademickiego w Łodzi, jakim były Europejskie Igrzyska Akademickie.

Nazwa EUG Łódź 2022 wybrzmiewała zresztą podczas tego wieczoru wielokrotnie… Bez wątpienia bowiem wydarzeniem numer jeden w łódzkim sporcie akademickim był w 2022 roku sukces nie sportowy, a organizacyjny. Za sprawą European Universities Games Łódź stała się w tym roku stolicą sportu akademickiego. W drugiej połowie lipca miasto tętniło życiem i miało kolor magenty. 4459 uczestników z 37 krajów reprezentujących 417 uczelni, 20 dyscyplin sportu, 12 obiektów sportowych, 750 wolontariuszy z 43 krajów – to tylko najważniejsze liczby podsumowujące EUG. Jego głównym organizatorem była Politechnika Łódzka z Miastem Łódź i Akademickim Związkiem Sportowym. Podczas gali gratulacje za sukces organizacyjny wydarzenia otrzymali prorektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. Witold Pawłowski, koordynator imprezy Dominik Leżański i dyrektor Centrum Sportu PŁ dr Ewa Brochocka. Jak przyznali, organizacja takiej imprezy nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów, wśród których znalazł się także AZS Łódź. W imieniu klubu prezes Lech Leszczyński odebrał specjalne podziękowania od Politechniki Łódzkiej.

– To była wielka impreza, która kosztowała komitet organizacyjny bardzo dużo pracy, ale nie mam wątpliwości, że było warto. Mam nadzieję, że spuścizna po EUG pozostanie na długo w naszym mieście. Daliśmy radę – przyznała Ewa Brochocka.

Europejskie Igrzyska Akademickie były udane dla Polaków i łodzian nie tylko pod względem organizacyjnym, ale także sportowym. Polacy stanowili najliczniejszą reprezentację – w zawodach wzięło udział 523 zawodników, którzy zdobyli aż 83 medale, najwięcej ze wszystkich krajów. Studenci Politechniki Łódzkiej stawali na podium osiem razy, co pozwoliło zająć im trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Z medalu mogła cieszyć się jednak każda z trzech łódzkich uczelni, której przedstawiciele wystartowali w EUG. Na gali uhonorowano medalistów i ich trenerów. Łódzcy reprezentanci najlepiej spisali się w sportach walki – złoto w karate zdobyła Kinga Harast, trenowana przez swojego tatę Janusza Harasta.

– To była impreza niezapomniana dla mnie jako sportowca, ale także dla mojej rodziny i mojego klubu. To było piękne, niesamowite i wzruszające przeżycie. Jestem bardzo zadowolona ze swojego osiągnięcia. Uważałam te zawody za najważniejsze w tym roku i poszły mi najlepiej ze wszystkich dotychczasowych – podsumowała swój start w EUG studentka Politechniki Łódzkiej.

Trzy srebrne medale wywalczyli przedstawiciele kickboxingu – Oskar Zawiślak i Paulina Grzegórska z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Paulina Badowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Opiekunem zawodników podczas EUG był trener Stanisław Kołodziejski. Na Zatoce Sportu znakomitą formą popisali się pływacy Politechniki Łódzkiej, zdobywając łącznie siedem medali. Jan Komorowski wygrał finał 400 m stylem dowolnym. Gwiazdami zmagań pływaków na EUG byli Jan Kałusowski i Marcel Wągrowski. Ten pierwszy świetnie spisał się na wszystkich dystansach w stylu klasycznym, zdobywając dwa złota na 50 m i 100 m i srebro na 200 m. Wągrowski okazał się z kolei bezkonkurencyjny na 50 m i 200 m stylem dowolnym. Na trzecim stopniu podium w rywalizacji na 200 m stylem zmiennym stanęła Zuzanna Dzwonnik. Na gali wyróżniono także trenerkę sekcji pływania KU AZS PŁ – Joannę Lipińską.

– Wspieramy jako Politechnika Łódzka naszych sportowców i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Cieszymy się, że posiadanie przez nas takiego obiektu jak Zatoka Sportu przekłada się na osiąganie sukcesów chociażby przez naszych pływaków na EUG czy AMP – podsumowała medalowe zdobycze studentów Politechniki Łódzkiej Ewa Brochocka.

Łódzcy studenci błyszczeli także na arenach Akademickich Mistrzostw Polski. Reprezentanci uczelni z Łodzi zdobyli w tym sezonie łącznie 47 medali, w tym szesnaście złotych. Na gali tradycyjnie nagrodzono medalistów tegorocznych AMP. Zanim jednak wyróżniono studentów za osiągnięcia indywidualne, specjalne wyróżnienia otrzymały dwie łódzkie uczelnie, które plasowały się w czołówce klasyfikacji AMP. Prezes KU AZS PŁ dr Ewa Brochocka oraz wiceprezes KU AZS PŁ Marcin Nadratowski odebrali gratulacje za zajęcie przez Politechnikę Łódzką trzeciego miejsca w klasyfikacji medalowej. Politechnika Łódzka po ubiegłorocznym czwartym miejscu awansowała na podium w tym rankingu, lepsze były tylko dwie Akademie Wychowania Fizycznego – z Katowic i Wrocławia. Studenci PŁ zdobyli w tegorocznych AMP aż 24 medale – 10 złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych. Z Kolei prezes KU AZS UMed Łódź Jakub Stanek i sekretarz KU AZS UMed Łódź Katarzyna Rożniata otrzymali gratulacje dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za kolejny triumf w klasyfikacji uczelni medycznych AMP oraz dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej – najwyższe z łódzkich uczelni.

Wręczenia indywidualnych wyróżnień rozpoczęły się oczywiście od reprezentantów Politechniki Łódzkiej. Tradycyjnie już najczęściej na podium – aż dziesięciokrotnie stawali karatecy. Złote medale zdobywali Dorota Banaszczyk, Kinga Harast, kobiety w kumite drużynowo, Michał Bankowski i Szymon Stawiarski. Akademickimi wicemistrzami Polski zostali Julia Komorowska, Szymon Lasota i mężczyźni w kumite drużynowo. Na trzecim stopniu podium stanęli Dariusz Dynda i mężczyźni w kata drużynowo. W klasyfikacji generalnej AMP w karate zaskoczenia nie było – karatecy Politechniki Łódzkiej zajęli oczywiście pierwsze miejsce.

Dorobek medalowy Politechniki Łódzkiej powiększyli jak co roku także lekkoatleci. W drużynie nie zabrakło olimpijczyków – Kajetana Duszyńskiego i Mateusza Rzeźniczaka, którzy stawali na podium indywidualnie i w sztafecie. Rzeźniczak został akademickim wicemistrzem Polski na 400 m, a Duszyński był trzeci na dystansie dwukrotnie krótszym. Wraz z Jakubem Czyżewskim i Piotrem Pęczkiem czterystumetrowcy sięgnęli po srebro w sztafecie 4×400 m. Srebrny medal w skoku o tyczce wywalczył Maksymilian Mużdżyński.

Mało gościnni byli dla rywali pływacy. Podczas organizowanych przez AZS Łódź po raz pierwszy Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu na podium stawało troje reprezentantów Politechniki Łódzkiej. Wyścigi  w stylu klasycznym przebiegały pod dyktando Jana Kałusowskiego, który został akademickim mistrzem Polski na 50 m i 100 m. Od trzech sezonów świetnie na AMP spisuje się Marcel Wągrowski – nie inaczej było tym razem, student Politechniki Łódzkiej wygrał finał na 100 m stylem grzbietowym i wywalczył brązowy medal na 100 m stylem motylkowym. Srebro na 100 m stylem zmiennym i brąz na 100 m stylem motylkowym zdobyła Zuzanna Dzwonnik.

Kolejny raz na podium AMP w aerobiku stanął Adam Pigłowski – zwycięzca konkurencji solistów. Politechnika Łódzka mogła cieszyć się ze złotego medalu także podczas AMP we wspinaczce sportowej. Jakub Korzeniowski został akademickim mistrzem Polski w boulderingu. Na AMP w strzelectwie sportowym srebro wywalczył Kacper Sadowski, drugi w konkurencji  karabinu dowolnego 3×40 strzałów z 50 metrów.

Niezwykle prestiżowe są oczywiście medale zdobywane w grach zespołowych. W tym roku Politechnika Łódzka mogła cieszyć się z brązowego medalu Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej.

Bogaty dorobek medalowy zgromadzili w minionym sezonie AMP także studenci Uniwersytetu Łódzkiego. W tym sezonie najczęściej na podium stawali pływacy, udowadniając, że na Zatoce Sportu czują się jak ryba w wodzie. Multimedalistą tegorocznych AMP został Jakub Kraska. Olimpijczyk z Tokio zdobył aż cztery medale, w tym dwa indywidualnie. Kraska został akademickim mistrzem Polski na 50 m stylem dowolnym i sięgnął po srebro na dystansie dwukrotnie dłuższym. Po przerwie na podium AMP powrócił Bartłomiej Lassek, zdobywając srebrny medal na 50 m stylem motylkowym. Obaj pływacy byli członkami medalowych zespołów sztafetowych. Wraz z Katarzyną Golińską i Natalią Zrobek wywalczyli brąz w sztafecie mieszanej 4×50 m stylem dowolnym, a wraz z Maciejem Woźniakiem i Patrykiem Pawlaczykiem sięgnęli po brąz w sztafecie 4×50 m stylem dowolnym mężczyzn.

Wysoki poziom utrzymywali także lekkoatleci Uniwersytetu Łódzkiego. Jak na „Królową Sportu” przystało zdobywali medale tylko w złotym kolorze. Miejsca na najwyższym stopniu podium w trójskoku nie oddaje Agnieszka Bednarek, która wygrywa tę konkurencję, odkąd znalazła się ona w programie AMP. Tytuł na 100 m przez płotki obroniła Klaudia Wojtunik. Na 800 m faworyt był tylko jeden i nie zawiódł. Jakub Augustyniak po ubiegłorocznym tytule wicemistrza, tym razem był już bezapelacyjnie najlepszy na dystansie dwóch okrążeń. Zanim sezon rozpoczęli lekkoatleci, Uniwersytet Łódzki miał powody do dumy na AMP w biegach przełajowych. Dominika Wiecha została akademicką wicemistrzynią Polski w biegu na 6 kilometrów.

Tradycyjnie, studenci Uniwersytetu Łódzkiego bardzo dobrze radzili sobie w sportach walki. Na AMP w judo na podium stawali Patrycja Skupień, Weronika Styrcz i Tomasz Drzewiecki. Brązowe medale AMP w karate wywalczyły Agata Becherka i Maria Łopatka. Brąz na AMP w jeździectwie w skokach przez przeszkody w kategorii profi zdobyła Nina Milczarek. W tym roku znakomicie spisały się piłkarki nożne Uniwersytetu Łódzkiego. Podopieczne trenera Piotra Korusa zostały akademickimi wicemistrzyniami Polski.

Siedmiokrotnie na podium AMP stawali w tym roku reprezentanci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Najwięcej medali zdobyli przedstawiciele sekcji trójboju siłowego. Jędrzej Żukowski okazał się bezkonkurencyjny w kategorii do 120 kg. Mateusz Koralewicz został akademickim wicemistrzem Polski w kategorii powyżej 120 kg. Agata Markowska wywalczyła brąz w kategorii do 57 kg. Na podium AMP stawały także judoczki – Julia Gut po ubiegłorocznym brązowym medalu tym razem wywalczyła srebro w kategorii do 78 kg, a Zuzanna Klimkiewicz była trzecia w kategorii do 52 kg. Od kilku lat wysoko w klasyfikacji generalnej AMP w lekkiej atletyce plasują się studentki UMedu. Nie inaczej było w tym roku, ale medycy mieli swoją przedstawicielkę także na podium indywidualnie. Wiktoria Fronczyk została akademicką wicemistrzynią Polski w rzucie dyskiem. Przed rokiem mówiliśmy o szczególnym sukcesie koszykarek UMedu, które po raz pierwszy w historii uczelni wywalczyły medal w grze zespołowej. Podopieczne trenera Piotra Niewiadomskiego utrzymały wysoki poziom także w tym roku. Natalia Leśniak, Anna Matras, Eliza Miaśkiewicz i Wiktoria Stępień tym razem koszykarki zdobyły brąz Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce 3×3.

Podczas Gali podsumowano także rozgrywki Akademickich Mistrzostw Województwa Łódzkiego. W sezonie 2021/2022 studenci łódzkich uczelni rywalizowali w ponad 30 dyscyplinach. Najlepszą łódzką uczelnią w lidze środowiskowej okazała się Politechnika Łódzka. Studenci PŁ triumfowali w klasyfikacji końcowej jedenastu dyscyplin. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Łódzki. Reprezentanci UŁ byli najlepsi w dziesięciu dyscyplinach. Na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Studenci UMedu jako jedyni startowali we wszystkich dyscyplinach.

Po wyróżnieniu najlepszych studentów i uczelni za osiągnięcia w sporcie powszechnym uhonorowano reprezentantów sekcji wyczynowych KŚ AZS Łódź. Jak wiadomo, w sporcie zdarzają się lepsze i gorsze sezony, jednak jedno pozostaje niezmienne – najlepszymi zawodnikami w AZS Łódź są lekkoatleci.

Udany sezon ma za sobą Kajetan Duszyński. Na Halowych Mistrzostwach Polski zdobył złoty medal z nowym rekordem życiowym na 400 m. Na Halowych Mistrzostwach Świata z kolegami ze sztafety 4×400 m uplasował się tuż za podium. Latem został wicemistrzem Polski na 400 m i był pewnym punktem sztafet w finałach Mistrzostw Świata. Rywalizację w polskiej specjalności – sztafecie mieszanej 4×400 m nasi reprezentanci zakończyli na czwartej pozycji, a męska sztafeta 4×400 m była dziewiąta.

– Po igrzyskach zmieniło się całe moje życie – priorytety, podejście do treningów, dbałość o regenerację. Jestem głodny rekordów życiowych i cały czas się na tym koncentruję. Uważam, że obraliśmy z trenerem dobrą drogę. W minionym sezonie rozwinąłem się szybkościowo, teraz bardziej skupiamy się na wytrzymałości, by zrównoważyć te elementy – przyznał najlepszy zawodnik AZS Łódź.

Z dobrej strony na arenie międzynarodowej pokazała się także w tym sezonie Klaudia Wojtunik. Zimą świetnie spisywała się w startach halowych, odnotowując najlepszy sezon w karierze. Została wicemistrzynią Polski na 60 m przez płotki z nową życiówką i zadebiutowała na międzynarodowej imprezie w kategorii seniorów, biorąc udział w halowych mistrzostwach świata. Latem potwierdziła przynależność do krajowej czołówki, a w finale mistrzostw Polski pokazała charakter i wolę walki, zdobywając brązowy medal na 100 m przez płotki. Swój najlepszy wynik w sezonie i jednocześnie drugi rezultat w karierze osiągnęła na docelowej imprezie – mistrzostwach Europy w Monachium, zajmując 11. miejsce i udowadniając, że wtedy, kiedy trzeba, potrafi biegać szybko i skutecznie.

– To był naprawdę udany rok, mimo że nie udało się poprawić rekordu życiowego na stadionie. W ubiegłym sezonie, zdobywając medal mistzostw Europy do lat 23 z nową życiówką postawiłam sobie bardzo wysoko poprzeczkę. W tym roku odnotowałam udany start na mistrzostwach Europy, więc jestem zadowolona – podsumowała swój sezon Wojtunik. – W 2023 roku chcę zdobyć kwalifikację na halowe mistrzostwa Europy, mam nadzieję, że uda się wypełnić minimum na Uniwersjadę. Moim celem jest bycie zdrową i coraz szybszą.

W Łodzi z radością przyglądają się rozwojowi następców mistrza olimpijskiego. W tym roku czterystumetrowcy AZS Łódź ponownie walczyli o najwyższe laury na mistrzostwach Polski juniorów. Na szczególne wyróżnienie i słowa uznania zasłużył Maksymilian Szwed, który odnosił sukcesy nie tylko w drużynie, ale także indywidualnie. Podopieczny trenera Krzysztofa Węglarskiego znakomicie zaprezentował się w rywalizacji na dystansie jednego okrążenia na mistrzostwach Polski do lat 20, dwukrotnie poprawiając rekord życiowy. W finale po znakomitym finiszu zdobył srebrny medal. Na zakończenie mistrzostw był ważnym ogniwem juniorskiej sztafety 4×400 m, w której razem z Mateuszem Materą, Iwo Krysiakiem i Jakubem Wilińskim stanął na najwyższym stopniu podium. Dzięki świetnym startom Szwed został powołany do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata juniorów w Cali, gdzie wraz ze sztafetą mężczyzn 4×400 m, debiutując na międzynarodowej imprezie, zajął 12. miejsce.

O sile sekcji lekkiej atletyki AZS Łódź od lat stanowią skoczkowie. Nie inaczej było w tym sezonie, kiedy podopieczni trener Anety Sadach zdobywali medale mistrzostw Polski w skoku w dal i w trójskoku. Agnieszka Bednarek została halową wicemistrzynią Polski w trójskoku, a na stadionie powtórzyła ten sukces, sięgając po srebro z nowym rekordem życiowym.

Życiowy sezon ma za sobą Zuzanna Sztachańska, która zadomowiła się w polskiej czołówce trójskoczkiń. Na Halowych Mistrzostwach Polski zdobyła srebro wśród młodzieżowców. Latem została mistrzynią Polski do lat 23 i reprezentowała Polskę na meczu międzypaństwowym młodzieżowców na Węgrzech, zajmując trzecie miejsce. Brązowy medal MP do lat 23 w skoku w dal wywalczył Kacper Krawczyk.

Udany start w kategorii młodzieżowców odnotował w tym roku także Kacper Krawczyk, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski do lat 23 w skoku w dal.

Z medali mistrzostw Polski cieszyły się także w tym roku juniorki młodsze. Zuzanna Adamczewska w sezonie halowym powtórzyła sukces sprzed roku, zdobywając brązowy medal na 200 m w kategorii do lat 18. Ponadto wraz z Małgorzatą Lubiatowską, reprezentując barwy województwa łódzkiego, została mistrzynią Polski do lat 18 w sztafecie szwedzkiej.

Z podium mistrzostw Polski nie schodzą pływacy AZS UŁ PŁ Łódź. Swoją absolutną dominację w kraju na 200 m stylem zmiennym potwierdził w tym sezonie Marcel Wągrowski. Na Głównych Mistrzostwach Polski nie miał sobie równych i został mistrzem Polski zarówno wśród seniorów, jak i młodzieżowców. Zimą powtórzył ten sukces, zdobywając dwa złote medale na 200 m stylem zmiennym, a na dystansie o połowę krótszym sięgnął po srebro i brąz. Warto dodać, że we wszystkich trzech finałach, w których wystartował poprawiał rekordy życiowe. Brązowe medale upodobał sobie w tym roku Jakub Kraska. Na Głównych Mistrzostwach Polski zdobył brązowe medale w kategorii młodzieżowca na 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem grzbietowym. Jesienią sygnalizował wzrost formy, zajmując siódme miejsce w finale 100 m stylem dowolnym na zawodach Pucharu Świata w Berlinie. Na Zimowych Mistrzostwach Polski znów sięgnął po brąz wśród młodzieżowców – tym razem na 100 m stylem dowolnym. Warto dodać, że obaj pływacy AZS UŁ PŁ Łódź wiosną wypełnili minima kwalifikacyjne na Letnią Uniwersjadę w Chengdu, która została później przełożona na 2023 rok.

W AZS UŁ PŁ Łódź trenują także najlepsi skoczkowie do wody w Polsce, którzy potwierdzili swoją dominację również w tym sezonie. Andrzej Rzeszutek został mistrzem kraju w skokach z trampoliny 1-metrowej i 3-metrowej. Podopieczny trenera Andrzeja Kozdrańskiego reprezentował Polskę na mistrzostwach świata, a swoją przynależność do europejskiej czołówki potwierdził zajmując siódme miejsce na mistrzostwach Europy w finale konkursu skoków z trampoliny 3-metrowej. Medale mistrzostw Polski zdobywała także Kaja Skrzek, która również brała udział w imprezach rangi międzynarodowej.

Niezmiennie sukcesy w judo kata odnoszą Anna Jagiełło i Leszek Piąstka. W tym roku po raz ósmy z rzędu zostali mistrzami Polski w kategorii Kodokan Gishin Jutsu. Uczestniczyli także w zawodach międzynarodowych, reprezentując Polskę na mistrzostwach Europy, na których zajęli szóste miejsce i na mistrzostwach świata, które ukończyli na dwunastej pozycji.

Bardzo dobrze w mistrzostwach Polski w kategoriach juniorskich radzi sobie tenisistka Anastasia Bozova, która wywalczyła w tym roku brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski do lat 18 w grze pojedynczej.

Osiągnięcia sportowców AZS Łódź nie byłyby oczywiście możliwe bez zaangażowania i ciężkiej pracy ich trenerów. Na gali tradycyjnie nagrodzono wyróżniających się szkoleniowców – sekcji lekkiej atletyki Anetę Sadach i Krzysztofa Węglarskiego, sekcji pływania Tomasza Lewińskiego, sekcji tenisa Michała Sikorskiego, a także trenera przygotowania motorycznego Mieczysława Bogusławskiego. Podziękowania za opiekę nad zawodnikami AZS Łódź otrzymała także fizjoterapeutka Teresa Dobija.

Podczas uroczystości podziękowano także partnerom, którzy wspierają działalność AZS Łódź oraz przyczyniają się do rozwoju łódzkiego sportu akademickiego. Oficjalne podziękowania otrzymali przedstawiciele miasta Łodzi, Akademickiego Związku Sportowego oraz uczelni – Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Politechniki Łódzkiej.

Sukcesy wyróżnionych na gali studentów-sportowców są najlepszym dowodem na to, że można łączyć naukę z uprawianiem sportu na najwyższym poziomie. AZS Łódź z radością przyjmuje wsparcie, jakie sportowcy otrzymują na uczelniach i to, że łódzkie uczelnie stawiają na sport. Podczas uroczystości wyróżniono Uniwersytet Łódzki, który wprowadził w tym roku program kariery dwutorowej dla sportowców – „Studia i sport w UŁ”. Podziękowania otrzymał pełnomocnik rektor UŁ ds. sportu i zastępca kanclerza dr Jarosław Grabarczyk oraz członkowie powołanego w listopadzie zespołu ds. sportu akademickiego prof. Jolanta Kowalska, prof. Arkadiusz Kaźmierczak i mgr Leszek Piąstka.

Jak co roku najbardziej wyróżniających się azetesiaków uhonorowano odznakami Akademickiego Związku Sportowego. W tym roku srebrne odznaki AZS otrzymali lekkoatleci Agnieszka Bednarek – wielokrotna akademicka mistrzyni Polski i multimedalistka mistrzostw Polski, absolwentka UŁ, Klaudia Wojtunik – wielkokrotna medalistka AMP i MP, reprezentantka Polski na imprezach międzynarodowych, studentka UŁ, Grzegorz Petrusiewicz – multimedalista AMP, absolwent UŁ oraz Dagmara Ciarkowska – sekretarz Zarządu KU AZS UŁ, współorganizatorka wielu imprez akademickich, w tym AMP, od lat zaangażowana działaczka AZS Łódź.

Rok 2022 był intensywny nie tylko dla sportowców i trenerów, ale także dla działaczy łódzkiego środowiska akademickiego. Obok EUG Łódź 2022 organizacja jednej z największych imprez cyklu AMP – Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, Akademickich Mistrzostw Województwa Łódzkiego w kilkudziesięciu dyscyplinach, zapewnienie udziału studentów w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Studentów Pierwszego Roku już po raz dziesiąty to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi przyszło im się mierzyć w tym sezonie. Podczas gali uroczyście podziękowano osobom szczególnie wspierającym na co dzień działalność AZS Łódź oraz zaangażowanych w organizację imprez sportu akademickiego – Dagmarze Ciarkowskiej, Katarzynie Rożniacie i Marcie Walas. Podziękowania otrzymał także Krzysztof Cybartowicz, prezes KU AZS AHE w Łodzi, który z ogromnym zaangażowaniem promuje sport na swojej uczelni i zachęca studentów do uczestnictwa w zawodach akademickich oraz działalności w AZS.

Wyróżnieni sportowcy, trenerzy i działacze obok pamiątkowych dyplomów i statuetek otrzymali także w nagrodę książkę „Sport to nie wszystko”. Na zakończenie gali na wszystkich gości czekała niespodzianka – krótkie spotkanie autorskie z autorem publikacji, dziennikarzem „Przeglądu Sportowego” Piotrem Chłystkiem oraz jednym z jej bohaterów, mistrzem olimpijskim, Kajetanem Duszyńskim. Rozmowa z gośćmi była okazją do wysłuchania między innymi jak zmieniło się życie lekkoatlety AZS Łódź po zdobyciu złota w Tokio czy jak współpracuje się ze sportowcami związanymi z Akademickim Związkiem Sportowym.

Organizacja gali była możliwa dzięki wsparciu Województwa Łódzkiego.

Fot. Paweł Burchardt

Współpraca: Krzysztof Sędzicki