Srebro i brąz wywalczyły azetesowskie zespoły w Polskiej Lidze Lacrosse. Mowa oczywiście o ekipach AZS Katowice, które w ten sposób obroniły medale wywalczone przed rokiem.

Po raz trzeci AZS Walkirie Katowice zostały brązowymi medalistkami Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet! Był to dla nas niezwykły czas pełen wzlotów i upadków. Na początku świetnie otworzyłyśmy zmagania zwycięstwem z Wrocławiem i wyrównanym meczem z wieloletnimi mistrzyniami z Poznania. Potem niestety nie było już tak kolorowo. Fala kontuzji zmniejszyła nasze szanse w kolejnych spotkaniach. Mimo to w Katowicach na ostatnim turnieju przed tzw. weekendem mistrzyń, czyli meczami o medale, wciąż miałyśmy szanse powalczyć o awans do finału. Niestety, przegranie jedną bramką z Panthers Wrocław i porażka z Lax-Warriors Września przesądziły, że zagramy jedynie o brąz.

Do spotkania o podium podeszłyśmy z dobrym nastawieniem. Panthers to drużyna, której nie należy lekceważyć, jednak miałyśmy motywację, żeby wygrać to spotkanie. Nie obyło się bez wielkich emocji, a mecz zakończył się remisem 12:12. O zwycięstwie, tak jak w zeszłym roku, zadecydował tzw. „złoty gol” w dogrywce, który zdobyła nasza najmłodsza zawodniczka – Vanessa Ristau.

Oprócz trzeciego miejsca dwie nasze zawodniczki otrzymały nagrody indywidualne: ⁃ Julia Wącław została najlepszą obrończynią PLLK 2023, a Kinga Niessner najlepszą pomocniczką PLLK 2023. Oprócz tego Walkirie zostały wyróżnione w następujących kategoriach: Dominika Gredka zajęła drugie miejsce wśród bramkarek, Małgorzata Makieła trzecie miejsce wśród atakujących, a Kinga Niessner trzecie miejsce w kategorii MVP sezonu.

Nie kończymy jednak na tym. Nasze dwie zawodniczki aktualnie przygotowują się do mistrzostw Europy juniorek, które odbędą się już na początku lipca w Pradze. Natomiast po przerwie planujemy wrócić jeszcze bardziej zmotywowane i już na jesień zobaczycie nas na w olimpijskiej odmianie lacrosse „Sixes”. Zamierzamy ciężko pracować, podnieść poziom i sięgnąć po lepszy wynik. Możemy zapewnić, że kolejny raz zrobimy wszystko, żeby powalczyć o następny sukces Walkirii.

Wiosenne zmagania Polskiej Ligi Lacrosse 2023 ze srebrnym medalem zakończył zespół męski, wygrywając podczas sezonu sześć spotkań i przegrywając dwukrotnie tylko z najgroźniejszym rywalem – Kosynierami Wrocław. Cel na ten sezon, jakim był awans do finału, został jednak zrealizowany. W meczu o pierwsze miejsce, tak jak w zeszłym roku, zmierzyliśmy się z wrocławianami. Niestety kontuzje kluczowych zawodników nie pozwoliły nam nawiązać równej walki w finale, który przegraliśmy 2:10.

Wyróżnienia indywidualne odebrali: Krzysztof Burzyński (trzeci najlepszy bramkarz PLL 2023), Błażej Prusek (drugi najlepszy pomocnik PLL 2023), Kamil Grabowski (trzeci najlepszy atakujący PLL 2023). Dla niektórych zawodników to jeszcze jednak nie koniec sezonu. Już w połowie czerwca na mistrzostwach świata w kalifornijskim San Diego, nasz kraj będzie reprezentować czwórka zawodników AZS Legionu Katowice: Jakub Koter, Krzysztof Burzyński, Patryk Wójcik oraz Błażej Prusek.

Julia Wącław, foto: foto: Marek Stor “shutterlax”