Reprezentanci klubów AZS zdobyli siedemnaście medali podczas drugiego dnia Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich. W Bydgoszczy świetnie prezentują się zawodnicy AZS AWF Katowice, którzy w czwartek wywalczyli cztery złota.

W czwartkowe popołudnie jako pierwsze do walki o medale przystąpiły sztafety mieszane 4×50 m stylem zmiennym. Po raz pierwszy na podium tej konkurencji, i to od razu na jego najwyższym stopniu, stanęli reprezentanci AZS AWF Warszawa – Bartłomiej Świderski, Weronika Hallmann, Wiktoria Piotrowska i Filip Kosiński. Srebrny medal zdobył zespół AZS AWF Katowice (Aleksander Sienkiewicz, Filip Beberok, Aleksandra Cieplak, Julia Świstuń), a brązowy – AZS AGH Kraków (Jan Król, Łukasz Solak, Anna Solak, Daria Nita).

W pierwszym finale indywidualnym brązowy medal na 200 m stylem dowolnym wywalczyła Klara Kowalska z AZS UMCS Lublin, po raz pierwszy w karierze łamiąc barierę dwóch minut. W finale mężczyzn na 200 m stylem dowolnym całe podium dla reprezentantów AZS AWF Katowice. Zwyciężył Kamil Sieradzki przed Jakubem Majerskim i Mateuszem Chowańcem. Sieradzki był w tym roku najlepszy także na długiej pływalni na głównych mistrzostwach Polski. W Bydgoszczy poprawił swój rekord życiowy.

– Bardzo się z tego cieszę, nie spodziewałem się tak dobrego wyniku. Miałem plan, żeby trzymać się Kuby Kraski przez pierwsze 150 metrów, bo wiedziałem, że on szybko zacznie wyścig, a potem płynąłem już tylko ile sił do mety – mówił Sieradzki, który zdradził też swoje plany na sezon letni. – Na pewno moim marzeniem będzie dostanie się na mistrzostwa świata w Japonii, a poza tym są jeszcze Uniwersjada i mistrzostwa Europy U-23, które będą nowością.

Zawodnicy AZS AWF Katowice okazali się bezkonkurencyjni w finałach 50 m stylem grzbietowym. Wśród kobiet swój drugi tytuł mistrzowski w Bydgoszczy po triumfie na 100 m stylem motylkowym wywalczyła Paulina Peda. Jako druga do mety dopłynęła Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin. W finale mężczyzn także wygrał faworyt, Tomasz Polewka. Brązowe medale zdobyli ex aequo Piotr Ludwiczak (AZS AWF Katowice) i Filip Kosiński (AZS AWF Warszawa).

– Regularnie pływam i regularnie trenuję. Mam swój tor i robię swoje. Staram się koncentrować tylko na tym, co ja mam do zrobienia. Jak tylko moja uwaga rozchodzi się na boki, to od razu przekłada się na wyścig. Fizycznie jestem w szczycie formy i chcę to wykorzystać, żeby zakończyć sezon będąc nasyconym pod względem startów. Chcę dalej mieć przyjemność z tego, co robię. To jest główny cel – opowiadał mistrz Polski.

W finale 100 m stylem klasycznym drugie miejsce zajęła Barbara Mazurkiewicz z AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród mężczyzn brązowy medal wywalczył jej klubowy kolega, Robert Kusto.

W ostatniej czwartkowej konkurencji – sztafetach 4×100 m stylem dowolnym srebrny medal padł łupem pań z AZS AWF Katowice (Wiktoria Domżalska, Julia Świstuń, Aleksandra Cieplak, Zuzanna Famulok). W wyścigach mężczyzn sprawę złotego i srebrnego medalu rozstrzygnęły między sobą dwie drużyny AZS AWF Katowice. Mistrzami Polski zostali Paweł Smoliński, Dominik Dudys, Kamil Sieradzki i Mateusz Chowaniec, poprawiając rekord Polski w kategorii młodzieżowców. Srebro dla Jakuba Majerskiego, Tomasza Polewki, Michała Poprawy i Piotra Ludwiczaka.

Medale zawodników z klubów AZS – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich, Bydgoszcz, 1.12.2022