Blisko 40 studentów z południowo-wschodniej Polski przez trzy dni pogłębiało swoją wiedzę o sporcie akademickim. Tegoroczną edycję szkolenia Liderów AZS strefy C zorganizował Klub Uczelniany AZS Politechniki Świętokrzyskiej, przy współpracy Politechniki Świętokrzyskiej i Zarządu Głównego AZS.
Spotkanie rozpoczęło się późnym popołudniem w piątek 16 listopada. Cykl wykładów w Małej Sali Senatu Politechniki Świętokrzyskiej otworzył wiceprezes KU AZS PŚk Jakub Skorupa, następnie uczestnicy szkolenia zapoznali się z przeszło 50-letnią historią KU AZS PŚk, którą przedstawił Michał Filarski, wiceprezes klubu. Ostatnim akcentem piątkowej „nauki” był wykład Marka Szlachty, prezesa AZS Kraków i pracownika Zarządu Głównego AZS o nowej strukturze najstarszej i największej sportowej organizacji studenckiej w Polsce. Wieczór uczestnicy szkolenia spędzili na integracyjnej grze w kręgle.
Sobota od rana była bardzo pracowita i obfitowała w interesujące spotkania z ludźmi związanymi z kieleckim sportem. Tego dnia młodzi działacie mogli posłuchać o procesie „przejścia” z roli wybitnego zawodnika do roli trenera i działacza, o którym opowiedział, opierając się na własnym przykładzie, były wybitny kielecki triathlonista Marek Kalwat, obecnie pracownik Centrum Sportu PŚk i trener sekcji lekkiej atletyki, kolarstwa i ergometru w AZS PŚk.
Z kolei o roli wychowania fizycznego opowiedział dyrektor Centrum Sportu PŚk dr Stanisław Hojda, w przeszłości zasłużony trener piłki ręcznej. Ważną sprawą, a dość rzadko poruszaną są procedury związane ze współpracą klubów akademickich z urzędem miasta, w tym możliwości uzyskania dotacji, o czym mówił Artur Sobolewski, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta. Z uczestnikami szkolenia spotkał się również nowo wybrany Sekretarz Generalny AZS Dariusz Piektut.
Sobotnie popołudnie to niespodzianka przygotowana wspólnie przez organizatorów i klub PGE VIVE Kielce dla wszystkich uczestników i wyjście na mecz Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych, w którym najlepsza polska drużyna PGE VIVE Kielce podejmowała Mieszkow Brześć. Azetesiacy, wszyscy uzbrojeni w zółto-niebieskie szaliki kieleckiego klubu, oglądali bardzo emocjonujący i dynamiczny pojedynek, w którym losy wygranej ważyły się do ostatniej minuty. Ostatecznie po kapitalnej walce wygrali gospodarze 34:31, a klasą dla siebie był Alex Dushebaev, zdobywca aż 10 bramek. – Mecz był super niespodzianką, w ogóle to było niesamowite, że udało się to dograć – mówiła Edyta Skwarek z UMCS Lublin.
Niedzielny poranek również był pracowity – młodych działaczy czekało ostatnie spotkanie – z Paulą Lesiak, obecnie manager ds. marketingu w pierwszoligowej drużynie siatkarskiej Buskowianka Kielce, a w przeszłości związanej z KU AZS PŚk. Paula przybliżyła wszystkim bardzo ważne, a w niektórych klubach jeszcze pomijany, aspekt promocji poprzez social media.
A jak samo szkolenie ocenili jego uczestnicy? – Szkolenie bardzo mi się podobało, szczególnie wykłady z soboty. Mogła pojawić się jeszcze praca w grupach, bo dzięki temu moglibyśmy się wszyscy jeszcze lepiej zintegrować i spróbować zrobić coś praktycznego, a może i kreatywnego. Ale ogólnie cała organizacja bardzo na plus, przerosła moje oczekiwania, a w szczególności warunki w jakich zostaliśmy zakwaterowani były znakomite. Oby więcej szkoleń na takim poziomie – dodała Edyta Skwarek.
Piotr Rejmer, reprezentujący organizację środowiskową AZS Lublin, również podkreślał sukces kieleckiego szkolenia. – Debiuty nie są łatwe, ale zawsze je pamiętamy. Kielce będziemy wspominać bardzo dobrze. Hotel w centrum miasta, szkolenia w Rektoracie Politechniki Świętokrzyskiej i integracja na meczu Ligi Mistrzów PGE VIVE Kielce. Merytorycznie przygotowane szkolenie z każdym aspektem: był wykład motywacyjny kol. Marka Szlachty i kol. Dariusza Piekuta – Sekretarza Zarządu Głównego AZS, wcześniej poznaliśmy również historię AZS-u Politechniki Świętokrzyskiej. Było również spotkanie z przedstawicielami władz miasta i szczegóły jak i gdzie można pozyskiwać fundusze na działalność AZS oraz spotkanie z Paulą, która opowiadała o social mediach – gdzie zawsze podkreślam, że jest to bardzo ważna cześć dla działalności każdego AZS-u, który musi pokazywać się wśród młodzieży poprzez taką formę i wykorzystując różne narzędzia marketingu – dodał.
– Szkolenie przeszło moje wszelkie oczekiwania, kwestie merytoryczne bardzo mnie zainteresowały. Integrację w klubie uważam za udaną i atmosfera była super. Punkt programu, który bezsprzecznie skradł moje serce to mecz VIVE! – tak trzydniowe spotkanie azetesiaków z południowo-wschodniej Polski podsumowała Oliwia Pocztarska, także z Lublina.
Michał Filarski
Współpraca: Paulina Żołądek