Broń w dłoń i po medale! Szermierze z nadziejami na sukcesy w Chengdu

0
1603
Wojciech Kolańczyk zdobył brązowy medal w Neapolu; fot. Michał Kozłowski

Dwadzieścia cztery nazwiska liczy kadra naszych szermierzy na 31. Letnią Uniwersjadę w Chengdu. Na udany występ w Azji nieźle rokują nasi szpadziści, a także drużyny, które podobnie jak podczas poprzednich uniwersjad, mają pełne prawo myśleć o najwyższych lokatach.

Biało-czerwoni szermierze-studenci całkiem nieźle radzili sobie w przeszłości na uniwersjadowych planszach. W historii najważniejszej akademickiej, sportowej imprezy Polacy aż 49 razy sięgali po medale w szermierce, z czego 16 z nich to kolekcja krążków z zawodów w XXI wieku.

Z ostatniej uniwersjady w Neapolu w 2019 roku Akademicka Reprezentacja Polski wróciła z dwoma trzecimi miejscami. Na najniższym stopniu w drużynowej szpadzie stanęły Anna Mroszczak, Kamila Pytka, Martyna Swatowska i Jagoda Zagała, a także szpadzista Wojciech Kolańczyk, który znalazł się w składzie kadry na Chengdu.

– W Chinach przede wszystkim chciałbym obronić mój brązowy medal. Liczę jednak na więcej zarówno w walce indywidualnej, jak i w drużynie. Mamy szansę na naprawdę dobry wynik. To dla mnie docelowa impreza w tym sezonie i zależy mi na tym, by pokazać się z jak najlepszej strony – przyznaje zawodnik AZS Wratislavii. – Uniwersjada to takie igrzyska olimpijskie, tylko dla studentów. To świetna impreza, o czym miałem okazję się przekonać w Neapolu. To był najlepszy wyjazd na imprezę mistrzowską, w jakiej brałem udział – nie ukrywa pochodzący z Manieczek 24-latek.

Kolańczyk nie jest jedynym polskim szermierzem na Chengdu, który ma za sobą doświadczenie z poprzednich uniwersjad. W Neapolu startowali również inni szpadziści – Mroszczak i Damian Michalak, a także florecistki – Aleksandra Jeglińska i Renata Tomczak. Nie tylko we włoskiej uniwersjadzie, ale również w 2017 roku w Tajpej eystępował Maciej Bielec. Po sześcioletniej przerwie od Akademickiej Reprezentacji Polski znów zobaczymy w niej Krzysztofa Kaczkowskiego, jedną z naszych nadziei na medal w zmaganiach indywidualnych w szabli. Mocną kandydatką do podium w tej konkurencji w gronie studentek jest z kolei jego uczelniana koleżanka z AWF Katowice. Zuzanna Cieślar w zeszłym roku zdobyła brąz na seniorskich mistrzostwach Europy w Antalyi, a w maju znów odebrała krążek w tym samym kolorze, tym razem podczas MME w Budapeszcie.

Jednym z szermierzy mających w swojej kolekcji medale uniwersjady jest Sławomir Mocek. Trener polskich florecistek na 31. Letnią Uniwersjadę w Chengdu przywiózł dwa krążki w 1999 roku z Majorki – drużynowe srebro i brąz w występach indywidualnych.

– Uniwersjada to takie małe igrzyska olimpijskie. Jak ktoś jest młodym sportowcem, to rysuje się przed nim ogromna szansa przebicia na takiej imprezie. Jako reprezentacja zawsze jedziemy z nastawieniem walki o medale i nie inaczej będzie tego lata – zaznacza Mocek – Oczywiście, wiele też zależy od zawodów towarzyszących uniwersjadzie, ewentualnych kolizji terminów z MŚ czy ME. Obecnie, w roku przedolimpijskim liczy się walka o kwalifikacje na igrzyska w Paryżu, więc poziom stawki w Chengdu może być różny – dodaje.

Sześciodniowa rywalizacja szermierzy podczas 31. Letniej Uniwersjady w Chengu rozpocznie się 2 sierpnia.

Start biało-czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akademicka Reprezentacja Polski w szermierce na 31. Letnią Uniwersjadę w Chengdu

Kobiety: Barbara Brych (szpada, AWF Kraków, AZS AWF Kraków), Zuzanna Cieślar (szabla, AWF Katowice, ZKS Sosnowiec), Weronika Janicka (szpada, AWF Katowice, AZS AWF Katowice), Aleksandra Jeglińska (floret, CC Warszawa, AZS AWF Warszawa), Klaudia Malgrem (szabla, CH Warszawa, KS Karabela), Anna Mroszczak (szpada, UŚ Katowice, RMKS Rybnik), Daria Skonieczna (szabla, AWF Warszawa, UKS Szabla Ząbki), Renata Tomczak (floret, PP Poznań, IKS Leszno), Dominika Wasilczuk (floret, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa), Aleksandra Wieczorek (floret, UAM Poznań, AZS AWF Poznań), Małgorzata Zawodniak (szabla, AWF Poznań, KKSz Konin), Kinga Zgryźniak (szpada, PŚ Gliwice, RMKS Rybnik). Mężczyźni: Maciej Bielec (szpada, AWF Wrocław, AZS Wratislavia Wrocław), Jan Jurkiewicz (floret, St. John’s University, TAF Toruń), Krzysztof Kaczkowski (szabla, AWF Katowice, ZKS Sosnowiec), Krzysztof Kajor (szabla, AWF Katowice, AZS AWF Katowice), Wojciech Kolańczyk (szpada, WABwNS Wrocław, AZS Wratislavia Wrocław), Mateusz Kozak (floret, UG Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk), Damian Michalak (szpada, AWF Katowice, Piast Gliwice), Kacper Nowinowski (szabla ANS Konin, KKSz Konin), Adam Podralski (floret, GUM Gdańsk, AWFiS Gdańsk), Piotr Szczepanik (szabla, PW Warszawa, MUKS Victor Warszawa), Bartłomiej Szurlej (szpada, UE Wrocław, AZS Wratislavia Wrocław), Adrian Wojtkowiak (floret, PP Poznań, AZS AWF Poznań)