Ośmioro polskich taekwondzistów wystąpi w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu. Patrycja Adamkiewicz, Aleksandra Kowalczuk i spółka mają prosty cel na imprezę w Chinach: powiększyć kolekcję polskich medali w taekwondo. – Uniwersjada to niesamowita przygoda i mam nadzieję na kolejne wspaniałe wspomnienia – podkreśla Adamkiewicz, chorąża Akademickiej Reprezentacji Polski.

Ostatnie dwie edycje uniwersjady obfitowały w sukcesy naszych zawodników. W 2017 roku w Tajpej Akademicka Reprezentacji Polski w taekwondo zdobyła trzy medale, a po dwa z nich sięgnęły uczestniczki zmagań w Chengdu. Srebro w kategorii powyżej 73 kilogramów wywalczyła Aleksandra Kowalczuk, a jej koleżanki – Aleksandra Krzemieniecka, Magdalena Leporowska, Patrycja Adamkiewicz, Hanna Okoniewska – zostały wicemistrzyniami w drużynie. Na dodatek brąz w wadze do 87 kg zdobył Bartosz Kołecki. W Neapolu dwukrotnie oglądaliśmy Polki na podium. Druga w kategorii do 57 kg była Adamkiewicz, która ponadto wraz z Leporowską, Gabrielą Dajnowicz i Karoliną Ziejewską zajęły trzecie miejsce w drużynie.

Adamkiewicz wraz z siatkarzem Łukaszem Kozubem zostali chorążymi Akademickiej Reprezentacji Polski. Wybór jej osoby odbiera jako dowód uznania i jak sama przyznaje, ma zamiar wrócić z kolejnej uniwersjady z medalem.

– Oczywiście, dla mnie to wielki zaszczyt być chorążą reprezentacji. To moja trzecia i prawdopodobnie ostatnia uniwersjada. Do tej pory nie udało mi się być na otwarciu uniwersjady, więc teraz przynajmniej mam pewność, że będę. Uniwersjada to niesamowita przygoda i za każdym razem przywoziłam z niej wspaniałe wspomnienia. Mam nadzieję, że tak samo będzie i tym razem – mówiła Adamkiewicz, piąta zawodniczka tegorocznych mistrzostw świata podczas konferencji prasowej Akademickiej Reprezentacji Polski w Warszawie.

Drugą z nadziei Akademickiej Reprezentacji Polski w taekwondo na sukces w Państwie Środka jest Kowalczuk. W czerwcu w Krynicy-Zdroju, podczas III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, olimpijka z Tokio była druga. Do ćwierćfinału dotarła Adamkiewicz. Z kolei po pierwszych walkach z rywalizacji odpadli inni uczestnicy uniwersjady w Chengdu – Łucja Oleszczuk (-53 kg) i Mateusz Szczęsnowski (-68 kg).

– To moja druga i ostatnia uniwersjada. Jako najstarsza i najbardziej doświadczona zawodniczka w swojej kategorii wagowej liczę na medal. Start w drużynie będzie moim pierwszym i liczę, że zespołowo też uda się stanąć na podium – mówiła Kowalczuk w rozmowie z Polsatsport.pl.

– Ola wraz z Patrycją to zawodniczki, które od wielu lat przynoszą nam sukcesy. Mają na tyle dużo umiejętności, by myśleć o medalu na uniwersjadzie. Dla nas najważniejsze w tym sezonie były MŚ i IE, czyli imprezy najlepiej punktowane do rankingu olimpijskiego. Uniwersjada również jest ważną i prestiżową imprezą, dziewczyny zawsze chętnie podchodzą do startu w niej – tłumaczy z kolei Waldemar Łakomy, trener Akademickiej Reprezentacji Polski w taekwondo.

W naszej kadrze do Chin znaleźli się również zawodnicy z innymi sukcesie na sportowych, studenckich arenach. Rok temu na Europejskich Igrzyskach Akademickich w Łodzi drugi w swojej kategorii do 87 kg był Adrian Wojtkowiak, a piąte miejsce zajęła Oreszczuk (-53 kg), aktualna wicemistrzyni kraju seniorek.

Start rywalizacji w taekwondo w sobotę, 29 lipca. Zmagania w tej dyscyplinie potrwają do 5 sierpnia.

Start biało-czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akademicka Reprezentacja Polski w taekwondo na 31. Letnią Uniwersjadę w Chengdu

Patrycja Adamkiewicz (-57 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa), Aleksandra Kowalczuk (+73 kg, WSHiU Poznań, AZS OŚ Poznań), Łucja Oleszczuk (-53 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa), Julia Sereda (-62 kg, CH Warszawa, AZS AWF Warszawa), Łukasz Nowak (-58 kg, AWF Warszawa, AZS AWF Warszawa), Szymon Piątkowski (-80 kg, UWM Olsztyn, AZS UWM Olsztyn), Mateusz Szczęsnowski (-68 kg, AWF Kraków, AZS AWF Kraków), Adrian Wojtkowiak (-87 kg, AWF Poznań, AZS AWF Poznań)