Wystartowały lekkoatletyczne MP w Gorzowie Wielkopolskim

0
593

W czwartkowe popołudnie rozpoczęły się 99. PZLA Mistrzostwa Polski, które w tym roku rozgrywane są po raz pierwszy na nowo wybudowanym Stadionie im. Lubuskich Olimpijczyków w Gorzowie Wielkopolskim. Dla polskich lekkoatletów to ostatnia szansa na wypełnianie wskaźników i poprawianie miejsc rankingowych na sierpniowe mistrzostwa świata w Budapeszcie, a dla studentów – sprawdzian formy przed zmaganiami na Letniej Uniwersjadzie w Chengdu.

Warunki atmosferyczne – padający deszcz i przeciwny wiatr na prostej nie sprzyjały uzyskiwaniu wartościowych rezultatów, ale niektórzy zawodnicy potwierdzili wysoką formę, jaką prezentują w tym sezonie. Ozdobą dnia był rozegrany na koniec czwartkowej sesji finał 100 m kobiet, w którym znakomicie spisała się Ewa Swododa.

Faworytka do zwycięstwa nie zawiodła pokładanych w niej nadziei i została po raz siódmy mistrzynią Polski. Sprinterka AZS AWF Katowice mimo wiatru -1,2 m/s uzyskała bardzo wartościowy rezultat 11,08 s. Pozostałe dwa medale także dla azetesiaczek – srebro wywalczyła będącą w wysokiej dyspozycji w tym roku Krystsina Tsimanouskaya (AZS AWF Warszawa), a na trzecim stopniu podium stanęła Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice). Wicemistrzem Polski wśród mężczyzn na 100 m został Mateusz Siuda (OŚ AZS Poznań).

W pozostałych konkurencjach biegowych, w których rozstrzygnięto dziś walkę o medale, sensacyjne rozstrzygnięcia przyniosła rywalizacja na 1500 m kobiet. Faworytka Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin) uplasowała się tuż za podium. Dwa pierwsze miejsca dzięki bardzo dobremu finiszowi zajęły Aleksandra Płocińska i Weronika Lizakowska, które w najbliższych dniach wystartują na tym dystansie na Letniej Uniwersjadzie w Chengdu. W rywalizacji mężczyzn na 1500 m na ostatnich metrach broniący tytułu Michał Rozmys (AZS UMCS Lublin) musiał uznać wyższość Filipa Ostrowskiego z RKS Łódź. Brązowy medal zdobył Maciej Wyderka (AZS AWF Katowice). Mistrzem Polski na 3000 m z przeszkodami został lider tegorocznych tabel Maciej Megier (AZS AWFiS Gdańsk). Wśród kobiet brąz na tym dystansie dla Alicji Konieczek (OŚ AZS Poznań).

W rywalizacji dyskobolek całe podium zajęły zawodniczki z klubów AZS. Złoty medal wywalczyła Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin), po brąz sięgnęła jej klubowa koleżanka Weronika Muszyńska. Srebrny medal zawisł na szyi Karoliny Urban (AZS AWFiS Gdańsk). W rzucie dyskiem mężczyzn tytuł sprzed roku obronił Oskar Stachnik (AZS UMCS Lublin). Kolejny medal dla lubelskiego klubu zdobyła Paulina Guba, trzecia w pchnięciu kulą. Na podium stanęli także kulomioci, którzy już 2 sierpnia powalczą o medale w Chengdu – srebro wywalczył Szymon Mazur (AZS AWF Warszawa), a brąz powracający po kontuzji Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn).

Niespodzianki nie było w trójskoku kobiet. Mistrzynią Polski została faworytka Adrianna Laskowska (OŚ AZS Poznań), która ma już w tym roku na swoim koncie skoki ponad 14-metrowe. Z kolejnego medalu mistrzostw Polski mogła się cieszyć także trzecia Agnieszka Bednarek (AZS Łódź). W konkursie trójskoku mężczyzn brązowy medal zdobył Jan Kulmaczewski (AZS AWF Warszawa).

W czwartkowe popołudnie rozegrano także biegi eliminacyjne na 400 m i 400 m przez płotki. Z dobrej strony pokazali się azetesiacy i z pewnością będą jutro faworytami do medali.

Komplet wyników z Mistrzostw Polski znajdziecie TUTAJ. Transmisję z zawodów codziennie można oglądać w TVP Sport.

Medale zawodników z klubów AZS –  99. PZLA Mistrzostwa Polski, Gorzów Wielkopolski 27.07.2023