Ergometr wioślarski to nie tylko maszyna do budowania idealnej formy, ale też idealny symulator zmagań na torze regatowym. Przekonają o tym uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski, którzy będą chcieli wykręcić jak najlepsze czasy, rozgrzać kibiców i powiększyć swój dorobek medalowy.

W niedzielę 16 kwietnia hala sportowa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie jak magnes przyciągnie wioślarzy, miłośników sportów siłowych oraz wytrzymałościowych. Udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskim wyraziło aż 597 zawodniczek i zawodników z 55 szkół wyższych.

Zawody odbywać będą w czterech kategoriach: kobiet i mężczyzn w wadze lekkiej oraz kobiet i mężczyzn w wadze open. Wszyscy do pokonania będą mieli dystans 1000 metrów. Rywalizacja odbywać będą się na 24 ergometrach, a do tego przygotowana będzie też druga sala do rozgrzewki.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn tytułu bronić będzie Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, a wśród pań o swoją dominację udowodnić znów będzie chciał chciał Uniwersytet Gdański. Łatwo jednak nie będzie, bo stawka jest bardzo mocna.

foto: Marcin Klimczak

Wszystkie oczy będą zwrócone na Piotra Kotylę z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który po raz trzeci z rzędu może zdobyć złoty medal w kategorii open. Ostatnio gigant z Rzeszowa zwyciężył z rewelacyjnym czasem 2:47.00. Wszyscy zadają sobie pytanie czy jest on w stanie jeszcze poprawić ten rezultat?

– Oczywiście że myślę o wygranej po raz trzeci z rzędu, zwłaszcza że nie wiem czy ktoś w historii AMP w ergometrze tego dokonał. Daje mi to tylko dodatkowej motywacji, ponieważ byłoby to niemałe osiągnięcie. Do startu podchodzę bardzo skupiony, bo wiem że każdy z zawodników będzie chciał wygrać i „zepchnąć mnie z tronu”. Wynik z zeszłego roku jest w zasięgu ręki, ale nie jest łatwy do poprawienia, bo wiem i każdy zawodnik też zdaje sobie sprawę, ile wysiłku kosztuje nawet jedna sekunda na tym dystansie. Znam swój organizm i wiem, jak rozłożyć siły, aby powtórzyć sukces i stanąć po raz trzeci na najwyższym stopniu podium – powiedział Piotr Kotyla.

Na liście startowej są też inni ubiegłoroczni triumfatorzy zmagań: Katarzyna Duda z Politechniki Gdańskiej, która poprzednio wygrała w kategorii open z wynikiem 3:19.2 oraz Dawid Wachowicz z WSG Bydgoszcz, który będzie bronił złota w wadze lekkiej panów (3:01.2).

Wśród pretendentów do medali należy upatrywać też Klaudię Pankratiew z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która jest mistrzynią świata w ergometrze wioślarskim z 2021 roku oraz wioślarza Mateusza Biskupa – studenta WSG Bydgoszcz i mistrza świata w czwórce podwójnej z 2022 roku.

Utytułowanych nazwisk nie brakuje czego przykładem są też Anna Potrzulska i Izabela Pawlak z AWFiS Gdańsk, które 2021 roku zdobyły srebrne medale młodzieżowych mistrzostw Europy w czwórce bez sternika. Teraz między sobą będą musiały powalczyć o jak najwyższe miejsce.

foto: Marcin Klimczak

Klimat i atmosferę wydarzenia dobrze zna Hanna Matula – ubiegłoroczna brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim w typie uczelni, a obecnie koordynatorka imprezy.

– Z perspektywy uczestnika i organizatora wszystko wygląda inaczej. Jak się jest zawodnikiem to się wchodzi na halę i daje z siebie wszystko, a jako organizator trzeba dograć często proste sprawy o których się nawet nie myśli jako uczestnik. Pewnie serce będzie bolało jak zacznie się impreza, ale gdy patrzę, jakie roczniki biorą udział i że to są często zawodnicy z kadry młodzieżowej czy nawet seniorskiej, to widać, że poziom rośnie i trzeba zostawić im miejsce. Ale to też jest fajne, że w AMP-ach mogą się spotkać ludzie będący na różnym poziomie: początkujący jak i zaawansowani – powiedziała Hanna Matula z AZS Warszawa.

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim odbędą się 16 kwietnia w Warszawie. Z zawodów prowadzona będzie transmisja. Wydarzenie jest zwieńczeniem dwudniowych zmagań, które szykują się na warszawskim Bemowie.

Dzień wcześniej w hali WAT odbędzie się pierwsza edycja Pucharu AZS Osad Wioślarskich. Na liście zgłoszonych widnieje 28 osad, ale zgłaszać będzie się można też w dniu zawodów. Startujący do pokonania będą mieli dystans 500 m zaprogramowany dla całej osady. Zawody odbywać będą się w czteroosobowych ekipach w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn i mix.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem jest m.st Warszawa oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Patronat nad zawodami sprawuje Polski Związek Towarzystw Wioślarskich.

Harmonogram AMP 2023 w ergometrze wioślarskim:
Puchar AZS Osad Wioślarskich (15.04), ul. Kartezjusza 1
Start: godzina 17
Akademickie Mistrzostwa Polski (16.04), ul. Kartezjusza 1
Start: godzina 10