Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu zainteresowały prawie 1100 uczestników reprezentujących prawie 100 uczelni z całego kraju. To rekordowa liczba zawodników w całej historii AMP! Rywalizacja odbędzie się już w ten weekend na pływalni AQUA Lublin.

Jedne z popularniejszych akademickich zawodów wracają do Lublina. O medale Akademickich Mistrzostw Polski będą walczyć najlepsi studenci pływacy. Wśród nich są medaliści Uniwersjad, czy uczestnicy mistrzostw świata i Europy. Warto zaznaczyć, że to z klubów AZS wywodzi się większość olimpijczyków.

– Po roku przerwy Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu wracają do Lublina. Widać, że jest potrzeba organizacji rywalizacji akademickiej, bo mamy prawie 1100 uczestników. Wróciliśmy do liczb sprzed pandemii, co nas bardzo cieszy. Zawody wpisują się w tegoroczne obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie. Swoim patronatem mistrzostwa objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. W organizację mistrzostw jest zaangażowane całe lubelskie środowisko AZS, stąd mam pewność, że zawody nie tylko sportowo ale i organizacyjnie będą stały na bardzo wysokim poziomie. Serdecznie zapraszam do przybycia w najbliższy weekend na pływalnię AQUA Lublin. Wstęp na zawody jest bezpłatny – mówi Paweł Danielczuk, prezes Klubu Środowiskowego AZS Lublin.

Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu składają się z czterech bloków – dwóch eliminacyjnych i dwóch finałowych. Eliminacyjne zostaną przeprowadzone w sobotnie i niedzielne przedpołudnie. Pierwszy blok finałowy poprzedzi ceremonia otwarcia, która odbędzie się w sobotę 15 kwietnia o godzinie 15:00. Mistrzostwa zakończy drugi blok finałowy, zaplanowany o godzinie 14:00 w niedzielę. Organizatorem zawodów jest AZS Lublin, a partnerem AMP w pływaniu zostało Miasto Lublin oraz Lotto.

–W czasie uroczystego otwarcia do głosu dojdzie chór uczelniany Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który zaprezentuje nam hymn akademicki oraz piosenkę znaną wszystkim z filmu Bella Ciao. Dodatkowo dla zwycięzców danych konkurencji są specjalne nagrody zagwarantowane przez sieć siłowni Xtreme Fitness. Ich przedstawicieli będzie można spotkać w AQUA Lublin. Warto zapoznać się z ich ofertą i zgarnąć darmowe wejściówki – zapowiada Olga Bociankiewicz, koordynatorka AMP w pływaniu.

– A to nie koniec! W sobotni wieczór zapraszamy wszystkich zawodników na imprezę integracyjną w klubie Serce, gdzie każdy z identyfikatorem mistrzostw będzie mógł wejść bezpłatnie! Zawody zostały objęte tematyką filmową ,,Dom z papieru’’, dlatego też zachęcamy zawodników do wzięcia udziału w zabawie podczas sobotniej imprezy. Można wyposażyć się w przebrania lub rekwizyty związane z filmem – dodaje Bociankiewicz.

Transmisja z zawodów zostanie przeprowadzona na FB AMP w pływaniu. Więcej informacji znajdziecie na stronie mistrzostw.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Foto: Bartłomiej Wójtowicz i Karol Zienkiewicz