Reprezentacja Polski kanadyjkarzy rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. Cel na przyszły rok jest jeden – wywalczenie jak największej liczby kwalifikacji olimpijskich. – Chcemy jak najlepiej przygotować się do walki o igrzyska w Paryżu – mówi Tomasz Barniak z AZS AWF Poznań.
Zanim przyjdzie pora walki o prawo startu na najważniejszej imprezie czterolecia, biało-czerwoni muszą przebrnąć kilka miesięcy przygotowań. W niedzielę, 2 października, najlepsi polscy kanadyjkarze i kanadyjkarki z grona seniorów i młodzieżowców spotkali się na pierwszym zgrupowaniu do nowego sezonu. Na premierowym obozie w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu zabrakło kilku zawodników, a kilku następnych pojawiło się kilka dni później.
– Na ten moment nie ma z nami Arsena Śliwińskiego (KU AZS Politechnika Opolska), a Mateusz Kamiński podjął decyzję, że z uwagi na sytuację rodzinną i małe dziecko będzie się przygotowywał w Olsztynie. W końcówce zeszłego tygodnia dotarli do nas z kolei Katarzyna Szperkiewicz, Patrycja Mendelska i Gracjan Michalak (wszyscy AZS AWF Poznań)– przedstawia Marek Ploch, szkoleniowiec polskiej reprezentacji kanadyjkarzy, który niebawem rozpocznie drugi rok pracy z kadrą podczas bieżącej kadencji.
Na obozie na Pomorzu są również medaliści najważniejszych imprez kończącego się roku, m.in. Oleksii Koliadych czy Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Tomasz Barniak (AZS AWF Poznań). Srebrna dwójka z mistrzostw świata w Halifax i mistrzostw Europy w Monachium na 500 metrów jest pełna nadziei, że miesiące przygotowań pomogą w zbudowaniu najwyższej dyspozycji na sezon startowy.
– Fajnie jest spotkać się z kolegami z kadry po dłuższej przerwie, ale doskonale wiemy też, ile pracy czeka nas do wykonania. Dopiero przyjdzie czas na najcięższe treningi. Wraz z Wiktorem wiemy, co warto poprawić, aby jeszcze wzmocnić swoją pozycję na świecie, trener Ploch zapewne także dołoży wskazówki. Chcemy jak najlepiej przygotować się do walki o igrzyska olimpijskie, zwłaszcza że konkurencja na świecie z roku na rok jest coraz mocniejsza – mówi Barniak, zawodnik AZS AWF Poznań.
W COS w Wałczu polscy kanadyjkarze (w kadrze na to zgrupowanie są również Aleksandra Jacewicz z KU AZS Politechnika Opolska czy Krystian Hołdak z AZS AWF Poznań) skupiają się głównie na pracy tlenowej. W dalszej perspektywie trenerzy chcą położyć większy nacisk na rozwój siły maksymalnej, która ich zdaniem pozwoli na jeszcze lepsze rezultaty biało-czerwonych. Do pracy z kadrą kanadyjkarzy ma dołączyć także psycholog sportowy.
– Musimy się poprawić pod tym względem, a w szczególności panie. Dysponuję porównaniami z zawodniczkami z Chin, które przed laty przygotowywałem do igrzysk, i widzę, że jest spora różnica pod tym kątem. Panowie wyglądają nieco lepiej, ale dalej jest przestrzeń do rozwoju. Teraz w Wałczu skupiamy się zaś na dłuższych odcinkach na wodzie, z akcentem na rozwój techniki wiosłowania – mówi Ploch, który w przeszłości prowadził zawodników m.in. z Państwa Środka. – Tacy zawodnik jak Barniak czy Głazunow są odporni psychicznie i zdolni do kontroli własnych emocji na dużych imprezach. U kobiet mamy też czwartą osadę mistrzostw świata. Owszem, to młoda ekipa, ale z bagażem wielu doświadczeń i powinny spokojnie udźwignąć mentalnie ciężar walki o igrzyska w Paryżu. W tym roku zakładamy jednak współpracę z psychologiem i liczymy, że pomoże zawodnikom we właściwym przygotowaniu do najważniejszych zawodów – uzupełnia.
Zgrupowanie reprezentacji Polski kanadyjkarzy potrwa do 24 października. Po tygodniu przerwy biało-czerwoni mają w planach wyjazd na cztery tygodnie do portugalskiego Sao Domingo, a po powrocie do Polski udadzą się na obóz do COS w Zakopanem.