W Szczawnicy zakończyły się mistrzostwa Polski seniorów, juniorów i masters w zjeździe kajakowym i sprincie górskim. Dziewięć medali zdobyli na tej imprezie zawodnicy KS AZS AWF Kraków.

Trzydniowa rywalizacja na pograniczu Beskidów i Pienin, rozgrywana w trzech kategoriach wiekowych, skupiła ponad 180 zawodników. Pierwszego dnia zawodów poznaliśmy medalistów w sprincie, który zdominowali przedstawiciele klubów spod Wawelu. W K-1 zwyciężył Jacek Brański z AZS AWF Kraków, wyprzedzając swojego klubowego kolegę Michała Pasiuta oraz Tadeusza Kuchno z KKK Kraków. Z kolei w C-1 najlepszy okazał się Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków), broniąc tym samym tytuł mistrzowski. Drugi był Grzegorz Hedwig (KS Start Nowy Sącz), a trzeci Krzysztof Książek (KKK Kraków). W C-2 triumfowali zaś Andrzej Brzeziński i Michał Wiercioch (AZS AWF Kraków). U pań w K-1 wygrała Joanna Kurpan (KKW 1929 Kraków), a podium uzupełniły Aleksandra Cader (UKS 4 Katowice) i Justyna Stelmach (KS Yacht Club Kraków).

W sobotę rywalizowano w zjeździe górskim. U mężczyzn w K-1 triumfował Kuchno przed Brańskim i Mikołajem Mastalskim (KS Pieniny Szczawnica). W C-1 zwyciężył Hedwig, drugi był Sztuba, a trzeci Szymon Nowobilski (KS Start Nowy Sącz). Wśród kanadyjkowych dwójek ponownie najlepsi byli Brzeziński z Wierciochem. Złoto u pań w K-1 obroniła Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków), wyprzedzając Magdalenę Szczęsną i swoją klubową koleżankę Natalię Kurpan.

Ostatniego dnia mistrzostw poznaliśmy najlepsze zespoły. U mężczyzn dalej dominował AZS AWF Kraków, który triumfował w K-1×3 (Brański, Pasiut, Jakub Dyda), w C-1×3 (Kacper Sztuba, Igor Sztuba, Wiercioch), a w C-2×3 najlepszy był KKK Kraków (Paweł Sarna/Marcin Pochwała, Jarosław Zaziąbło/Michał Woś, Tadeusz Kuchno/Krzysztof Książek). W żeńskiej rywalizacji w K-1×3 wygrała ekipa KKW 1929 Kraków (Aleksandra Szeliga, Natalia Kurpan, Joanna Kurpan).

Jednym z zawodników, który zakończył weekendowe MP w Szczawnicy z trzema medalami, był Jacek Brański. 20-letni kajakarz KS AZS AWF Kraków ma za sobą niezwykle udaną końcówkę sezonu, gdyż tydzień temu w Drzewicy zdobył brązowy medal młodzieżowych mistrzostw kraju w konkurencji K-1.

– W Szczawnicy chciałem obronić tytuł w sprincie, aczkolwiek wicemistrzostwo zdobyte indywidualnie w zjeździe stanowi nawet dla mnie zaskoczenie. W całym sezonie udało mi się zrealizować wszystkie założenia, także jestem bardzo zadowolony. Sam poziom sportowy mistrzostw z roku na rok idzie do góry – mówi Brański. – Teraz chciałbym trochę się zrelaksować, a w przyszłym sezonie zamierzam powalczyć o miejsce w kadrze narodowej – dodaje.

Azetesiacy łącznie jedenaście razy stawali na podium weekendowych MP w zjeździe kajakowym i sprincie górskim. Dziewięć medali (sześć złotych i trzy srebrne) zdobyli kajakarze KS AZS AWF Kraków, a dwa brązowe krążki wywalczyli zawodnicy KS AZS AWF Gorzów Wielkopolski.