W ośmioosobowym składzie wystąpi Akademicka Reprezentacja Polski podczas tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie szybkim, które w dniach 2-5 marca zostaną rozegrane w amerykańskim Lake Placid.
Będzie to szósta edycja zawodów, które co dwa lata znajdują się w łyżwiarskim kalendarzu startów.
– Reprezentacja naszych panczenistów od 2012 roku radzi sobie z powodzeniem na Akademickich Mistrzostwach Świata. W ostatnim okresie nasze łyżwiarstwo szybkie przeżywa dobry czas. Bardzo liczymy, że w Lake Placid będziemy mieli powody do radości – mówi prof. Alojzy Nowak, prezes Zarządu Głównego AZS.
Do Stanów Zjednoczonych poleci ośmiu polskich panczenistów. Na liście startowej zabraknie kilku naszych zawodników. – Wszystko wynika z kolizji terminów, gdyż w tym samym czasie w norweskim Hamar zostaną rozegrane mistrzostwa świata seniorów w sprincie. Na AMŚ nie będą więc mogli wystartować Kaja Ziomek, Karolina Bosiek czy Marek Kania. Wielka szkoda, gdyż każdego z nich można by traktować jako nadzieję medalową. Nie składamy jednak broni i liczymy, że nasi łyżwiarze–studenci wrócą z kilkoma krążkami – mówi Dariusz Stanuch, trener reprezentacji Polski.
Dwa lata temu, podczas AMŚ w Amsterdamie, biało-czerwoni zakończyli starty z sześcioma medalami. Byłoby ich więcej, gdyby nie spowodowane pandemią przedwczesne zakończenie imprezy. Złoto wywalczone wtedy przez Marcina Bachanka było 200. zwycięstwem Polaków w historii występów w cyklu Akademickich Mistrzostw Świata, które obejmują kilkadziesiąt dyscyplin.
W tym roku najbardziej liczymy na występ naszych drużyn oraz sztafety mieszanej, która jako konkurencja zadebiutuje w programie mistrzostw. – Z każdej ostatniej imprezy w biegach drużynowych przywoziliśmy medale i głęboko wierzymy, że tym razem będzie podobnie. Wszystko może się zdarzyć także w mass starcie czy w mikście, których też po cichu upatruję jako szans na medal. Wciąż w składzie mamy kilka mocnych nazwisk, choćby Szymona Palkę czy Natalię Jabrzyk. Oni powinni być liderami naszej grupy – uważa Stanuch.
Pełna nadziei na udany występ w AMŚ w Lake Placid jest Jabrzyk. Niespełna 21-letnia panczenistka KS Pilica Tomaszów Mazowiecki, będąca studentką Politechniki Łódzkiej, uchodzi od lat za duży talent i stopniowo umacnia swoją pozycję w seniorskiej reprezentacji Polski. W bieżącym sezonie Jabrzyk długo liczyła się w walce o kwalifikację w starcie masowym na igrzyska olimpijskie w Pekinie.
– Od wszystkich słyszę, że AMŚ to jedna z najlepszych imprez sportowych. To także najważniejsze zawody dla osób przechodzących z juniorów do seniorów, czyli takich jak ja. Liczę, że będę dobrze wspominać start w Lake Placid – mówi Jabrzyk, który niedawno wróciła do treningów po przerwie spowodowanej zakażeniem koronawirusem. – Chociaż izolację przeszłam bezobjawowo, to w samym treningu czuć różnicę w oddechu czy tętnie. Z powrotem buduję formę na ostatnią część sezonu. Mam nadzieję, że na AMŚ wrócę do dawnej dyspozycji – dodaje.
W poniedziałek, 14 lutego, polska reprezentacja na AMŚ w Lake Placid rozpoczęła jedenastodniową konsultację szkoleniową w Tomaszowie Mazowieckim. Na jej zakończenie panczeniści staną do walki w ramach PGE Pucharu Polski.
Czterodniowa rywalizacja w Lake Placid skupi blisko 80 uczestników z 15 krajów. Polska w tym gronie przewodzi medalowej tabeli, bo na pięciu dotąd rozegranych zawodach łyżwiarskich wywalczyła ponad 50 krążków. Rywalizacja toczyć się będzie na otwartym torze, który dwukrotnie gościł olimpijczyków podczas zimowych igrzysk w 1932 i 1980 roku. Olympic Oval w ostatnim czasie przeszedł znaczną modernizację (m.in. w zakresie systemu chłodzenia) z myślą o nadchodzących AMŚ i przyszłorocznej zimowej uniwersjadzie (12-22 stycznia 2023 roku).
Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Skład Akademickiej Reprezentacji Polski na AMŚ w łyżwiarstwie szybkim (Lake Placid, 2022):
Kobiety: Natalia Jabrzyk (klub: KS Pilica Tomaszów Mazowiecki / uczelnia: Politechnika Łódzka), Iga Wojtasik (AZS AWF Katowice/AWF Katowice), Martyna Baran, Maja Płończyk (obie WTŁ Stegny Warszawa/AWF Katowice)
Mężczyźni: Dawid Burzykowski, Szymon Palka (obaj GKS Stoczniowiec Gdańsk/AWF Kraków), Gaweł Oficjalski, Piotr Nałęcki (obaj AZS AWF Katowice/AWF Katowice).