Warszawianie dobrze znają legendy dotyczące Wisły. Swoją bogatą historię piszą też wioślarskie regaty „ósemek” pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Politechniką Warszawską. Renomowane uczelnie zmierzyły się już po raz 70. i po raz 12. z rzędu wygrali inżynierowie.
W sobotę przez ponad trzy godziny na rzece panował spory ruch. W tym czasie rozgrywane były cieszące się dużym zainteresowaniem V Mistrzostwa Warszawy Amatorów w wioślarstwie. Kulminacją całego wydarzenia były jubileuszowe zmagania pomiędzy osadami Uniwersytetu i Politechniki.
Pojedynek sięgający swoją historią czasów II Rzeczpospolitej, po trzech latach latach przerwy wrócił na Wisłę. Warunki były trudniejsze niż na Kanale Żerańskim, ale atmosfera donioślejsza. Wyścigi prowadziły między 511 a 510 km Wisły, czyli pomiędzy mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim. Osada UW poprosiła jednak o skrócenie tego dystansu o połowę. Najważniejsze pozostało, czyli ściganie się z drugą osadą.
Niespodzianka była blisko, ale ostatecznie urodzinowe 70. regaty zakończyły się podtrzymaniem zwycięskiej passy przez Politechnikę Warszawską. Ich przewaga na mecie wynosiła tylko dwie sekundy. Inżynierowie uzyskali czas 2:35:40. Okazały przechodni Puchar Prezesa AZS Warszawa po raz kolejny trafił w ich ręce, a raczej nich pozostał.
– Faktycznie różnica była mniejsza niż w poprzednich latach, ale byliśmy pewni siebie i tego co potrafimy. Jubileuszowe 70. regaty to piękna historia, a ja sam już biorę w nich udział po raz szósty. Mam nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana na Wiśle. Tu bardziej czuć było atmosferę poważnych zawodów i mogliśmy pokazać sport akademicki w centrum Warszawy, a o to chyba wszystkim chodzi – mówił po zakończeniu wyścigu Bartłomiej Gzowski z Politechniki Warszawskiej.
W tych regatach drugie miejsce nikogo nie cieszy, ale osada Uniwersytetu Warszawskiego opuszczała zawody z nadzieją na przyszłość. Ostatni raz wyścig z Politechniką zwyciężyli w 2008 roku i teraz byli bardzo przerwania swojej serii. Osada UW pokonała dystans w 2:37.59.
– Coroczna rywalizacja to spora historia także moja, bo startuję w niej chyba szósty raz i jak do tej pory zawsze zajmujemy drugie miejsce. To napawa do pracy, ale dziś było bardzo blisko żeby los odwrócić. Popełniliśmy błąd na starcie i zabrakło trochę komunikacji. Startowaliśmy pod silny nurt i to nas kosztowało podwójnie, bo musieliśmy nadrabiać. Nie jest to żadne wytłumaczenie, bo osada Politechniki Warszawskiej była nieco lepiej przygotowana i wygrała. Schodząc jednak na wyścig, czułem że jest dobrze i powiedziałem chłopakom, że nie wiadomo kto wygra. Ten moment, gdy będziemy pierwsi, jest już blisko. Za rok postaramy się, żeby ta nieduża korzyść była na naszą stronę – mówił Robert Borys, trener i zawodnik Uniwersytetu Warszawskiego.
W rywalizacji na pełnym dystansie wzięło udział pięć licealnych „ósemek” reprezentujących: XXXIII Liceum Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy oraz XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Zwyciężyli ci ostatni, uzyskując na mecie dużą przewagę.
– Płynęło nam się bardzo dobrze, bo nie było jakiejś dużej fali ani wiatru. Sam jestem zaskoczony tym, że nam tak poszło, bo w tym składzie i w tym roku szkolnym nie mieliśmy jeszcze żadnego treningu. Była to więc pewna niewiadoma, ile zapamiętaliśmy – powiedział Andrzej Gwiazda z liceum im. S. Staszica.
To nie koniec wioślarskich emocji, bo już w sobotę 16 października na Kanale Żerańskim odbędą się zawody Warsaw River Race. W programie znajdą się wyścigi amatorów w czwórkach ze sternikiem kobiet i mężczyzn, wyścigi masters, a także smocze łodzie. Start o godzinie 10.
Organizatorem imprezy jest AZS Warszawa. Partnerami są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Stołeczne Warszawa.
Składy:
Politechnika Warszawska: Bartłomiej Gzowski, Maciej Koperski, Michał Gulan, Stanisław Krasuski, Łukasz Stępka, Jakub Citfci, Stanisław Dawidziuk, Maciej Borzęcki, Małgorzata Kurcjusz.
Uniwersytet Warszawski: Piotr Płomiński, Bartosz Kreft, Jakub Kocerka, Robert Borys, Marcin Żołek, Mateusz Klipo, Ignacy Slaski, Markos Christodoulidis, Julia Wysocka