To był dobry rok dla Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Cykl zawodów skierowanych do studentów z niepełnosprawnościami rozgrywany jest w Polsce od 2016 roku. W tegorocznej, IV edycji zawodów, wzięło w sumie udział około 400 zawodników z 25 klubów AZS w całej Polsce.

Zawody rozgrywane były w 7 dyscyplinach: bilardzie, bocci, bowlingu, goalballa, pływaniu, szachach oraz tenisie stołowym. Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody pływackie oraz bowlingowe i bilardowe, które zgromadziły blisko 100 zawodniczek i zawodników rywalizujących ze sobą na zasadach fair play. Zawody pływackie są najstarszą spośród dyscyplin obecnych na IMP – UAM Poznań organizuje je nieprzerwanie od 15 lat, a Politechnika Częstochowska od 9 lat podejmuje się organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Studentów z Niepełnosprawnościami, w którą z czasem wpisały się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w bowlingu i bilardzie.

Zawody szachowe zgromadziły 40 pasjonatów królewskiej gry z 8 uczelni. Dyscyplina, którą trenują nieliczni zawodnicy zgromadziła 4 zespoły podczas mistrzostw w goalballa, które odbyły się w listopadzie w Bydgoszczy. Najlepszy okazał się wówczas zespół UKW z Bydgoszczy, a tuż za nim gospodarz – WSG Bydgoszcz.

Podczas ostatnich zawodów w tenisie stołowym na Politechnice Poznańskiej do walki przy stołach stanęło 55 zawodników z 13 uczelni. Tutaj w klasyfikacji generalnej przodował gospodarz, a tuż za nim Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz sąsiadujący z gospodarzem, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Niewątpliwie wydarzeniem roku była próba pobicia Rekordu Guinnessa w bocci, która towarzyszyła Integracyjnym Mistrzostwom Polski AZS w boccia, odbywającym się się w dniach 1-2 czerwca na Uniwersytecie Zielonogórskim. W zawodach wystartowało 50 osób z 12 uczelni, gdzie trzy zespoły wystawiły po dwie drużyny. W czasie pojedynków drużynowych dwie zawodniczki: Dominika Hoft z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Marlena Pogorzelczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego rozgrywały 24-godzinny maraton gry w boccię. Próba została ukończona pomyślnie, z rezultatem 25 godzin i jednej minuty nieprzerwanej gry, ustanawiając tym samym Rekord Guinnessa.

Sumując wszystkie osiągnięcia z całego roku kalendarzowego podczas Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS rozdano zawodniczkom i zawodnikom:
85 złotych, 70 srebrnych i 50 brązowych medali.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejne zawody z cyklu Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS w 2020 roku!

Tekst: Dominika Hoft

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj