173 medale Polaków na zimowych uniwersjadach! Czekamy na następne

0
1376

12 stycznia w Lake Placid rozpocznie się kolejna zimowa uniwersjada. Biało-czerwoni wystawią około pięćdziesięcioosobową reprezentację, która będzie walczyć o powiększenie medalowego dorobku Polaków w zimowych uniwersjadach. A ten jest naprawdę pokaźny, bo reprezentanci Polski mają na swoim koncie aż 173 medale – 53 złote, 59 srebrnych i 61 brązowych.

Już pierwsza zimowa uniwersjada w Chamonix, w 1960 roku, przyniosła polskiej reprezentacji dwa brązowe medale w narciarskich biegach sztafetowych. Co ciekawe, również dwa lata później w Villars polscy sportowcy zdobywali medale wyłącznie w biegach. Wtedy też po raz pierwszy nasza reprezentantka wywalczyła złoty krążek – Stefania Biegun w biegu na 8 km.

Tylko raz, w 1981 roku w hiszpańskiej Jacy, zdarzyło się, że reprezentacja Polski nie wywalczyła żadnego krążka. Za to równo 12 lat później, w Zakopanem, biało-czerwoni aż 14 razy stawali na podium. Podczas tych zawodów osiem razy polscy zawodnicy wygrywali swoje konkurencje, a gwiazdami polskiej ekipy byli biathlonista Tomasz Sikora (trzy złota indywidualnie i brąz w sztafecie), narciarka alpejska Dagmara Krzyżyńska (dwa złota) oraz skoczek narciarski Łukasz Kruczek (dwa złota). Co ciekawe, w tym roku w Lake Placid Kruczek znów będzie obecny – tym razem jako trener polskich skoczków. Kruczek medali uniwersjadowych ma zresztą więcej, bo złota wywalczył także w 1997 r. w Muju Chonju i dwa lata później w Popradzie, a w 2003 roku w Tarvisio zdobył brąz w drużynie.

Najlepsza pod względem osiągnięć dla polskiej reprezentacji była uniwersjada we włoskim Trydencie, w 2013 roku, gdy nasi zawodnicy wywalczyli aż 23 medale, w tym dziesięć złotych, dziesięć srebrnych i trzy brązowe. Na podium stawali m.in. późniejsi medaliści igrzysk olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim Natalia Czerwonka i Jan Szymański. Przez lata kadrę uniwersjadową tworzyli bardzo znani i utytułowani zawodnicy. Oprócz wspomnianych wyżej medalistów największych imprez na uniwersjadach startowali i zdobywali medale m.in. legenda polskich sportów zimowych Justyna Kowalczyk czy znakomici łyżwiarze szybcy Konrad Niedźwiedzki i Luiza Złotkowska.

W ostatniej dekadzie multimedalistą uniwersjad był specjalista w kombinacji norweskiej Adam Cieślar, który zdobył osiem medali w tym aż sześć złotych na uniwersjadach w 2013, 2015 i 2017 roku.

30. Zimowa Uniwersjada w Lake Placid rozpocznie się 12 stycznia. Sponsorem głównym Akademickiego Związku Sportowego, który wysyła polskich reprezentantów na uniwersjadę, jest PKN ORLEN S.A., a sponsorem strategicznym Grupa PZU S.A. Działalność Akademickiego Związku Sportowego wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Polskie medale zimowych uniwersjad

Chamonix 1960
3. Weronika Stempak, Stanisława Pradziad, Irena Arłamowska-Szymkowska – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 4 km
3. Władysław Marek, Szymon Krasicki, Kazimierz Augustynek i Kazimierz Wójcik – narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 8 km

Villars 1962
1. Stefania Biegun – narciarstwo klasyczne, bieg na 8 km
2. Stefania Biegun, Weronika Stempak, Magdalena Bujak – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km
3. Kazimierz Zelek, Józef Buńda, Szymon Krasicki, Stanisław Wajda – narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 8 km

Szpindlerowy Młyn 1964
1. Jerzy Wojna-Orlewicz – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
3. Andrzej Sztolf – narciarstwo klasyczne, skoki narciarskie, indywidualnie
3. Weronika Budny – narciarstwo klasyczne, bieg na 8 km
3. Anna Ustupska, Joanna Łopuszyńska, Weronika Budny – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 4 km
3. Józef Łupieżowiec, Szymon Krasicki, Kazimierz Zelek, S. Lassak – narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 8 km
3. Jerzy Wojna-Orlewicz – narciarstwo alpejskie, kombinacja

Sestriere 1966
1. Andrzej Bachleda-Curuś – narciarstwo alpejskie, slalom specjalny
2. Andrzej Bachleda-Curuś – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
2. Andrzej Bachleda-Curuś – narciarstwo alpejskie, trójkombinacja
2. Weronika Budny – narciarstwo klasyczne, bieg 8 km
2. Andrzej Sztolf – narciarstwo klasyczne, skoki narciarskie, indywidualnie
3. Jerzy Wojna-Orlewicz – narciarstwo alpejskie, slalom specjalny
3. Jerzy Wojna-Orlewicz – narciarstwo alpejskie, trójkombinacja
3. Teresa Merena, Maria Krok, Weronika Budny – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km

Innsbruck 1968
2. Krystyna Turowska, Teresa Merena, Maria Krok – narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 5 km

Rovaniemi 1970
2. Andrzej Bachleda-Curuś – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
2. Andrzej Bachleda-Curuś – narciarstwo alpejskie, kombinacja
3. Maria Krok, Teresa Merena, Krystyna Turowska – narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 5 km

Lake Placid 1972
1. Jan Bachleda-Curuś – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
1. Roman Dereziński – narciarstwo alpejskie, slalom specjalny
2. Zofia Majerczyk, Krystyna Turowska, Bogumiła Trzebunia – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km
3. Zofia Majerczyk – narciarstwo klasyczne, bieg na 10 km

Livigno 1975
3. Zofia Majerczyk, Barbara Lubera i Emilia Pelczar – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km
3. Zygmunt Janocha, Ryszard Cypruch, Tadeusz Majoch i Wiesław Karwel – narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 10 km

Szpindlerowy Młyn 1978
1. Maciej Gąsienica-Ciaptak – narciarstwo alpejskie, slalom specjalny
2. Maciej Gąsienica-Ciaptak – narciarstwo alpejskie, kombinacja alpejska
2. Jan Bachleda-Curuś – narciarstwo alpejskie, slalom specjalny

Jaca 1981
Polacy nie zdobyli żadnego medalu

Sofia 1983
3. Małgorzata Tlałka – narciarstwo alpejskie, slalom specjalny
3. Małgorzata Tlałka – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
3. Grzegorz Głowania – łyżwiarstwo figurowe, soliści

Belluno 1985
2. Dorota Tlałka – narciarstwo alpejskie, slalom specjalny
2. Małgorzata Tlałka – narciarstwo alpejskie, trójkombinacja
2. Michalina Maciuszek, Krystyna Pawlik, Małgorzata Ruchała – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km
3. Małgorzata Tlałka – narciarstwo alpejskie, slalom specjalny

Szczyrbskie Pleso 1987
3. Katarzyna Popieluch, Zofia Topór-Huciańska i Michalina Maciuszek – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km

Sofia 1989
2. Katarzyna Popieluch, Michalina Maciuszek, Halina Nowak – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km
2. Jarosław Mądry – narciarstwo klasyczne, skoki narciarskie, indywidualnie

Sapporo 1991
3. Katarzyna Popieluch, Michalina Maciuszek, Halina Nowak – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km
3. Katarzyna Szafrańska – narciarstwo alpejskie, slalom gigant

Zakopane 1993
2. Bartłomiej Gąsienica-Sieczka – skoki indywidualnie
2. Stanisław Ustupski – narciarstwo klasyczne, kombinacja norweska
2. Agata Suszka – biathlon, 15 km
3. Marek Tucznio, Stanisław Ustupski, Jarosław Mądry, Bartłomiej Gąsienica-Sieczka – skoki, drużyna
3. Andrzej Piotrowski – narciarstwo klasyczne, bieg na 30 km

Jaca 1995
1. Krzysztof Wańczyk – narciarstwo klasyczne, kombinacja biegowa
2. Krzysztof Wańczyk – narciarstwo klasyczne, bieg na 30 km
2. Henryk Gazurek, Krzysztof Wańczyk, Marek Szeliga, Andrzej Piotrowski – narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 10 km
2. Dorota Zagórska i Mariusz Siudek – łyżwiarstwo figurowe, pary sportowe

Muju Chonju 1997
1. Łukasz Kruczek – narciarstwo klasyczne, skoki K 90 indywidualnie

Poprad 1999
1. Tomasz Sikora – biathlon, sprint 10 km
1. Tomasz Sikora – biathlon, 12,5 km na dochodzenie
1. Małgorzata Kukucz – snowboard, slalom gigant
1. Agata Suszka, biathlon, 10 km na dochodzenie
1. Łukasz Kruczek, narciarstwo klasyczne, skoki K 90 indywidualnie
2. Tomasz Sikora – biathlon, 20 km
2. Adrianna Babik – biathlon, 15 km
3. Agata Suszka, Adrianna Babik, Iwona Daniluk – biathlon, sztafeta 3 x 7,5 km
3. Małgorzata Kukucz – snowboard, snowboardcross
3. Agata Błażowska i Marcin Kozubek – łyżwiarstwo figurowe, tańce na lodzie

Zakopane 2001
1. Tomasz Sikora – biathlon, 20 km
1. Tomasz Sikora – biathlon, sprint 10 km
1. Tomasz Sikora – biathlon, bieg na dochodzenie 12,5 km
1. Dagmara Krzyżyńska – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
1. Dagmara Krzyżyńska – narciarstwo alpejskie, slalom
1. Łukasz Kruczek – narciarstwo klasyczne, skoki K 85 indywidualnie
1. Łukasz Kruczek – narciarstwo klasyczne, skoki K 120 indywidualnie
1. Blanka Isielonis – snowboard, slalom równoległy
2. Sabina Wojtala – łyżwiarstwo figurowe, solistki
2. Sylwia Nowak i Sebastian Kolasiński – łyżwiarstwo figurowe, tańce na lodzie
2. Wojciech Pająk – snowboard, half-pipe
3. Adam Kwak, Janusz Krężelok, Marcin Roszkowski, Tomasz Kałużny – narciarstwo klasyczne, sztafeta 4 x 10 km
3. Michał Piecha, Bartłomiej Golec, Adam Guzda, Tomasz Sikora – biathlon, sztafeta 4 x 7.5 km
3. Klaudyna Mikołajczyk – snowboard, boardercross

Tarvisio 2003
2. Wojciech Pająk – snowboard, half-pipe
3. Krystian Długopolski – narciarstwo klasyczne, skoki K 90 indywidualnie
3. Łukasz Kruczek, Grzegorz Śliwka i Krystian Długopolski – skoki, drużyna K 90
3. Blanka Isielonis – snowboard, slalom

Innsbruck 2005
1. Magdalena Gwizdoń – biathlon, bieg na 7,5 km
1. Magdalena Gwizdoń – biathlon, bieg na 10 km
1. Justyna Kowalczyk – narciarstwo klasyczne, bieg na 5 km
1. Paulina Ligocka – snowboard, half-pipe
1. Dagmara Krzyżyńska – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
2. Justyna Kowalczyk – narciarstwo klasyczne, bieg na 15 km
2. Krystian Długopolski, Grzegorz Sobczyk, Rafał Śliż, Marcin Bachleda – skoki, drużyna, K 90
3. Katarzyna Wójcicka – łyżwiarstwo szybkie, 1000 m
3. Michał Ligocki – snowboard, half-pipe

Turyn 2007
1. Katarzyna Wójcicka – łyżwiarstwo szybkie, 1500 m, 2:00.69
1. Katarzyna Karasińska – narciarstwo alpejskie, slalom
1. Justyna Kowalczyk – narciarstwo klasyczne, bieg 2 x 5 km
1. Justyna Kowalczyk – narciarstwo klasyczne, bieg na 5 km
1. Justyna Kowalczyk – narciarstwo klasyczne, sprint
1. Paulina Ligocka – snowboard, half-pipe
1. Michał Ligocki – snowboard, half-pipe
2. Katarzyna Wójcicka – łyżwiarstwo szybkie, 3000 m, 4:12.68
2. Aleksandra Kluś – narciarstwo alpejskie, slalom
3. Katarzyna Wójcicka – łyżwiarstwo szybkie, 1000 m, 1:18.6
3. Robert Kustra (elim.), Sławomir Chmura, Sebastian Druszkiewicz, Konrad Niedźwiedzki – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy, 3:50.54
3. Justyna Kowalczyk, Kornelia Marek, Sylwia Jaśkowiec – narciarstwo klasyczne, sztafeta 3 x 5 km

Harbin 2009
1. Katarzyna Karasińska – narciarstwo alpejskie, slalom
1. Sławomir Chmura, Sebastian Druszkiewicz, Konrad Niedźwiedzki – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy, 3:52.96
2. Marcin Bocian – snowboard, boardercross
2. Marcin Bachleda – narciarstwo klasyczne, skoki K90
2. Konrad Niedźwiedzki – łyżwiarstwo szybkie, 1500 m, 1:48.35
2. Konrad Niedźwiedzki – łyżwiarstwo szybkie, 1000 m, 1:10.42
3. Luiza Złotkowska – łyżwiarstwo szybkie, 3000 m, 4:18.03
3. Luiza Złotkowska – łyżwiarstwo szybkie, 5000 m, 7:20.403
3. Karolina Sztokfisz – snowboard, slalom gigant równoległy
3. Katarzyna Karasińska – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
3. Agnieszka Grzybek – biathlon, 7,5 km, 23:04.9
3. Weronika Nowakowska – biathlon, bieg pościgowy 10 km, +20.8
3. Aleksandra Kluś-Zamiedzowy – narciarstwo alpejskie, slalom
3. Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka, Ewelina Przeworska – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy kobiet, 3:08.97

Erzurum 2011
2. Maciej Kot – narciarstwo klasyczne, skoki K-95 indywidualnie
2. Maciej Kot – narciarstwo klasyczne, skoki K-125 indywidualnie
2. Tomasz Pochwała – kombinacja norweska, K-95 i 10 km, 239,5 pkt.
2. Tomasz Pochwała, Mateusz Wantulok, Andrzej Zarycki – kombinacja norweska, sztafeta (K-95 i 3×5 km)
2. Karolina Chrapek – narciarstwo alpejskie, supergigant
2. Aleksandra Kluś-Zamiedzowy – narciarstwo alpejskiej, slalom
3. Maciej Kot, Jakub Kot, Wojciech Gąsienica-Kotelnicki – skoki K-95 drużyna, 735,8 pkt.
3. Karolina Chrapek – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
(Brązowy medal za kombinację alpejską otrzymała także Aleksandra Kluś-Zamiedzowy, ale nie został on uwzględniony w klasyfikacji medalowej uniwersjady).

Trentino 2013
1. Jan Szymański – łyżwiarstwo szybkie, 5000 m, 6:32.47
1. Jan Szymański – łyżwiarstwo szybkie, 1500 m, 1:47:80
1. Adam Cieślar – kombinacja norweska, konkurs indywidualny
1. Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak – kombinacja norweska, sztafeta
1. Maryna Gąsienica-Daniel – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
1. Mateusz Habrat – skicross
1. Weronika Nowakowska-Ziemniak – biathlon, sprint
1. Weronika Nowakowska-Ziemniak – biathlon, bieg pościgowy
1. Krzysztof Biegun, Bartłomiej Kłusek, Aleksander Zniszczoł – skoki, drużyna
1. Krzysztof Biegun – narciarstwo klasyczne, skoki, duża skocznia
2. Krzysztof Biegun – narciarstwo klasyczne, skoki, skocznia normalna
2. Natalia Czerwonka – łyżwiarstwo szybkie, 1500 m, 2:02.33
2. Weronika Nowakowska-Ziemniak – biathlon, 15 km, 47:53.50
2. Weronika Nowakowska-Ziemniak – biathlon, bieg masowy
2. Monika Hojnisz – biathlon, sprint
2. Monika Hojnisz – biathlon, bieg pościgowy
2. Adam Cieślar – kombinacja norweska, start masowy
2. Karolina Chrapek – narciarstwo alpejskie, supergigagnt
2. Jan Szymański – łyżwiarstwo szybkie, 1000 m, 1:10.30
2. Szczepan Karpiel-Bułecka – narciarstwo dowolne, slopestyle
3. Zuzanna Smykała – snowboard, boardercross
3. Karolina Chrapek – narciarstwo alpejskie, zjazd
3. Paweł Słowiok – kombinacja norweska, start masowy

Szczyrbskie Pleso, Osbrlie / Granada 2015
1. Adam Cieślar – kombinacja norweska, konkurs indywidualny
1. Adam Cieślar – kombinacja norweska, start masowy
2. Ewelina Marcisz – sprint techniką klasyczną
2. Karolina Chrapek – narciarstwo alpejskie, supergigant
2. Sabina Majerczyk – narciarstwo alpejskie, slalom gigant
2. Piotr Janosz – snowboard, slopestyle
3. Szczepan Kupczak – kombinacja norweska, konkurs indywidualny
3. Mateusz Wantulok – kombinacja norweska, start masowy
3. Ewelina Marcisz – bieg na 15 km techniką dowolną
3. Andrzej Zapotoczny, Stanisław Biela, Jakub Kot – skoki, konkurs drużynowy

Ałmaty 2017
1. Weronika Biela – snowboard, slalom równoległy
1. Aleksandra Król – snowboard, gigant równoległy
1. Katarzyna Rusin – snowboard, slopestyle
1. Adam Cieślar – kombinacja norweska, start masowy
1. Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Wojciech Marusarz – kombinacja norweska, drużyna
2. Oskar Kwiatkowski – snowboard, slalom równoległy
2. Adam Cieślar – kombinacja norweska, Gundersen
3. Karolina Sztokfisz – snowboard, gigant równoległy
3. Karolina Sztokfisz – snowboard, slalom równoległy
3. Katarzyna Rusin – snowboard, big air
3. Paweł Słowiok – kombinacja norweska, Gundersen
3. Krzysztof Miętus, Stanisław Biela, Przemysław Kantyka – skoki, drużyna

Krasnojarsk 2019
1. Oskar Kwiatkowski – snowboard, gigant równoległy
2. Michał Nowaczyk – snowboard, gigant równoległy