Znakomite płotki

0
962

W sobotę w Suwałkach zakończyły się 98. PZLA Mistrzostwa Polski. Wydarzeniem dnia były znakomite biegi płotkarskie, okraszone rekordami Polski. W klasyfikacji medalowej i punktowej bezkonkurencyjny okazał się AZS UMCS Lublin.

Najpierw w finale mężczyzn rekord Polski na 110 m przez płotki ustanowił Damian Czykier z KS Podlasie Białystok, uzyskując rezultat 13,25 s. Brązowy medal zdobył reprezentant KU AZS Politechniki Opolskiej Opole, Jakub Bujak.

Na niezwykle wysokim poziomie stała rywalizacja kobiet na 100 m przez płotki. By awansować do finału trzeba było pobiec 13,44 s – jeszcze przed dwoma laty taki rezultat dawał brązowy medal mistrzostw Polski. W finale w Suwałkach znalazło się aż siedem zawodniczek z klubów AZS. Po niezwykle emocjonującym biegu kolejność na podium była identyczna jak przed rokiem. Mistrzynią Polski została Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa), która ustanowiła nowy rekord życiowy, rekord Polski do lat 23 oraz rekord mistrzostw Polski – 12,62 s. To także najlepszy w tym roku wynik w Europie. Drugie miejsce zajęła Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) z najlepszym w tym sezonie wynikiem – 12,90 s. Swój najlepszy rezultat w 2022 roku osiągnęła także brązowa medalistka Klaudia Wojtunik (AZS Łódź) – 13,05 s. Na uwagę zasługują także świetne wyniki i rekordy życiowe Mariki Majewskiej (AZS AWF Gorzów Wielkopolski), czwartej w finale oraz Moniki Kiepury (AZS AWF Kraków), drugiej w eliminacjach – obie uzyskały w sobotę 13,11 s.

Ciekawie zapowiadał się finał 800 m mężczyzn – minimum na tegoroczne mistrzostwa świata w tej konkurencji wypełniło aż czterech zawodników. Specjaliści w biegu na dystansie dwóch okrążeń nie mieli łatwego zadania – po zmianie programu mistrzostw, podobnie jak czterystumetrowcy, musieli rozegrać eliminacje i finał jednego dnia. Po emocjonującym biegu brązowy medal wywalczył Kacper Lewalski (AZS UWM Olsztyn), wyprzedzając o 0,03 s Patryka Sieradzkiego (CWZS Zawisza Bydgoszcz).

W rywalizacji kobiet na 800 m srebro zdobyła Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków), a brąz Adrianna Czapla (AZS UMCS Lublin). W rywalizacji na najdłuższym dystansie rozgrywanym na mistrzostwach – 5000 m mistrzynią Polski z nowym rekordem życiowym została Angelika Mach (AZS UMCS Lublin). Na trzecim stopniu podium w biegu na 200 m stanął Przemysław Kozłowski (AZS AWF Katowice).

Bardzo zacięta była rywalizacja w konkursie skoku w dal kobiet, który odbywał się pod dyktando młodych zawodniczek. W trzeciej kolejce prowadzenie objęła Roksana Jędraszak z OŚ AZS Poznań – 6,36 m. W ostatniej próbie dalej skoczyła Anna Matuszewicz (MKL Toruń) – 6,40 m. Liderka konkursu znakomicie odpowiedziała młodszej koleżance i skoczyła 6,42 m, zostając mistrzynią Polski.

W sobotę oczy miejscowych kibiców były zwrócone przede wszystkim na rzutnię oszczepem, gdzie o tytuł walczyła reprezentantka miejscowego klubu LUKS Hańcza Suwałki, wicemistrzyni olimpijska Maria Andrejczyk. Faworytka wygrała konkurs, a drugie miejsce zajęła Karolina Bołdysz z AZS AWFiS Gdańsk. W pchnięciu kulą srebrny medal zdobył Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn), a brązowy Jakub Szyszkowski (AZS AWF Katowice).

Kluby AZS nie dały żadnych szans rywalom w sztafetach 4×400 m, zdobywając komplet medali zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Tytuł obroniły zawodniczki AZS UMCS Lublin, które wyprzedziły AZS AWF Warszawa i AZS AWF Kraków. Wśród mężczyzn najlepsi byli podobnie jak przed rokiem reprezentanci OŚ AZS Poznań, przed AZS AWF Katowice i AZS UMCS Lublin.

Klasyfikację medalową wygrał AZS UMCS Lublin. Lublinianie zdobyli w Suwałkach 11 medali – 6 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe. Na trzeciej pozycji uplasował się OŚ AZS Poznań z dorobkiem 5 krążków – 3 złotych i 2 brązowych. AZS UMCS Lublin triumfował także w klasyfikacji punktowej, wyprzedzając AZS AWF Katowice.