Ponad 30 medali azetesiaków na lekkoatletycznych MP

0
551

Po dwóch dniach 98. PZLA Mistrzostw Polski w Suwałkach lekkoatleci z klubów AZS mają na swoim koncie aż 31 medali. W najciekawszych piątkowych finałach triumfowały Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) na 100 m i Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) na 400 m.

W czwartek rywalizację storpedowała pogoda. Ulewne opady deszczu uniemożliwiły rozegranie większości zaplanowanych na pierwszy dzień mistrzostw konkurencji, które przeniesiono na piątek. Rozdano jedynie medale pchnięciu kulą kobiet i w trójskoku mężczyzn. Wicemistrzynią Polski w pchnięciu kulą została Paulina Guba (AZS UMCS Lublin). W trójskoku na drugim i trzeci stopniu podium stanęli reprezentanci AZS AWF Warszawa – Rafał Sulwirski i Jan Kulmaczewski.

W piątek aura była już dużo łaskawsza dla zawodników i pozwoliła na przeprowadzenie imprezy zgodnie z planem. W pierwszej konkurencji dnia brązowy medal w chodzie na 10 000 m wywalczył Rafał Sikora (AZS AWF Kraków).

Wydarzeniem sesji przedpołudniowej był fantastyczny bieg Ewy Swobody (AZS AWF Katowice). Podopieczna trener Iwony Krupy została mistrzynią Polski, łamiąc w finale barierę 11 sekund – 10,99 s, ale ze zbyt dużym wiatrem +2,4 m/s. Srebrny medal zdobyła świetnie dysponowana Magdalena Stefanowicz.

Niełatwe zadanie czekało czterystumetrowców, którzy po zmianie programu musieli jednego dnia wystartować w eliminacjach i w finale. Tradycyjnie pasjonująco zapowiadała się rywalizacja wśród kobiet. Tytuł mistrzyni Polski obroniła liderka tabel Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław), która uzyskała już w tym roku drugi wynik w historii polskiej lekkiej atletyki (50,16 s). Srebro dla Anny Kiełbasińskiej z SKLA Sopot, a brąz dla Justyny Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice). W finale mężczyzn najlepszy okazał się Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn), a wicemistrzem Polski został ubiegłoroczny triumfator Kajetan Duszyński (AZS Łódź).

Wiele powodów do radości mieli w piątek reprezentanci AZS UMCS Lublin, którzy wywalczyli aż cztery złote medale. Najdalej dyskiem rzucali Daria Zabawska i Oskar Stachnik. Na 1500 m szans rywalkom nie dała powracająca do wielkiej formy Sofia Ennaoui. Złoty medal na 400 m przez płotki zdobył Krzysztof Hołub.

Azetesiacy zajęli całe podium w skoku w dal mężczyzn. Zwyciężył faworyt Piotr Tarkowski (AZS AWF Biała Podlaska), który już w pierwszej próbie ustanowił rekord życiowy – 8,03 m, zapewniając sobie końcowy triumf. Drugi był Mateusz Jopek z AZS AWF Wrocław, a trzeci Andrzej Kuch z AZS UMCS Lublin. Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyły panie w konkusie trójskoku. Ostatecznie tytuł obroniła Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań) z najlepszym w tym sezonie wynikiem. Srebrny medal zdobyła Agnieszka Bednarek (AZS Łódź), poprawiając rekord życiowy.

Po dogrywce z Piotrem Liskiem, która porwała suwalską publiczność, srebro w skoku o tyczce wywalczył Robert Sobera (AZS AWF Wrocław). Trzecia w skoku wzwyż kobiet była Paulina Wal (KU AZS Politechniki Opolskiej Opole).

W finale 400 m przez płotki kobiet drugie miejsce zajęła Julia Korzuch (AZS AWF Katowice), a jako trzecia linię mety przebiegła juniorka Aleksandra Wołczak (AZS AWF Gorzów Wielkopolski). W ostatniej konkurencji biegowej drugiego dnia mistrzostw – biegu na 3000 m z przeszkodami brązowy medal zdobyła Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań).

Zawodnicy z klubów AZS stawali także na podium w konkurencjach rzutowych. Karolina Urban (AZS AWFiS Gdańsk) zdobyła srebrny medal w rzucie dyskiem. W rzucie młotem liderką konkursu od pierwszej próby była Ewa Różańska (AZS AWF Warszawa), którą dopiero w ostatniej kolejce wyprzedziła Malwina Kopron (KS Wisła Puławy). W konkursie mężczyzn wicemistrzem Polski został Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice), a brąz wywalczył Marcin Wrotyński (OŚ AZS Poznań).

Dorobek medalowy klubów AZS powiększyły sztafety 4×100 m. W rywalizacji mężczyzn srebro dla AZS UMCS Lublin, a brąz dla AZS AWF Katowice. Wśród kobiet trzecie miejsce zajęły sprinterki AZS AWF Kraków.

W sobotę ostatni dzień 98. PZLA Mistrzostw Polski. W programie m.in. bieg na 100 m przez płotki kobiet i konkurs pchnięcia kulą mężczyzn.

Medale zawodników z klubów AZS – Mistrzostwa Polski, Suwałki 9.06.2022

Srebrne medale
Paulina Guba (AZS UMCS Lublin) – pchnięcie kulą
Rafał Sulwirski (AZS AWF Warszawa) – trójskok

Brązowe medale
Jan Kulmaczewski (AZS AWF Warszawa) – trójskok

Medale zawodników z klubów AZS – Mistrzostwa Polski, Suwałki 10.06.2022

Złote medale
Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin) – 1500 m
Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław) – 400 m
Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) – 100 m
Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań) – trójskok
Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin) – rzut dyskiem
Krzysztof Hołub (AZS UMCS Lublin) – 400 m przez płotki
Oskar Stachnik (AZS UMCS Lublin) – rzut dyskiem
Piotr Tarkowski (AZS AWF Biała Podlaska) – skok w dal
Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn) – 400 m

Srebrne medale
Agnieszka Bednarek (AZS Łódź) – trójskok
Julia Korzuch (AZS AWF Katowice) – 400 m przez płotki
Ewa Różańska (AZS AWF Warszawa) – rzut młotem
Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice) – 100 m
Karolina Urban (AZS AWFiS Gdańsk) – rzut dyskiem
Kajetan Duszyński (AZS Łódź) – 400 m
Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice) – rzut młotem
Mateusz Jopek (AZS AWF Wrocław) – skok w dal
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław) – skok o tyczce
AZS UMCS Lublin – sztafeta 4×100 m mężczyzn

Brązowe medale
Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań) – 3000 m z przeszkodami
Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) – 400 m
Paulina Wal (KU AZS Politechniki Opolskiej Opole) – skok wzwyż
Aleksandra Wołczak (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) – 400 m przez płotki
Andrzej Kuch (AZS UMCS Lublin) – skok w dal
Rafał Sikora (AZS AWF Kraków) – chód na 10 000 m
Marcin Wrotyński (OŚ AZS Poznań) – rzut młotem
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m mężczyzn
AZS AWF Kraków – sztafeta 4×100 m kobiet