W poniedziałek w Sopocie startuje finał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. W imprezie wezmą udział obrońcy tytułów i reprezentantki kraju.

To kolejna edycja finału, który od lat jest organizowany w Trójmieście. W tym roku decydująca rozgrywka o medale przenosi się do Sopotu, gdzie zobaczymy 126 siatkarek i siatkarzy z 34 uczelni.

– To będzie pierwszy w historii finał AMP w siatkówce plażowej w tym mieście. W tym roku zdecydowaliśmy się na zmianę lokalizacji, chcąc pokazać uczestnikom imprezy uroki Sopotu. Klimat nadmorskiego kurortu jest niepowtarzalny i z pewnością wszyscy z uczestnicy finału potwierdzą to po zawodach, które będą rozgrywane tuż obok legendarnego molo. Pojawi się czołówka akademickiej siatkówki plażowej. Najliczniej reprezentowany będzie Uniwersytet Warszawski, uczelni liderującej w klasyfikacjach drużynowych AMP po półfinałach, której aż po trzy pary damskie i męskie przebiły się do tegorocznego finału – mówi Piotr Walczak z AZS Uniwersytetu Gdańskiego, gospodarza imprezy.

W Sopocie zobaczymy obrońców mistrzowskich tytułów właśnie z Uniwersytetu Warszawskiego. Złota u pań broni duet reprezentantek biało-czerwonych Marta Łodej (kadra seniorek) i Agata Ceynowa (młodzieżówka). Aktualna para numer trzy w kraju pewnie awansowała ze stołecznego półfinału, ustępując jedynie uczelnianym koleżankom – Izabeli Błasiak i Justynie Łukaszewskiej, które tym samym zrewanżowały się im za zeszłoroczną porażkę w meczu o brąz mistrzostw Polski. Błasiak w poprzedniej edycji zawodów zdobyła brązowy medal AMP, występując dla UW razem z Kariną Jakuć (awans do tegorocznego finału w parze z Julią Gierczyńską). Również z inną partnerką, ale dalej dla Uniwersytetu Łódzkiego, zagra Patrycja Jundziłł, aktualna wicemistrzyni AMP. Tym razem zobaczymy ją pod siatką wspólnie z Weroniką Piłat.

Z kolei u mężczyzn szansę na trzeci kolejny tytuł i zarazem czwarty z rzędu medal AMP w siatkówce plażowej ma para Michał Korycki/Adam Manios. Aktualni mistrzowie awansowali do tegorocznych finałów ze stołecznego półfinału, zajmując dopiero szóstą pozycję. W tym turnieju zwyciężyła inna para Uniwersytetu Warszawskiego – Rafał Maluchnik i Patryk Tyszka.

– W Sopocie zaprezentują się także pozostali medaliści, a niektórzy z nich będą bronić barw innych uczelni. Mikołaj Głowacki, wicemistrz AMP z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, i Jakub Kraut, brązowy medalista z Uniwersytetu Gdańskiego, zagrają w tym roku w barwach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – dopowiada Walczak.

Finał AMP w siatkówce plażowej rozpocznie się w poniedziałek, 13 czerwca, a zakończy w środę, 15 czerwca. Organizatorów zawodów jest AZS Uniwersytet Gdański, a partnerami są Uniwersytet Gdański, AZS Gdańsk, MOSiR Sopot oraz miasto Sopot.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.