Piątkowy wieczór na pływalni w Bydgoszczy należał do Pauliny Pedy. Zawodniczka AZS AWF Katowice zdobyła trzy medale, w tym dwa złote, podczas trzeciego dnia Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich.

W pierwszym finale dnia podopieczna trenera Jakuba Karpińskiego zdobyła srebrny medal na 50 m stylem motylkowym. Później okazała się bezkonkurencyjna na 100 m stylem zmiennym ze świetnym rekordem życiowym – 59,96 s, zostając tym samym czwartą Polką, która złamała barierę jednej minuty na tym dystansie.

– Sama jestem w szoku, że tak udało mi się popłynąć. Dziękuję dziewczynom, że w takiej atmosferze i z uśmiechem na twarzy płynęłyśmy ten finał. Pełen luz, ale też mobilizacja – znalazłyśmy taki złoty środek – mówiła Peda, która nie startowała w tej konkurencji od trzech lat. – Wydaje mi się, że moja nieświadomość jak rozkładać siły w takim wyścigu wyszła na plus. Może stąd taki wynik – dodała.

Na zakończenie dnia Peda wraz z Piotrem Ludwiczakiem, Kamilem Sieradzkim i Wiktorią Domżalską sięgnęła po złoto w sztafecie mieszanej 4×50 m stylem dowolnym. Katowiczanie ustrzelili w tej konkurencji dublet – srebrne medale wywalczyli Dominik Dudys, Jakub Majerski, Victoria Kocjan i Julia Magierowska.

Azetesiacy mogli cieszyć się z tytułów mistrzowskich na 200 m stylem grzbietowym. Wśród kobiet triumfowała Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin, która wyprzedziła swoją klubową koleżankę, Laurę Bernat. Obie zawodniczki będą reprezentować Polskę podczas grudniowych mistrzostw świata w Melbourne.

– Jestem bardzo zadowolona, ale to był jeden z tych wyścigów, które pokazują, że teoria i praktyka to dwie różne rzeczy. Inne były założenia i inaczej miałam rozegrać ten wyścig, ale summa summarum wyszedł bardzo dobry czas, więc nic tylko się cieszyć – powiedziała mistrzyni Polski. – To była już ostatnia ostatnia szansa na sprawdzenie się na tym dystansie. Jak na razie wszystko zmierza w dobrym kierunku i jestem dobrej myśli. Chciałabym postarać się o życiówki i jak najlepsze lokaty. Tego sobie życzę – podsumowała.

W finale mężczyzn najlepszy okazał się Filip Kosiński (AZS AWF Warszawa), a srebro wywalczył Aleksander Sienkiewicz (AZS AWF Katowice).

Dorobek medalowy AZS AWF Katowice powiększył Paweł Smoliński, drugi na 100 m stylem zmiennym. Na trzecim stopniu podium stanął Marcel Wągrowski (AZS UŁ PŁ Łódź), zdobywając w Bydgoszczy pierwszy medal dla łódzkiego AZS. W rywalizacji pań srebrny krążek wywalczyła Barbara Mazurkiewicz z AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Na 50 m stylem motylkowym brąz zdobył Oskar Sawicki (AZS UMCS Lublin).

Swoje drugie medale w Bydgoszczy wywalczyli Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin) i Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa), oboje trzeci w finałach 400 m stylem dowolnym.

Po trzech dniach mistrzostw liderem tabeli medalowej jest AZS AWF Katowice z dorobkiem aż 9 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowych medali. Zawody potrwają do niedzieli.

Medale zawodników z klubów AZS – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich, Bydgoszcz, 2.12.2022