Drugi dzień Głównych Mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców w pływaniu przyniósł znakomite rezultaty grzbiecistów AZS UMCS Lublin – Adeli Piskorskiej i Kacpra Stokowskiego.

Stokowski świetnie spisał się już w porannych eliminacjach. Uzyskał rezultat 53,82 s, wyrównując rekord życiowy i wypełniając tym samym minimum na mistrzostwa świata w Fukuoce. W popołudniowym finale stoczył pasjonującą walke o zwycięstwo z Ksawerym Masiukiem. Ostatecznie obaj pływacy uzyskali identyczny wynik – 53,74 s i mogli cieszyć się ze złotych medali. Dla Stokowskiego, trenującego na co dzień w Stanach Zjednoczonych, to oczywiście nowy rekord życiowy.

– Przyleciałem do Polski dwa dni temu. Najważniejsze dla mnie, że jest progres i udaje mi się poprawiać co start. Nie ukrywam, stresowałem się, bo ostatni raz startowałem na długim basenie w sierpniu na mistrzostwach Europy – mówił po eliminacjach. – Plan zrealizowałem w stu procentach. Nie mówię tu o czasie, tylko o sposobie płynięcia, o stylu. Mogę powiedzieć z ręką na sercu, że to był dobry wyścig w moim wykonaniu. Popłynąłem tak jak chciałem i tak jak chciał trener, więc na pewno będzie zadowolony – dodawał.

Wśród kobiet na tym dystansie świetną formę potwierdziła Adela Piskorska. Zawodniczka AZS UMCS Lublin, która jest już pewna startu w Fukuoce została mistrzynią Polski z wynikiem 59,76 s, o zaledwie 0,01 s gorszym od rekordu kraju należącego do Pauliny Pedy. To nowy rekord Polski młodzieżowców. Srebrny medal wywalczyła druga z reprezentantek lubelskiego klubu Laura Bernat z wynikiem lepszym od minimum na mistrzostwa Europy juniorów w Belgradzie – 1:01.87.

– Dzisiejsze starty były bardzo na plus. Rano wydawało mi się, że będzie ciężko, na pewno odczułam wczorajsze starty. Wynik popołudniowy mnie zaskoczył. Nie napinałam się – wiedziałam, że już mam minimum, więc chciałam się cieszyć tu i teraz. Nie tyle zbierać doświadczenie, co dopracowywać szczegóły. Tutaj taki szczegół był na zakończeniu, które zepsułam w pełnej krasie – opowiadała Piskorska, która ostatnio zaliczyła sporo startów za granicą. – Wszystkie imprezy międzynarodowe przygotowują do Paryża pod względem nabierania doświadczenia i podpatrywania najlepszych. Nie tylko w wodzie, ale również poza nią. Pierwsze takie przetarcie miałam na Pucharze Świata, później na mistrzostwach świata, a teraz na Swim Open w Sztokholmie i Berlinie, więc mniej więcej wiem, z czym to się je – podsumowała.

Mistrzem Polski na 200 m stylem dowolnym został Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice). Wśród kobiet srebro na tym dystansie wywalczyła Aleksandra Polańska (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego). Stołeczny klub mógł w piątek cieszyć się z jeszcze dwóch medali – srebrnego kobiecej sztafety 4×100 m stylem dowolnym i brązowego Barbary Mazurkiewicz na 50 m stylem klasycznym.

Na 400 m stylem zmiennym wicemistrzami kraju zostali pływacy AZS AWF Katowice – Zuzanna Famulok i Adam Kuczak. Na zakończenie dnia AZS AWF Katowice triumfował w sztafecie mężczyzn 4×100 m stylem dowolnym z nowym rekordem Polski młodzieżowców.

Medale zawodników z klubów AZS – Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Olsztyn 27.04.2023

Złote medale
Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) – 100 m stylem grzbietowym
Kamil Sieradzki (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem dowolnym
Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin) – 100 m stylem grzbietowym
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem dowolnym mężczyzn

Srebrne medale
Laura Bernat (AZS UMCS Lublin) – 100 m stylem grzbietowym
Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice) – 400 m stylem zmiennym
Adam Kuczak (AZS AWF Katowice) – 400 m stylem zmiennym
Aleksandra Polańska (KU AZS UW Warszawa) – 200 m stylem dowolnym
KU AZS UW Warszawa – sztafeta 4×100 m dowolnym kobiet

Brązowe medale
Barbara Mazurkiewicz (KU AZS UW Warszawa) – 50 m stylem klasycznym

Fot. Rafał Oleksiewicz/PZP