Złoto i minimum na Igrzyska Olimpijskie Radosława Kawęckiego! [FOTO]

0
543

Złoto i minimum Radosława Kawęckiego na Igrzyska Olimpijskie do Tokio było najważniejszym wydarzeniem piątkowych zmagań podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Na najwyższym stopniu podium stawali także reprezentanci AZS UMCS Lublin – Laura Bernat i Konrad Czerniak oraz sztafeta AZS AWF Katowice.

Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) został mistrzem Polski na swoim koronnym dystansie 200 m stylem grzbietowym, a tytuł okrasił wynikiem lepszym od wskaźnika na Igrzyska Olimpijskie – 1:57.07.

– Zabieram bilet do Tokio do domu. Jest ogromna radość, ale i niestety mały niedosyt. Miałem problemy zdrowotne przed tymi zawodami. Myślę, że jestem w stanie popłynąć jeszcze szybciej na Mistrzostwach Europy. Jutro czeka mnie start w sztafecie 4x200m stylem dowolnym, a w niedzielę – 100 m grzbietem – powiedział tuz po finale Kawęcki.

Czwarty na 200 m stylem grzbietowym Filip Kosiński z AZS AWF Warszawa zapewnił sobie prawo startu na tym dystansie na Mistrzostwach Europy Juniorów. W finale pań nie zawiodła faworytka gospodarzy. Laura Bernat, która wypełniła już wcześniej minimum do Tokio, zdobyła złoty medal. Na trzecim stopniu podium stanęła Paulina Peda z AZS AWF Katowice.

– To był ciężki wyścig i wykonałam swój plan. Dobrze mi się płynęło, jestem bardzo zadowolona. Miałam jeszcze duże rezerwy, ale po prostu trzymałam się naszych założeń z trenerem, żeby dobrze się bawić, uzyskać jak największą satysfakcję z tego startu, mocno finiszować i postarać się wygrać. Na Mistrzostwach Europy będę chciała pobić rekord Polski, na pewno dam z siebie wszystko – komentowała świeżo upieczona mistrzyni Polski tuż po wyścigu.

Mistrzem Polski na 50 m stylem motylkowym został Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin). Dla reprezentanta gospodarzy to pierwszy złoty medal w Lublinie – wcześniej zdobył srebro na 100 m stylem motylkowym i brąz na 50 m stylem dowolnym. W finale Czerniak popłynął nieco wolniej (23,45 s) niż w porannych eliminacjach, kiedy uzyskał najlepszy w sezonie wynik – 23,31 s, lepszy od minimum na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie.

– Pierwsze złoto smakuje bardzo dobrze. Chyba po dwóch latach udało się powrócić na pierwsze miejsce mistrzostw Polski. Uzyskałem wynik gorszy niż rano, trochę za bardzo się spiąłem, pozrywałem delikatnie rytm, „ściana nie weszła”, ale finalnie jest złoto i jestem zadowolony. Jutro czeka mnie start na 100 m stylem dowolnym. Na pewno chciałbym osiągnąć najlepszy czas w sezonie. Ze startu na start pływa mi się coraz lepiej – podsumował swój start Czerniak.

Srebrny medal w tej konkurencji zdobył także zawodnik gospodarzy – Marcin Cieślak.
– Cieszę się, poprawiłem życiówkę rano i po południu. Liczę na to, że mogę pływać szybciej. Pozostaje pewien niedosyt, ale dobrze jest kończyć zawody z delikatnym głodem i po prostu walczyć dalej. Myślę, że wynik z dzisiejszego finału jest bardzo przyzwoity. Nie jest to rezultat, który dawałby mi medal na Mistrzostwach Europy, ale czuję, że jestem w dobrym punkcie, jeżeli chodzi o przygotowania. Patrzę optymistycznie w przyszłość – komentował reprezentant AZS UMCS Lublin..

Drugi medal na mistrzostwach w Lublinie wywalczył Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa), trzeci w finale 400 m stylem dowolnym. Na zakończenie piątkowej rywalizacji złoto w sztafecie mieszanej 4×100 m stylem dowolnym zdobyli zawodnicy AZS AWF Katowice.

Medale zawodników z klubów AZS – GMP, Lublin 30.04.2021

Złote medale
Laura Bernat (AZS UMCS Lublin) – 200 m stylem grzbietowym
Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) – 200 m stylem grzbietowym
Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) – 50 m stylem motylkowym
AZS AWF Katowice – sztafeta 4×100 m stylem dowolnym mieszana

Srebrne medale
Marcin Cieślak (AZS UMCS Lublin) – 50 m stylem motylkowym

Brązowe medale
Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 200 m stylem grzbietowym
Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa) – 400 m stylem dowolnym

Fot. Michał Piłat