Z ogromnym zapałem i bez balastu w postaci presji udają się do Włoch uczestnicy Akademickich Mistrzostw Świata w żeglarstwie. Podczas regat Polskę reprezentować będzie załoga złożona ze studentów i studentek Politechniki Gdańskiej. 

Od 6 do 9 czerwca na największym włoskim jeziorze Garda zmierzy się 16 reprezentacji z całego świata. Sama rywalizacja w ramach Akademickich Mistrzostw Świata jest stosunkowo młoda i sięga początku XXI wieku. W tym czasie mistrzowskie regaty raz zawitały do Polski, a dokładnie do Gdańska w 2008 roku. Kilkukrotnie żeglarze walczyli też o medale podczas letniej uniwersjady.

Wyścigi odbywać będą się w klasie Dolpfin 81, która popularnością cieszy się zwłaszcza we Włoszech, ale też Francji, Niemczech czy Szwajcarii. W Polsce nie ma żadnego jachtu tego typu, dlatego Akademicka Reprezentacja Polski trenowała na jachcie o podobnych parametrach. Przed zawodami załogi otrzymają jachty drogą losowania.

– Z tego co wiem, to w Polsce nie ma żadnej łódki tego typu, ale my trenujemy na RS-ach. One są trochę krótsze, ale też są to jednostki skomplikowane do obsługi, bo mają baksztagi. Regaty będą pewną niewiadomą, bo jest 16 załóg, ale nie wiemy jeszcze, kto bierze udział. Nie znamy innych sterników i pewnie karty będą odsłonięte w ostatnim momencie. Ja jednak jestem dobrej myśli. Wszystko będzie rozgrywać się w dole Gardy. Tam czasem jest flauta, a raz warunki dopisują – mówi Jakub Pankowski, trener Politechniki Gdańskiej i ekipy udającej się na mistrzostwa.

W regatach biorą udział załogi mieszane składające się z od 4 do 6 osób. Do Włoch wylatuje się jedna załoga z Polski składająca ze studentów Politechniki Gdańskiej. Uczelnia ta przez wiele lat dominowała w klasyfikacji żeglarskich Akademickich Mistrzostw Polski. Sternikiem będzie Gustaw Miciński, a płynąć z nim będą: Oliwia Jekiel, Franciszek Borys, Karolina Żurek i Julia Rogalska.

– Początkowo na sterze miał płynąć kto inny, ale ostatecznie jedzie z nami Gustaw. To bardzo dobry żeglarz, który pływa na dużych jachtach. Ściga się też w Polskiej Lidze Żeglarskiej. Widziałem go na wodzie parę razy i widać, że bardzo dobrze sobie radzi. Reszta załogi też jest bardzo doświadczona i wszyscy w tym roku brali udział w AMP-ach. Liczymy, że uda nam się osiągnąć dobry wynik. Oczywiście celujemy w medal – dodał nasz rozmówca.

Początek zawodów 6 czerwca o godzinie 8:30. Dzień wcześniej odbędzie się ceremonia otwarcia zawodów. Po wyścigach ćwierćfinałowych i półfinałach w czwartek 9 czerwca odbędą się finały. Dekoracja zwycięzców o godzinie 18. Wszystko odbywać będzie w okolicach miejscowości Desenzano naprzeciwko malowniczego półwyspu Sirmione.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Strona imprezy: https://desenzano2024.com/