Młodzi szachiści mieli tu pole do popisu, a nawet 64 pola. Wszystko dzięki akcji od Od Pionka do Hetmana, która była dobrym ruchem w kierunku promocji tej dyscypliny. Dla jednych była to okazja do poznania podstaw, a dla innych szansą by wejść na wyższy poziom.
Jeśli goniec nie kojarzył się komuś tylko z doręczycielem, to akcja od Od Pionka do Hetmana była skierowana dla niego. Przez cały ubiegły rok młodzi szachiści mogli wziąć udział w zajęciach, campach szachowych oraz kongresie. Wydarzenia odbywały się m.in. w Bydgoszczy, Wrocławiu, Opolu oraz Rzeszowie.
Łącznie z gry w szachy przeszkolonych zostało 2211 dzieci, które rozwijały swoje umiejętności w ponad stu grupach szkoleniowych. Dzięki projektowi Od Pionka do Hetmana dzieci miały okazję budować umiejętności strategicznego myślenia oraz logicznego rozwiązywania problemów. Wszystko to przekładać ma się na korzystne efekty w nauce matematyki i innych przedmiotów.
W 2023 roku zrealizowane zostały też trzy campy szachowe, które miały na celu zapewnienie uczestnikom rozwijanie umiejętności szachowych, ale także zwrócenie uwagi na inne aktywności fizyczne.
– Ja totalnie nie umiałam grać w szachy, ale tu nauczyłam się, jak figury się ruszają i które można poświęcić, żeby zdobyć coś lepszego – mówiła Tamara, uczestniczka obozu szachowego w Górkach Zachodnich.
Dla instruktorów prowadzone były też Akademie szachowe. Odbyły się one w 10 miastach, a wzięło w nich udział 100 osób. Szkolenia dla kadry instruktorskiej miały na celu wypracowanie narzędzi pozwalających przygotować podstawy do promocji i rozwoju szachów wśród dzieci.
Wszystko zwieńczył II Kongres Szachowy Od Pionka do Hetmana w Bydgoszczy, który odbył się w dniach 8 – 10 grudnia. Gośćmi wydarzenia byli wybitni polscy szachiści Radosław Wojtaszek oraz Monika i Bartosz Soćko – ambasadorzy całego projektu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób, zarówno dzieci biorących udział w turnieju, jak i w dorosłych uczestniczących w panelach oraz dyskusjach o żywieniu czy przygotowywaniu mentalnym.
– Dla mnie najciekawszym tematem kongresu było radzenie sobie z porażką. To już temat bardziej dla profesjonalistów, trenerów oraz dla rodziców niż dla samych młodych zawodników, którzy może jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy. Dla mnie jako zawodnika i trenera mimo 40 lat praktyki jest to dosyć drażliwa sprawa oraz ważny temat, z którym nie wszyscy sobie radzą. Mam nadzieję, że dzięki tym panelom każdy będzie mógł wyciągnąć jakieś wnioski – mówił arcymistrz Radosław Wojtaszek.
Uczestnicy akcji mogli uczyć się mistrzowskich ruchów z wydanego podręcznika. Żeby królewska gra stała się jeszcze bliższa młodym szachistom, wkrótce zaprezentowana zostanie też bajka, oczywiście arcymistrzowska.
Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy. Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem było PZU.
Strona: https://szachy.azs.pl/