Z Tokio na Maltę

0
469
Foto: AZS UMK Toruń

28 medali wywalczyli wioślarze AZS podczas ENEA Mistrzostw Polski, które rozegrano na Malcie w Poznaniu. Trzecie miejsce w klasyfikacji klubowej zajął AZS AWF Warszawa.

Na starcie stawili się niemal wszyscy najlepsi polscy wioślarze z uczestnikami niedawno zakończonych igrzysk na czele. Największe zainteresowanie wywołał wyścig jedynek kobiet, w którym o medale walczyły trzy z czterech medalistek w Tokio. Wygrała Katarzyna Zillmann, której tuż przed metą przytrafiło się to, co Niemkom podczas igrzysk (dzięki czemu polska osada wywalczyła srebro). – Wiosło mi się ślizgało w ręce, nie byłam już w stanie go utrzymać. Przytrafił mi się mały błąd techniczny, tzw. raczek, ostatnio zresztą bardzo popularny. Na szczęście udało mi się ponownie rozpędzić łódkę w miarę szybko, żeby wpłynąć na metę. Dla mnie to bardzo ważna impreza, to też okazja, żeby pokazać się naszym sponsorom – mówiła zawodniczka AZS UMK Toruń, która finiszowała o 0,3 sek. przed Martą Wieliczko. Wicemistrzyni olimpijska została także wicemistrzynią Polski w ósemce, a jej klub wywalczył łącznie sześć medali.

Trzecia w jedynkach była Maria Sajdak. – Dziewczyny wyszły mocno ze startu, ja natomiast nie do końca przygotowywałam się do tego wyścigu. To nie był mój najlepszy start na jedynce i z radością oddaję mistrzostwo kraju koleżance – komentowała wioślarka AZS AWF Kraków. Ona również wsiadła do ósemki, w której zdobyła brąz. Trzecia z naszych medalistek olimpijskich – Agnieszka Kobus-Zawojska – też wywalczyła dwa medale: srebro w dwójce podwójnej i brąz w czwórce podwójnej. – To była przyjemność startować z klubowymi koleżankami. Nikt nie wywierał presji, nie naciskał na start. Jednak ja chciałam w podziękowaniu za wszystko, szczególnie za wsparcie podczas tego pięciolecia i wystartować dla swojego klubu i trenera Adama Skwarskiego! – napisała na swoim profilu zawodniczka AZS AWF Warszawa.

To właśnie stołeczna ekipa zajęła trzecie miejsce w rankingu drużynowym, ustępując jedynie silnym klubom z Bydgoszczy. Warszawiacy wywalczyli ogółem sześć medali, a po najcenniejszy sięgnęli kolejni olimpijczycy z Tokio – Dominik Czaja i Szymon Pośnik, którzy wygrali w dwójkach podwójnych, dokładając do tego srebro w czwórce podwójnej. Sześć krążków stało się udziałem również gorzowian, którzy pobili swój najlepszy wynik sprzed roku. Po dwa złote krążki w dwójce i czwórce podwójnej sięgnęła Katarzyna Boruch, która w Tokio pełniła rolę rezerwowej. Osady AZS AWF Gorzów Wlkp. finiszowały w tych wyścigach z olbrzymią przewagą, prezentując bardzo wysoką formę.

Na podium stawali także przedstawiciele AZS AWFiS Gdańsk i AZS Szczecin. Złoto dla szczecinian z ponad 15 sek. przewagą wywalczyła dwójka podwójna wagi lekkiej z Jakubem Byczkiem i Łukaszem Piaseckim.

Enea Mistrzostwa Polski seniorów w wioślarstwie 2021- medaliści AZS

złote medale:
Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) – 1xKA
Weronika Kaźmierczak, Zuzanna Lesner, Wioletta Zmelty, Katarzyna Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.) – 4xKA
Jakub Byczek, Łukasz Piasecki (AZS Szczecin) – 2xML
Dominik Czaja, Szymon Pośnik (AZS AWF Warszawa) – 2xMA
Zuzanna Migdał, Natalia Klimkowicz, Maja Wiśniewska, Maria Brzozowska (AZS AWF Kraków) – 4xKL
Olga Michałkiewicz, Katarzyna Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.) – 2xKA

srebrne medale:
Aleksandra Rojek (AZS AWF Gorzów Wlkp.) – 1xKL
Dariusz Wąsicki, Karol Krause, Mirosław Ziętarski, Oskar Streich (AZS UMK Toruń) – 4-MA
Konrad Franke, Dominik Czaja, Szymon Pośnik, Maciej Zawojski (AZS AWF Warszawa) – 4xMA
Anna Pietruszka, Izabela Pawlak (AZS AWFiS Gdańsk) – 2-KA
Hanna Koroś, Aleksandra Rojek (AZS AWF Gorzów Wlkp.) – 2xKL
Sandra Jasińska, Wiktoria Kościecha, Agata Zielepuha, Katarzyna Zillmann, Katarzyna Malinowska, Dominika Gałka, Adrianna Paszkowska, Julia Weiwer, Tomasz Skurzyński (AZS UMK Toruń) – 8+KA
Julia Wincełowicz, Aleksandra Demczuk, Marta Pluta, Aleksandra Andrzejewska (AZS AWFiS Gdańsk) – 4xKL
Aleks Dorenda, Aleksander Florczak, Jakub Byczek, Łukasz Piasecki (AZS Szczecin) – 4xML
Martyna Jankowska, Wioletta Zmelty, Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak (AZS AWF Gorzów Wlkp.) – 4-KA
Weronika Jagodzińska, Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa) – 2xKA

brązowe medale:
Hanna Koroś (AZS AWF Gorzów Wlkp.) – 1xKL
Dawid Górski, Jacek Sobczak, Szymon Tomiak, Adrian Gorka (AZS AWFiS Gdańsk) – 4-MA
Łukasz Sawicki (AZS AWF Warszawa) – 1xML
Maja Wiśniewska, Maria Brzozowska (AZS AWF Kraków) – 2-KL
Maria Sajdak (AZS AWF Kraków) – 1xKA
Maciej Zawojski (AZS AWF Warszawa) – 1xMA
Maria Brzozowska, Maja Wiśniewska, Natalia Klimkowicz, Zuzanna Jodłowska, Maria Sajdak, Weronika Jasińska, Wiktoria Kowalska, Sandra Pająk, Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków) – 8+KA
Piotr Juszczak, Marek Kobosko (AZS AWF Kraków) – 2-MA
Joanna Śliwińska, Maria Wolna, Weronika Jagodzińska, Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa) – 4xKA
Mirosław Ziętarski, Marcel Chełkowski, Michał Januszewski, Mateusz Pawlak, Dariusz Wąsicki, Karol Krause, Radosław Krymski, Oskar Streich, Tomasz Skurzyński (AZS UMK Toruń) – 8+MA
Kacper Polański, Marcel Chełkowski, Michał Januszewski, Radosław Krymski (AZS UMK Toruń) – 4xML
Sandra Jasińska, Dominika Gałka, Adrianna Paszkowska, Julia Weiwer (AZS UMK Toruń) – 4-KA