Warto się nie poddawać [ZDJĘCIA]

0
1099

Jedenaście medali wywalczyli panczeniści AZS podczas Mistrzostw Polski na dystansach. Bardzo dobrze zaprezentowała się Magdalena Czyszczoń z AZS AWF Katowice.

Mistrzostwa Polski na dystansach były pierwszym oficjalnym startem tego sezonu dla polskich łyżwiarzy szybkich. Na starcie w Tomaszowie Mazowieckim zameldowali się wszyscy najlepsi zawodnicy, nie licząc Zbigniewa Bródki i Jana Szymańskiego, którzy zawiesili kariery.

Do tej pory polscy panczeniści mogli startować jedynie we wrześniowych, przerwanych niestety zawodach kontrolnych w Inzell, gdzie dobrą dyspozycją błysnęła Magdalena Czyszczoń. Zawodniczka AZS AWF Katowice dotąd nie wspominała dobrze niemieckiego toru, bo niemal rok temu złamała tam rękę, co wykluczyło ją z krajowych mistrzostw 2019.

W mistrzostwach 2020 roku Czyszczoń musiała więc odzyskać to, co było jej należne. Rozpoczęła od triumfu na 3000 m, drugiego dnia przegrała w wyścigu ze startu wspólnego z najlepszą zawodniczką tej imprezy – Karoliną Bosiek. Trzeciego dnia zdobyła brąz na 1500 m i srebro z drużyną, by zakończyć rywalizację kolejnym triumfem. Panczenistka z Katowic okazała się najlepsza na najdłuższym dystansie 5000 m.

– Tamten rok był dla mnie bardzo ciężki, ale pokazał mi, że warto walczyć i nie poddawać się. Cieszę się, że teraz wszystko poszło dobrze. Mogę tylko żałować, że w kraju nie ma za dużej konkurencji na dłuższych dystansach – podsumowała swój występ dwukrotna medalistka tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata.

Kolejną multimedalistką została specjalizująca się w sprintach klubowa koleżanka Czyszczoń – Andżelika Wójcik. Trzecia zawodniczka AMŚ wywalczyła brąz na 500 m i 1000 m, a w drużynowym sprincie srebro. Z kolei reprezentujący AZS Zakopane Patryk Wójcik stawał na podium na dwóch najdłuższych dystansach mężczyzn.

Ogółem reprezentanci AZS wywalczyli w Tomaszowie Maz. 11 medali i niebawem będą mogli powalczyć o kolejne. W związku z odwołaniem międzynarodowych zawodów władze PZŁS zmodyfikowały kalendarz imprez krajowych, by zapewnić polskim panczenistom jak największą liczbę startów. W efekcie na 21-22 listopada zaplanowano zmagania o medale w wieloboju, a tydzień później – w wieloboju sprinterskim.

Medale zawodników AZS – Mistrzostwa Polski 2020 w łyżwiarstwie szybkim na dystansach

złote medale:
Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice), 3000 m
Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice), 5000 m

srebrne medale:
Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice), bieg ze startu wspólnego
Patryk Wójcik (AZS Zakopane), 10000 m
AZS AWF Katowice (Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik, Olga Kaczmarek), sprint drużynowy
AZS AWF Katowice (Iga Wojtasik, Olga Kaczmarek, Magdalena Czyszczoń), bieg drużynowy