Rozbić pełną pulę mogli uczestnicy Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS w bowlingu i bilardzie. Dla jednych celem była wygrana, a dla innych sama możliwość udziału. Liczyła się też dobra rozrywka tzn. rozgrywka.

Dobiega końca ósma odsłona Integracyjnych Mistrzostw Polskich AZS. W weekend w Częstochowie rozegrano przedostatnią imprezę w kalendarzu popularnych IMP-ów. Udział w wydarzeniu wzięło 70 osób o różnym stopniu niepełnosprawności, którzy udowodnili, że sport łączy, a nie dzieli. Reprezentowali oni 20 klubów uczelnianych z różnych stron Polski.

Przez trzy dni uczestnicy rywalizowali przy bilardowych stołach i na bowlingowych torach. Wszystko poprzedziło krótkie szkolenie, bo dla niektórych był to pierwszy start w poważnych zawodach, choć oczywiście nie dla wszystkich. W stawce nie zabrakło uczestników z poprzednich edycji i obrońców tytułów. Zawody tradycyjnie przebiegały w miłej i radosnej atmosferze.

Wydarzenie zainaugurowano w sobotę 13 stycznia grą przy 10 stołach w klubie Porter Bilard Club. Tu bank rozbili reprezentanci Wielkopolski. W rywalizacji panów złoty medal obronił Marcel Bukowski z AZS UAM Poznań. Natomiast wśród pań najlepsza była Anna Kniaź z AZS AWF Poznań, która przed rokiem cieszyła się z drugiej pozycji.

– Rok temu udało mi zdobyć drugie miejsce, a teraz było jeszcze lepiej i jestem w szoku totalnym. Atmosfera była rewelacyjna i cieszę się ze swoich wszystkich meczów. Od tych pierwszych eliminacyjnych, po te ostatnie, gdzie emocje były ogromne. Tu jest przyjaźń i zdrowa rywalizacja. Nikt tu nie chce wygrać za wszelką cenę i to jest piękne na tych zawodach – mówiła Anna Kniaź.

Dumny z kolejnego tytułu był też panujący mistrz – Marcel Bukowski. W jego przypadku nie można mówić o niespodziance. – Organizatorka zapytała mnie w żartach, kiedy skończy się moja passa, bo wygrałem kolejny rok z rzędu. Na ile mi zdrowie pozwoli i chęci, to będę przyjeżdżał tu tak długo, jak można. Tu panuje cudowna atmosfera i ludzie są niesamowici, a te znajomości zostają na całe życie. Co do umiejętności, to wiadomo że nabywa się je wraz sobie z kolejnymi treningami – powiedział.

Emocji nie brakowało też w bowlingu czyli odmianie kręgli. Wśród pań triumfowały siostry Kniaź. Zwyciężyła wspomniana Anna, która jedynie o cztery punkty wyprzedziła Aleksandrę. Natomiast u panów precyzją i dokładnością wykazali się Paweł Gierszewski (AZS WSG Bydgoszcz), który zwyciężył, zdobywając 289 pkt., 0 22 pkt. wyprzedzając Maksa Kopydłowskiego. Podium uzupełnił kolejny reprezentant AZS WSG Bydgoszcz, Karol Ratusiński.

– Dla mnie to była świetna impreza, bo w bilardzie i bowlingu zająłem trzecie miejsce. Zawody przebiegały superowo i dały mi chęć do działania. Razem z ekipą z Bydgoszczy byliśmy na kręgielni i bilardzie, żeby lepiej się przygotować. Dlatego taki wynik dobry nam wyszedł, bo kolega też wygrał – ocenił Karol.

Integracyjne Mistrzostwa Polski w bowlingu i bilardzie odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. W kalendarzu cyklu pozostało jeszcze do rozegrania jeszcze narciarstwo.

Organizatorem cyklu IMP AZS jest Akademicki Związek Sportowy. Koordynatorem wydarzenia był OŚ AZS Częstochowa. Projekt finansowany jest ze środków PFRON i MSiT. Sponsorem strategicznym AZS jest PZU.

IMP AZS 2024 w bowlingu i bilardzie – medaliści

Bilard kobiet
1. Anna Kniaź (AZS AWF Poznań)
2. Dominika Hoft (AZS UAM Poznań)
3. Klaudia Kopeć (AZS UAM Poznań)

Bilard mężczyzn
1. Marcel Bukowski (AZS UAM Poznań)
2. Paweł Gierszewski (AZS WSG Bydgoszcz)
3. Karol Ratusiński (AZS WSG Bydgoszcz)

Bowling kobiet
1. Anna Kniaź (AZS AWF Poznań)
2. Aleksandra Kniaź (AZS AWF Poznań)
3. Beata Ślusarczyk (AZS UE Katowice)

Bowling mężczyzn
1. Paweł Gierszewski (AZS WSG Bydgoszcz)
2. Maksymilian Kopydłowski (AZS ANS Leszno)
3. Karol Ratusiński (AZS WSG Bydgoszcz)