Felix Pigeon z brązem ME w short tracku w Gdańsku!

0
733

Polska sztafeta mężczyzn z Felixem Pigeonem z AZS Politechniki Opolskiej w składzie zdobyła brąz podczas mistrzostw Europy w short tracku, które w niedzielę zakończyły się w Gdańsku.

Start zawodnika opolskiego klubu dość długo stał pod znakiem zapytania. Podczas październikowego Pucharu Świata w Montrealu, podczas którego debiutował w reprezentacji Polski, jadąc w biegu medalowym na dystansie 1000 metrów, doznał złamania części pobocznej kostki i dopiero niedawno wrócił do treningów. 22-letni Pigeon to naturalizowany Kanadyjczyk, który dołączył do AZS Politechniki Opolskiej w 2022 roku.

– Felix stał się silnym elementem męskiej sztafety. Nie tylko szybko jeździ, ale i bardzo dobrze wykorzystuje trajektorię. Nawet przy niższej dyspozycji daje nam duże możliwości. Ostatnie testy pokazały, że może przejechać sztafetę na wysokim poziomie. To dla niego nowa sytuacja, bo ból w kostce dalej się pojawia, ale trzeba się do niej zaadoptować – mówiła przed zawodami Urszula Kamińska, trenerka reprezentacji Polski w short tracku.

Ostatecznie Pigeon wystąpił w sztafecie męskiej razem z Diane Sellierem (Stoczniowiec Gdańsk), Michałem Niewińskim i Łukaszem Kuczyńskim (obaj Juvenia Białystok). W piątkowym biegu eliminacyjnym biało-czerwoni byli drudzy, tuż za obrońcami tytułu z Holandii, a dzień później w półfinale dzięki świetnemu finiszowi zwyciężyli Węgrów, wicemistrzów Europy Włochów i Bułgarów. W niedzielnym finale polska sztafeta była trzecia, powtarzając tym samym wynik sprzed roku. Tytuł mistrzów obronili Holendrzy, a wicemistrzami Europy zostali Belgowie.

– Cieszymy się, że w taki sposób zakończyły się ME 2024. Dla nas, jako organizatorów, ważne jest, że imprezę wieńczą sukcesy gospodarzy. Nie ma nic piękniejszego niż medale i wspaniała atmosfera stworzona przez kibiców – podsumował dr hab. Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, a także członek zarządu AZS Politechniki Opolskiej.

W mistrzostwach Europy nie mogła wystartować utalentowana zawodniczka AZS Politechniki Opolskiej – Magdalena Zych, która wciąż boryka się z kontuzją.