W piątek w Bytomiu ruszają AMP we wspinaczce sportowej. Startują reprezentanci kraju

0
861

W piątek w Bytomiu ruszają Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej. Na liście startowej imprezy na Śląsku znajdują się m.in. reprezentanci Polski – Natalia Kałucka, brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw Europy, czy Hubert Przytuła, trzykrotny finalista programu Ninja Warrior Polska.

W tym roku na ściance wspinaczkowej o medale AMP powalczy 343 zawodników z 42 uczelni. W trakcie trzech dni zawodnicy będą rywalizować w trzech konkurencjach – najpierw w boulderingu, a następnie we wspinaczce na trudność oraz na czas. Tegoroczne zmagania organizowane przez AZS Katowice będą miały miejsce w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom, mieszczącym się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”.

– Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie o powierzchni wspinaczkowej ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych. Miejsce to jest wzorcowym przykładem rewitalizacji terenów poprzemysłowych na potrzeby sportu oraz szeroko rozumianej aktywności fizycznej – mówi Mateusz Bula z AZS Katowice, organizatora tegorocznych AMP we wspinaczce sportowej w Bytomiu.

W gronie uczestników imprezy na Górnym Śląsku nie zabraknie medalistów poprzedniej edycji mistrzostw. Przed rokiem w Lublinie na podium zobaczyliśmy m.in. Natalię Kałucką z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, która w swoim pierwszym starcie w AMP-ach zdobyła indywidualnie dwa brązowe medale. Ponadto, w zeszłym roku 21-letnia reprezentantka Polski zdobyła w Monachium brązowy medal mistrzostw Europy we wspinaczce na szybkość (w tej specjalności nie miała sobie równych podczas mistrzostw świata w 2021 roku w Moskwie). Wraz z siostrą Aleksandrą (akademicką mistrzynią Polki, Europy i świata, która wraca do pełni sił po przebytym urazie barku i nie wystąpi w Bytomiu) święciły również sukcesy w licznych zawodach Pucharu Świata i niebawem rozpoczną rywalizację o awans na igrzyska.

Jestem zawodniczką, która lubi to, co robi, więc cieszę się, że będę miała możliwość rywalizować w ramach AMP-ów. Przy okazji liczę na dobrą zabawę czy spotkania z ludźmi, których znam od kilku czy kilkunastu lat. Można wspólnie powalczyć i powspominać stare czasy – mówi Kałucka, która ma ambitne cele na najbliższe miesiące. – W tym roku czuję się mocniejsza fizycznie i psychicznie. To daje mi duże nadzieje i pozytywną energię na ten sezon. Wszystkie starty w MŚ czy Pucharze Świata będą dla mnie ważne, żeby zdobyć punkty niezbędne do kwalifikacji olimpijskiej do Paryża dodaje.

Poza Kałucką na bytomskiej ściance zobaczymy także innych reprezentantów Polski, m.in. Huberta Przytułę z Uniwersytetu Warszawskiego, trzykrotnego finalistę programu Ninja Warrior Polska.

Przypomnijmy, iż tytułu drużynowych akademickich mistrzów Polski kobiet i mężczyzn we wspinaczce sportowej bronią odpowiednio Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz Uniwersytet Warszawski.

Patronat honorowy nad Akademickimi Mistrzostwami Polski we wspinaczce sportowej objął Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Sponsorami nagród są OberAlp, Mammut, Lhotse, Himal, DzastClimb, HeartBeat, Hastan oraz Weld

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski we wspinaczce sportowej w Bytomiu
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Politechnika Bydgoska
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Artur Kluskiewicz