W piątek w Bydgoszczy ruszają Akademickie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym. Na głównych kandydatów do wygrania klasyfikacji medalowej wyrastają reprezentanci Polski, wśród których nie zabraknie czołowych postaci seniorskiej kadry.

Kolejna międzynarodowa, akademicka impreza zawita do miasta nad Brdą. Po Akademickich Mistrzostwach Świata w strzelectwie sportowym oraz Akademickich Mistrzostw Europy w piłce ręcznej tym razem kajakarze staną do rywalizacji w Bydgoszczy. Blisko 160 studentów-sportowców z 18 krajów zmierzy się na torze regatowym w Brdyujściu, który od początku roku przechodził modernizację (m.in. odnowiono nabrzeże i płytę główną toru). Na odrestaurowanym obiekcie kajakarscy sprinterzy powalczą w 28 konkurencjach o medale AMŚ.

– Bydgoszcz jest miastem mocno związanym ze sportami wodnymi. Lokalne kluby odnoszą liczne sukcesy w wioślarstwie i kajakarstwie. Uznaliśmy, że w drugiej z dyscyplin warto podjąć wyzwanie organizacji AMŚ. Przez kilka miesięcy przygotowywaliśmy m.in. infrastrukturę do wymogów Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego (FISU) czy Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Na potrzeby mistrzostw zapewniliśmy sprzęt dla zawodników, którzy przybędą do nas z całego świata. Cieszymy się, że kolejna duża impreza zagości u nas – mówi Katarzyna Domańska, prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, organizatora AMŚ w sprincie kajakowym.

W wielu specjalnościach za głównych faworytów do wygranej uchodzą Polacy, którzy podczas mistrzostw będą stanowić najliczniejszą reprezentację. Biało-czerwoni wystawią 23 zawodników, z czego większość to aktualni członkowie seniorskiej i młodzieżowej kadry narodowej. Jedną z gwiazd akademickiej reprezentacji Polski będzie Oleksii Koliadych, aktualny mistrz świata i trzeci zawodnik w Europie w konkurencji C1 na dystansie 200 metrów. Pochodzący z Ukrainy kanadyjkarz, który na co dzień reprezentuje barwy KS Admiry Gorzów Wlkp., po raz pierwszy weźmie udział w akademickiej imprezie.

 

– Jestem na finiszu studiów magisterskich, dlatego być może będzie to także mój ostatni start w takich zawodach. Trochę odczuwam trudy sezonu, ale staram się utrzymywać w jak najwyższej dyspozycji. Jestem po obozie klubowym w Gliwicach, czuję się dobrze przygotowany i w Bydgoszczy chciałbym powalczyć o jak najwyższe cele – mówi Koliadych, student wychowania fizycznego na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp., który podczas AMŚ wystąpi w pięciu konkurencjach (C1 200 metrów, C2 200 i 500 metrów, a także C4 200 i 500 metrów). – Zapowiadają się ciekawe zawody i wcale nie musi być łatwo o medale. W jedynce powalczę m.in. z Niemcem Nico Pickertem, wicemistrzem świata w C1 200 metrów – uzupełnia.

Ochotę na kolejne medale w tym sezonie przejawia Helena Wiśniewska. Związana z Bydgoszczą kajakarka miejscowego CWZS Zawisza zdobyła w tym miesiącu już sześć złotych medali w kategorii młodzieżowej. Na początku września Wiśniewska została podwójną mistrzynią świata w K1 i K4 500 metrów, a w zeszłym tygodniu czterokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium podczas młodzieżowych mistrzostw Polski w Poznaniu.

– Start w rodzinnym mieście cieszy mnie dwa razy bardziej. Głęboko liczę, że po przejazdach na Brdyujściu będą mogła wyjść z wody z szerokim uśmiechem i oznajmić, iż jestem zadowolona ze swoich występów. Chciałabym dobrze wystartować i w świetny sposób zakończyć sezon, zwłaszcza że ostatnio dopisuje forma – nie ukrywa Wiśniewska, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio w czwórce, która na co dzień studiuje wychowanie fizyczne w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

Poza Koliadychem i Wiśniewską zobaczymy w naszej reprezentacji m.in. także multimedalistów młodzieżowych MŚ z Szegedu: Martynę Klatt, Jakuba Stepuna i Bartosza Grabowskiego (dwa ostatni to także wicemistrzowie Europy seniorów w K2 200 metrów).

AMŚ w sprincie kajakowym w Bydgoszczy rozpoczną się w piątek, 16 września, a zakończą w niedzielę, 18 września.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest PKN Orlen. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Skład reprezentacji na Akademickie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym w Bydgoszczy:

Mężczyźni: Jakub Stepun (klub AZS AWF Poznań / uczelnia Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn / WSG Bydgoszcz), Sławomir Witczak (KS Energetyk Poznań / WSG Bydgoszcz), Jakub Michalski (KS Posnania / Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu), Wojciech Pilarz, Wiktor Leszczyński (obaj MKS Czechowice-Dziedzice / AWF Katowice), Przemysław Korsak (KS G’Power Gorzów Wlkp. / WSB Poznań), Filip Weckwert (KS Posnania / Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Piotr Morawski, Mateusz Borgiel (obaj AZS Politechnika Opolska / Politechnika Opolska), Marcin Nowacki (KS Posnania / Politechnika Poznańska), Oleksii Koliadych (KS Admira Gorzów Wlkp. / ZWKF Gorzów Wlkp.), Adrian Kłos, Konrad Drałus (obaj WTS Astoria Bydgoszcz / WSG Bydgoszcz), Remigiusz Nowaczyk (KS Posnania / AWF Poznań), Krystian Krzyżanowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz / WSG Bydgoszcz). Kobiety: Helena Wiśniewska, Sandra Ostrowska, Julia Górska (wszystkie CWZS Zawisza Bydgoszcz / WSG Bydgoszcz), Martyna Klatt (AZS AWF Poznań / Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu), Julia Olszewska (AZS AWF Gorzów Wlkp. / ZWKF w Gorzowie Wlkp.), Aleksandra Jacewicz (AZS Politechnika Opolska / Politechnika Opolska), Julia Walczak (OKSW Olsztyn / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Ewelina Antos (AZS AWF Poznań / AWF Poznań).