„W AZS nie składamy broni”

0
1653

Zarząd Główny AZS podjął decyzję o odwieszeniu Akademickich Mistrzostw Polski. Jednocześnie dokonano stosownych zmian w regulaminach, które pozwolą na dokończenie edycji 2019/2020 w drugim półroczu. O reaktywacji AMP rozmawialiśmy z wiceprezesem ZG AZS ds. upowszechniania kultury fizycznej, Tomaszem Wróblem.  

AMP wracają! Czy możesz powiedzieć więcej o kulisach tej decyzji?

Wyjść było co najmniej kilka. Nie chcieliśmy jednak oddawać walkowerem tegorocznej edycji, bowiem dla wielu studentów oznaczałoby to brak możliwości uzyskania stypendium. Jednocześnie nasze jednostki miałyby sporą przerwę w organizacji zawodów, a jak wiemy to właśnie wtedy można w boju testować swoich działaczy.

Jak wygląda plan rozegrania edycji 2019/2020 AMP? Kiedy możemy spodziewać się pierwszych imprez i do kiedy ma trwać tegoroczny sezon?

Będzie to bardzo przyspieszona wersja rozgrywek. Zdecydowana większość imprez powinna się odbyć w okresie wrześniowo-październikowym. Nie wykluczamy jednak, że część zaplanowana będzie po tym czasie, a część przed. To wszystko wynika z tego, że w naszym kalendarzu jest bardzo duża liczba dyscyplin i trzeba się dopasować do harmonogramu każdej z nich.

Reaktywacja AMP wymaga oczywiście dokonania zmian w regulaminie ogólnym i regulaminach technicznych poszczególnych dyscyplin. Niezbędne było między innymi dokonanie korekt w zasadach uczestnictwa w AMP. Kto będzie mógł wystartować w Akademickich Mistrzostwach Polski?

Planujemy, aby wszyscy studenci urodzeni po 30 września 1991 roku mogli wystartować. Czyli prawo startu powinni mieć ci studenci, którzy mieliby je normalnie do czerwca. Jeśli w czerwcu ktoś skończył studia, to także będzie miał prawo startu w AMP. Nie będą mieli prawa startu studenci pierwszego roku, zarekrutowani na uczelnię po raz pierwszy. Dla nich przewidujemy tradycyjnie rozegranie Igrzysk Studentów Pierwszego Roku i będą mogli wystartować w nowej edycji AMP. Oczywiście wszyscy startujący muszą być członkami AZS, w tej kwestii nic się nie zmieniło.

Wydaje się, że przeszkodą może być rozegranie eliminacji w dyscyplinach, w których awans do półfinałów AMP uzyskują uczelnie na podstawie wyników ligi środowiskowej. Jakie rozwiązanie zaproponowała komisja regulaminowa AMP i rada UKF w takiej sytuacji?

Rzeczywiście nie wszystkie środowiska rozegrały swoje eliminacje. Czerwiec ma być miesiącem, w którym te eliminacje powinniśmy dokończyć. Zostawiliśmy jednak furtkę dla środowisk, aby w przypadku nierozegrania eliminacji mogli wskazać zespoły awansujące do półfinałów na podstawie przyjętych przez siebie kryteriów. W tym raczej nie widzę problemu, z wyjątkiem siatkówki plażowej, gdzie startują konkretne osoby, a nie tylko reprezentacje.

Jakie były reakcje organizatorów AMP na propozycję rozegrania zawodów jesienią? To chyba dobry znak, że konieczna była zmiana organizatora w przypadku jednej imprezy…

Zdecydowanie większa część organizatorów była bardzo zadowolona i pali się do organizacji. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jak najwięcej rzeczy mogło wrócić do starego porządku. Nie w każdym jednak przypadku uda się przeprowadzić zawody w tych samych miejscach. Lekkoatletyka, czyli jedna z naszych największych imprez przeniesiona musi być do Łodzi, bowiem Stadion Śląski nie posiada już wolnych terminów. Tak może się jeszcze okazać w kilku przypadkach, ale reagujemy na bieżąco i myślę, że wkrótce będziemy znali kompletny terminarz.

Jesień zapowiada się bardzo intensywnie i w zasadzie każdego tygodnia będzie rozgrywana nie jedna, a kilka imprez AMP w Polsce jednocześnie. Można przewidywać, że będą się one musiały odbywać w pewnym reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanepidu i polskich związków sportowych. Czy Twoim zdaniem jesteśmy jako AZS gotowi, aby sprostać takiemu wyzwaniu?

Powinniśmy sobie uzmysłowić, że alternatywą było nie podejmowanie próby, ale w AZS nie składamy broni. Wyzwanie rzeczywiście jest spore, bo mówimy o kilkudziesięciu dyscyplinach, z których każda może mieć inne trudności do pokonania. Zatrzymać mogą oczywiście zakazy lub jesienny nawrót epidemii, ale do tego czasu powinniśmy mieć za sobą zdecydowaną większość naszych dyscyplin. Wierzę w naszych ludzi i dzięki nim damy radę.

Wprowadzono zmiany w regulaminie ogólnym. Czy przewidywane są także zmiany w regulaminach poszczególnych dyscyplin?

Zmiany w regulaminie ogólnym w większości są wymuszone dostosowaniem do przyspieszonego trybu. Trzeba było przedłużyć możliwość startu, skrócić kilka terminów i uprościć kilka spraw tak, aby nikt nie mógł mieć wątpliwości co do spójności regulaminu. Zostawiliśmy sobie także furtkę do szybkiego reagowania w kontekście regulaminów technicznych, a także przebiegu zawodów. Trzeba przewidzieć różne przypadki – gdyby w trakcie turnieju sytuacja epidemiczna w kraju się pogarszała, to powinniśmy umożliwić skrócenie spotkań czy też przyspieszenie zawodów, aby je dokończyć, a nie pozostawić nierozegrane. Mamy świadomość, że we wrześniu wszystkie ligi zintensyfikują swoje rozgrywki, dlatego też rekomendujemy rozgrywki AMP w grach w środku tygodnia. Zapewne będzie większa szansa na udział uczelni, które mają też drużyny w rozgrywkach centralnych.

W sezonie 2020/2021 organizację poszczególnych imprez z cyklu AMP powierzono tym samym klubom co w tym roku, a zatem nie będzie rozpisany tradycyjny konkurs na organizatorów. To pierwsza taka decyzja w historii Akademickich Mistrzostw Polski… Czym była podyktowana?

Wyjątkowością sytuacji, którą mamy. Normalnie powinniśmy powołać zespół ludzi, który dokona analizy organizacji zawodów w tym roku. Oceniamy przeprowadzenie zawodów od strony organizacyjnej, marketingowej oraz sportowej. W czerwcu powinniśmy ogłosić organizatorów na kolejną edycję. W zaistniałej sytuacji trudno coś analizować, a na jesień wcale nie musi być kolorowo, dlatego podjęliśmy decyzję o powierzeniu w kolejnym roku organizacji tym samym organizatorom. Oczywiście zaznaczyliśmy, że w przypadku rezygnacji organizatora albo przeprowadzenia imprezy wbrew regulaminowi możemy dokonać zmian. W futsalu i snowboardzie też rozgrywki zakończyliśmy, więc może jeszcze przyjdzie do dyskusji na temat przyznania nowych organizatorów kilku imprez, ale najpierw musimy mieć pełny obraz sytuacji na koniec tej edycji.

Uchwały Zarządu Głównego AZS dotyczące Akademickich Mistrzostw Polski są dostępne tutaj. Terminarz imprez można śledzić na stronie Akademickich Mistrzostw Polski.

Fot. Anna Szatanowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj