UW Warszawa wciąż w czołówce AMP. „Jesteśmy pełni podziwu dla naszych studentów”

0
818
Pływaczki UW Warszawa byli bezkonkurencyjne w klasyfikacji drużynowej AMP w Lublinie; fot. Bartłomiej Wójtowicz

Uniwersytet Warszawski kolejny raz niemal do samego końca walczył o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski. Stołeczna uczelnia – najlepsza w kategorii uniwersytetów – ponownie musiała uznać wyższość niepokonanej od trzech lat Politechniki Gdańskiej. – Jestem pełen podziwu i dziękuję wszystkim medalistom, sportowcom, ale też ich trenerom za ciężką i wymagającą poświęcenia pracę – nie ukrywa prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i prezes Akademickiego Związku Sportowego.

Podczas AMP 2023 studenci UW Warszawa brylowali w wielu dyscyplinach, m.in. w siatkówce plażowej, snowboardzie, jeździectwie czy kolarstwie górskim. Doskonale radziły sobie także pływaczki, które były na szczycie klasyfikacji drużynowych. Sporo cennych punktów dla UW dorzucili też tenisiści i tenisistki, narciarki alpejskie czy pingpongistki. Więcej medali od warszawian (13 złotych – 11 srebrnych – 13 brązowych) w zakończonej edycji AMP-ów zdobyli jedynie studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Wygrana w najważniejszych rankingu mistrzostw była na wyciągnięcie ręki, ale PG Gdańsk okazała się lepsza od UW Warszawa zaledwie o 71,5 punktów. Na mazowieckim uniwersytecie tytuł wicemistrzów odbierają jako powód do dumy.

– Uniwersytet Warszawski stawia na dwutorową karierę. Sport i nauka się uzupełniają, łącząc wiele cech, które kształtują człowieka, kreują postawy i tworzą pasje, co wymaga konsekwencji i wytrwałości. Jestem dumny, że studenci potrafią łączyć obie rzeczy na tak wysokim poziomie – mówi prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i prezes Akademickiego Związku Sportowego. – Akademiccy sportowcy mają poczucie przynależności do społeczności, która czyni ich silnymi i daje poczucie wspólnego celu, a zarazem współdzielenia wysiłków w dążeniu do sukcesu. Jako prezes AZS i rektor UW jestem pełen podziwu i dziękuję wszystkim medalistom, sportowcom, ale też ich trenerom za ciężką i wymagającą poświęcenia pracę – dodaje.

Drużyna UW Warszawa triumfowała w AMP w jeździectwie w Radzionkowie; fot. Wiktoria Rożnowska

W AZS UW stawiają na różnorodność aktywności fizycznych i praktycznie dla każdego chętnego znajdzie się odpowiednia dyscyplina. Istotne dla uczelni jest także budowanie więzi ze studentami.

– Bardzo cieszy mnie fakt, że coraz więcej studentów jest zainteresowanych uprawianiem sportu. Z naszą młodzieżą akademicką pracuje mistrz olimpijski i mistrz świata Edward Skorek, jeden z najlepszych zawodników w historii polskiej siatkówki. Chcemy, aby utalentowani sportowcy utożsamiali się z Uniwersytetem Warszawskim. Przykładem takich praktyk jest budowanie ścieżki kariery i stworzenie Centrum Pływackiego razem z klubem pływackim Uczniowskiego Klubu Sportowego G-8 Bielany Warszawa. Po zdaniu matury pływaczki i pływacy mogą, już jako studentki i studenci UW, kontynuować swoją karierę sportową. Wśród takich osób jest m.in. Ksawery Masiuk, reprezentant Polski na 100 metrów stylem grzbietowym i kandydat do podium igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku – opowiada Nowak.

Sam uniwersytet wspiera ludzi ze sportową pasją i podejmuje inicjatywy mające na celu szczególne wsparcie studentów i doktorantów pierwszego roku, będących wybitnymi sportowcami posiadającymi status medalisty mistrzostw Polski lub finalisty igrzysk, mistrzostw świata lub Europy, m.in. w ramach programu „Stypendium na Start dla Sportowców”. Z myślą o potrzebach studentów-sportowców są też planowane inwestycje w infrastrukturę.

– W planach mamy unowocześnienie i rozbudowę istniejącego obiektu Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Banacha 2a na Kampusie Ochota. Nowy budynek będzie wykonany w standardzie energooszczędnym, bez barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami, będzie posiadał m.in. nowoczesną pływalnię oraz wielofunkcyjną salę sportową z widownią, pełnowymiarową ściankę wspinaczkową, salę do sportów walki, w tym do judo. Planowane hale nie tylko uwzględniają większe widownie, ale też służą jako przestrzeń, w której mogą odbywać się ważne wydarzenia i uroczystości uniwersyteckie – przedstawia prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.