Dla jednych była to rozgrzewka przed Akademickimi Mistrzostwami Polski, dla innych dobra rozrywka, a jeszcze innych szansa na zdobycie trofeum. W Warszawie odbyła się druga edycja Pucharu AZS osad wioślarskich.

W sobotnie popołudnie sale hotelu Arche zmieniły się w tor regatowy. W Pucharze AZS osad wystartowało 27 ekip z 13 uczelni wyższych. Zawody rozgrywane były na ośmiu ergometrach, a dystans zaprogramowany dla całej ekipy wynosił 500 metrów. Tylko od taktyki zależało, czy wszyscy płynąć będą równym tempem, czy każdy z osobna będzie dawał z siebie wszystko. Celem wydarzenia było przypomnienie o wioślarskich korzeniach ścigania się na ergometrach i tradycyjnymi wyścigami osad.

W rywalizacji osad żeńskich zwyciężyła ekipa Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Olga Sokołowska, Anna Kilińska, Hanna Krasuska i Małgorzata Satuła, które uzyskały czas 1:38,3. Drugie miejsce zajęło AGH Kraków z wynikiem (1:40,2), a trzecie był reprezentantki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (1:43,4). Tuż za podium znalazła się kolejna osada UW z wynikiem (1:47,9).

– Zawody rozgrywane były w hotelu i czasem robiło się gorąco. Na szczęście my płynęliśmy w pierwszej serii i nie było aż tak źle. Z dziewczynami zdobyłyśmy pierwsze miejsce w naszej kategorii i wygrałyśmy też w klasyfikacji drużynowej. To był nasz wspólny wysiłek dwóch sztafet żeńskich i jednej męskiej. Ogólnie formuła imprezy jest bardzo fajna i mam nadzieję, że wejdzie do formuły AMP-ów – powiedziała Hanna Krasuska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Najlepszą osadą męską został Uniwersytet Warszawskiego w składzie Jakub Kocerka, Aleksander Chajda, Wojciech Derentowicz i Paweł Nowiczenko, którzy uzyskali wynik 1:24,7. Wyprzedzili oni Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (1:25,4) oraz Politechnikę Bydgoską (1:25,7).

Wśród sztafet mieszanych wygrał Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w składzie Jakub Wilk, Maciej Maruszczak, Weronika Zielińska, Julia Stachów z wynikiem 1:32,2. Tuż przed AGH Kraków (1:32,6) i Uniwersytetem Rzeszowskim (1:34,1).

W klasyfikacji drużynowej wygrał Uniwersytet Warszawski, wyprzedzając o jeden punkt Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Trzecie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Organizatorem Pucharu AZS osad wioślarskich był AZS Warszawa. Projekt Akademickiego Pucharu Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki i PZU.