Niemal równo z początkiem astronomicznej wiosny rozpoczęła się rywalizacja w ramach Akademickich Mistrzostw Poznania i Wielkopolski w piłce nożnej kobiet i mężczyzn.

W inauguracyjnym spotkaniu rozgrywek mężczyzn Politechnika Poznańska pokonała Uniwersytet Przyrodniczy z Poznania 4:1. Ostatni mecz tegorocznych AMPiW rozegrany zostanie 10 czerwca, a zmierzą się w nim kobiece reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytetu Medycznego.

Zmagania piłkarzy i piłkarek są w Wielkopolsce bardzo rozbudowane. Studenci z Poznania – 10 reprezentacji uczelnianych – rywalizują na dwóch poziomach: w tzw. ekstraklasie oraz w II lidze. Cztery drużyny z pozostałych akademickich miast Wielkopolski uczestniczą zaś w odrębnym turnieju, który zostanie rozegrany 29 kwietnia w Lesznie, a zorganizuje go KU AZS miejscowej Akademii Nauk Stosowanych. Z tej czternastki najlepsza szóstka uzyska awans do turnieju półfinałowego Akademickich Mistrzostw Polski. Jego gospodarzem będzie OŚ AZS Poznań (19-21 maja).

Z kolei rywalizacja studentek toczy się tylko w Poznaniu. Zasadnicza część zmagań, w których bierze udział reprezentacji uczelnianych, rozpocznie się dopiero w maju, w ciepłe wiosenne wieczory. Wielkopolskie regionalne mistrzostwa po raz pierwszy będą eliminacjami do Akademickich Mistrzostw Polski, a dla elitarnej grupy zawodniczek także poważnym przetarciem przed Akademickimi Mistrzostwami Świata w futsalu, które zostaną rozegrane w dniach 9-16 czerwca w Szanghaju.

Studenckie rozgrywki piłkarskie w Poznaniu ogromnie zyskały na atrakcyjności po oddaniu do użytku w 2020 roku przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza funkcjonalnego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego. Dzięki uruchomieniu tego obiektu pojawiła się wysokiej jakości baza sportowa dla uczestników akademickich zmagań w piłce nożnej. Korzystające z tej bazy na co dzień zespoły gospodarzy są faworytami tegorocznych AMPiW zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Akademickie Mistrzostwa Poznania i Wielkopolski (w 60 konkurencjach drużynowych) odbywają się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania oraz Domu Wydawniczego REBIS – niezawodnego sponsora sportu akademickiego.

tekst i foto: Piotr Kuś