Jeden zły ruch mógł tu decydować o losach całej partii. W Warszawie rozegrano Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w szachach. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Krzysztof Mądrawski z AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wygrał zawody.

W weekend 23-24 marca Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego zamieniła się w arenę zmagań szachistów i szachistek. Przy ulicy Dobrej na dobre rozgorzała wymiana otwarć, bić i roszad. W zawodach skierowanych do osób z niepełnosprawnościami wzięło udział 50 zawodniczek i zawodników z 20 klubów uczelnianych AZS. Gra toczyła się przy 25 stołach. Choć na planszy dominowała czerń i biel, to każdy chciał zmalować jak najlepszy wynik.

Po rozegraniu 11 rund z wygranej cieszył się Krzysztof Mądrawski z AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wygrał wszystkie rozegrane partie. W jego przypadku nie można było mówić o sensacji, bo podczas Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w 2023 roku zajął szóste miejsce.

– Szachy to jest moja pasja i ćwiczę jest od dosyć dawna. Staram się grać ładne i dynamiczne partie. Poziom na takich zawodach jest dosyć wyrównany, aczkolwiek było kilka mocniejszych osób. Nie jest jednak łatwo powiedzieć, kto był z nich najmocniejszy. Zawody AZS polecam każdemu, kto może w nich uczestniczyć. Jest to bardzo fajna forma spędzania czasu, integrowania się oraz przeżycia fajnych chwil – powiedział Krzysztof.

Drugie miejsce zajął Adam Piasecki z OŚ AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, a trzeci był Dominik Dendura z AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na piątej pozycji uplasowała się najlepsza z kobiet Mirella Rozmiarek (AZS UEP Poznań), która wygrała siedem partii. Honoru gospodarzy broniła Gabriela Grzanka z AZS UW Warszawa, która zajęła piąte miejsce wśród kobiet.

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami prowadzony od 2016 roku w ramach upowszechniania sportu w środowisku akademickim.

Organizatorem cyklu IMP AZS jest Akademicki Związek Sportowy. Projekt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest PZU.

Foto: Ewa Milun-Walczak

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS – klasyfikacja mężczyzn

1. Krzysztof Mądrawski (AZS UZ Zielona Góra)
2. Adam Piasecki (AZS UZ Zielona Góra)
3. Dominik Dendura (AZS URz Rzeszów)

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS – klasyfikacja kobiet

1. Mirella Rozmiarek (AZS UEP Poznań)
2. Magdalena Kozubska (AZS UE Katowice)
3. Anna Kniaź (AZS AWF Poznań)