Rekordowa w historii polskich startów letnia Uniwersjada w chińskim Chengdu przeszła już do historii. Uroczysta i imponująca ceremonia zamknięcia była doskonałym podsumowaniem fantastycznej rywalizacji sportowej i znakomitej organizacji tak dużej imprezy. Ponad dziesięć tysięcy sportowców z całego świata bawiło się w Chinach doskonale.

Akademicka Reprezentacja Polski wywalczyła w sumie aż 43 rekordowe medale, zajęła ostatecznie bardzo wysokie, piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Zdobyła setny złoty medal i 400. w historii występów na letnich uniwersjadach. Od strony sportowej Chengdu przejdzie do historii naszych występów jako pasmo sukcesów.

– W Chengdu nasi młodzi sportowcy mieli okazję nie tylko do rywalizacji z rówieśnikami z całego świata, ale także zawarcia znajomości, które mogą się przydać w przyszłości w biznesie, polityce czy innych dziedzinach życia – podkreśla prezes Akademickiego Związku Sportowego profesor Alojzy Nowak. – To doskonałe okno na świat i możliwość budowania relacji i poznawania różnorodności całego świata.

Rozmach, z jakim gospodarze przygotowali ceremonię otwarcia i zakończenia, a także obiekty sportowe, wioskę uniwersjadową czy zorganizowali transport budziły podziw, ale i zaskoczenie wielu sportowców. – Gdy poszedłem z reprezentacją na ceremonię otarcia zrozumiałem, z jak wielkim sportowym wydarzeniem będziemy mieli do czynienia – opowiadał Bartłomiej Dąbrowski, drugi trener Akademickiej Reprezentacji Polski siatkarek, który był zaskoczony rozmachem, jaki zastał w Chengdu. Nie tylko on był zaskoczony, większość sportowców podkreślała, że Chińczycy stworzyli imprezę, która poziomem organizacji przypominała igrzyska olimpijskie. – Naprawdę nie ma się do czego przyczepić, wszystko działa tutaj jak w zegarku, a impreza nie odbiega od największych światowych zawodów – chwalił trzykrotny złoty medalista z Chengdu Kamil Sieradzki.

W Chengdu rywalizowało ponad sto reprezentacji krajów z całego świata. Polaków było blisko dwustu, najliczniejsza była oczywiście reprezentacja Chin, która liczyła ponad 500 młodych Chińczyków i Chinek. Biało-czerwoni wracają do Polski z 15 złotymi medalami, 16 srebrnymi i 12 brązowymi. Poprzedni rekord na uniwersjadzie wynosił 30 medali, teraz został pobity o 13 krążków.