W piątek, 24 marca w Katowicach rozpoczęły się Integracyjne Mistrzostwa Polski w szachach. Impreza sportowa zakończy siódmą edycję cyklu zawodów skierowanych do pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami.
Do stolicy województwa śląskiego przyjechało 53 zawodniczek i zawodników z niepełnosprawnościami, reprezentujących 17 klubów Akademickiego Związku Sportowego. Najliczniejszą grupę stanowią studentki i studenci Politechniki Poznańskiej, którzy mają ochotę sięgnąć po najcenniejszy krążek:
— Jedziemy w takim składzie, aby zdobyć medale ale także się integrować i zdobyć nowe doświadczenia. Chcemy pokazać, że Politechnika Poznańska może być konkurencyjna na arenie miedzyuczelnianej i zwyciężyć z najlepszymi zawodnikami z całej Polski. Chcemy również wykorzystać to wydarzenie jako okazję do integracji i budowania silnych więzi. Wiemy, jak ważne jest wzajemne wsparcie i wzmocnienie naszych relacji, a także zdobycie wiedzy na temat strategii i taktyki w szachach, co na pewno pomoże nam w przyszłości— mówi Dominik Czerkawski, zawodnik AZS Politechniki Poznańskiej.
Chrapkę na złoty medal ma również srebrny medalista ubiegłej edycji. Dominik Dendura, reprezentant AZS URz Rzeszów. — Celuję teraz w złoto, szczególnie że przez proste błędy rok temu przegrałem ze zwycięzcą. Szachy jest to dla mnie dyscyplina oznaczająca walkę umysłów, chęć wykazania lepszego planu na grę. A po partii (nieważne czy wygranej, przegranej czy przy remisie) świetnym jest omówić z przeciwnikiem, co kto myślał w danym momencie gry i jaki miał swój plan na to. I to właśnie uwielbiam!
Chętnych do stanięcia na podium będzie z pewnością więcej. Mając na uwadze jak najwyższy poziom, organizatorzy przewidzieli pewne zmiany. — W tegorocznym harmonogramie udało się zmieścić dwie dodatkowe rundy w porównaniu do lat ubiegłych. Na IMP AZS w szzdachach przyjeżdżają pasjonaci, więc im więcej rund rozegrają, tym lepiej — zapowiada Piotr Piesik, prezes AZS UE Katowice.
Większa liczba rywalizujących oraz zwiększona liczba rund spowoduje ciekawą rotację. Taki rozwój wydarzeń w wielu przypadkach może doprowadzić do zugzwangu. Zwycięży ten, kto uniknie sytuacji, w której wykonanie ruchu spowoduje natychmiastowe pogorszenie pozycji strony będącej na posunięciu.
Organizatorem Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS jest Akademicki Związek Sportowy we współpracy z KU AZS UE Katowice. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU.