Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zwyciężył w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego. 

Uroczysta Gala AMWL odbyła się 14 czerwca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Była okazją do podziękowania naszym partnerom – Ministerstwu Sportu i Turystyki, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego i Urzędowi Miasta Lublin.

Punktem kulminacyjnym było wręczenie pucharów za klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego 2021/2022. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie po raz piętnasty z rzędu triumfował, wyprzedzając drugą Politechnikę Lubelską i trzeci Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Warto zaznaczyć, że jest to najmniejsza różnica punktowa w historii rozgrywek – Politechnika Lubelska straciła tylko trzy punkty do UMCS Lublin.

Klasyfikacja Generalna Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego 2021/2022:
1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (608 pkt.)
2. Politechnika Lubelska (605 pkt.)
3. Uniwersytet Medyczny w Lublinie (582,5 pkt.)

– W roku akademickim 2021/2022 powróciliśmy do rekordowej liczby uczelni startujących w grach zespołowych Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego. Rozdaliśmy medale w 51. konkurencjach z 26 dyscyplin i wręczyliśmy 11 pucharów przechodnich. W zawodach rywalizowało ponad 3000 studentów, doktorantów i pracowników lubelskich uczelni. Przeprowadziliśmy transmisje ze spotkań finałowych w koszykówce i piłce ręcznej.
W mediach społecznościowych AZS Lublin – FacebookInstagramTikTok udostępnialiśmy foto i wideo relacje z zawodów oraz turniejów finałowych. Na stronie AZS Lublin prezentowaliśmy tygodniowe podsumowanie AMWL – przypomniał na gali prof. Zdzisław Targoński, Prezes Organizacji Środowiskowej AZS Województwa Lubelskiego.

– Po trudny czasie pandemii koronawirusa covid-19 cieszymy się, że Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego ponownie zyskują na popularności i dzięki licznie podjętym kierunkom rozwoju przyciągają kolejne młode pokolenia studentów. Z tego miejsca również bardzo serdecznie dziękujemy nauczycielom Wychowania Fizycznego i Sportu oraz działaczom Akademickiego Związku Sportowego, którzy kontynuują misję upowszechniania sportu na swoich macierzystych uczelniach – dodał prezes Targoński.

Dla nas to ogromny sukces. Potwierdzamy, że uczelnia stawia na sport. Sekcji akademickich mamy wiele i cały czas trwa nabór do nich. Mam nadzieje, że od przyszłego roku wróci stacjonarne nauczanie. Ponieważ jesteśmy na etapie lekkiego kryzysu, który wynikł z pandemii – mówił Rafał Walczyk, prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

– Zapraszamy wszystkich do sekcji sportowych. To nie tylko rywalizacja sportowa, ale też dobra atmosfera. Poznanie nowych ludzi, czy świetne wyjazdy po całej Polsce – dodał.

– Ta różnica między nami-Uniwersytetem Medycznym i Politechniką Lubelską była niewielka. Jestem dumny ze swoich zawodników. Zostawili serce na parkiecie, na bieżni, wszędzie tam, gdzie mogli. Trzeba dalej się starać, coraz wyżej mierzyć i może uda się zająć to drugie miejsce – zapowiedział Wojciech Kołodziej, prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Za nami 15. edycja Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego, którą patronatem honorowym objęli – Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Rozgrywki zostały przeprowadzone w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia AZS Lublin. Patronat medialny sprawowali TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Radio Centrum, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni i Pasja AZS.

Sponsorem głównym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa LOTOS S.A., a sponsorem strategicznym Grupa PZU S.A.

Foto: Bartłomiej Wójtowicz
Film: Rafał Marzęda