Ukazał się „Akademicki Sport XX-wiecznej Warszawy”

0
1218
fot. Ewa Milun-Walczak

„Akademicki Sport XX-wiecznej Warszawy” to tytuł książki doktora Roberta Gawkowskiego, która ukazała się na rynku wydawniczym. W piątek w Pałacu Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się promocja publikacji, którą poprowadzi były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i znany sędzia piłkarski Michał Listkiewicz.

Autor, znany badacz dziejów stołecznego sportu, przez kilkanaście lat był lekkoatletą uniwersyteckiego AZS, by potem działać dla swojego uczelnianego klubu. W latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia był prezesem AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem m.in. kilku jubileuszowych wystaw AZS.

„Akademicki Sport XX-wiecznej Warszawy” liczy ponad pięćset stron. Wiedza, którą można znaleźć w książce, jest owocem wieloletnich badań, penetracji archiwów i bibliotek, a także porządkowania piwnicy w siedzibie AZS Warszawa. Dziesięć lat temu udało się bowiem w tym miejscu odnaleźć wiele dokumentów z lat powojennych. Po opisaniu przez doktora Gawkowskiego wszystkie materiały trafiły do Archiwum UW.

AZS Warszawa powstał w 1916 r. Początkowo nie dane mu było jednak działać pod swoja nazwą, bo niemiecki gubernator nie zezwolił na działanie międzyuczelnianej organizacji. Powstały więc kolejno: Związek Sportowy Słuchaczy PW, ZSS UW, ZSS WSH i ZSS SGGW. Nieoficjalnie jednak studenci mieli wspólną centralę nazywaną AZS. W 1919 r. wszystkie związki oficjalnie połączyły się w jeden AZS Warszawa, który w latach dwudziestolecia międzywojennego był największym klubem w Polsce. Wybitni lekkoatleci Halina Konopacka i Stefan Kostrzewski, wyśmienity hokeista Tadeusz Adamowski, czy siatkarze Romuald Wirszyłło czy Kazimierz  Wejchert to tylko niektóre nazwiska z najsłynniejszych zawodników tamtych lat w AZS Warszawa. Na przykład w latach 1927-1930 sekcja hokejowa AZS uchodziła za szóstą drużynę w Europie? O tym wszystkim traktuje ta książka, pisana wartkim językiem, pełna nowych ustaleń i arcyciekawych historii.

Robert Gawkowski jest doktorem historii i autorem kilkudziesięciu prac badawczych dotyczących przede wszystkim historii sportu. W jego dorobku są m.in. Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-39 (Warszawa 2007), Sport w II RP (Warszawa 2012), Futbol dawnej Warszawy (Warszawa 2014). Od 2012 Gawkowski zasiada w zarządzie Towarzystwa Miłośników Historii. Jest laureatem kilku znaczących nagród historycznych m.in. KLIO (2014) i Varsaviana (2008). Od lat studenckich był członkiem AZS UW, a w latach 1994-2001 prezesem tego klubu. Niniejszą książkę autor chce potraktować jako przedmiot swojej habilitacji.

Spotkanie poprowadzi znany sędzia piłkarski Michał Listkiewicz, zresztą absolwent hungarystyki na Uniwersytecie Warszawskim, który będąc arbitrem międzynarodowym, sędziując m.in. na Mistrzostwach Świata w 1990 roku we Włoszech znajdował czas, by prowadzić akademickie mecze dziewczyn z UW i AWF. Promocja książki odbędzie się w piątek o godz. 18 w Sali Brudzińskiego (Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). To właśnie tam, w Pałacu Kazimierzowskim, latem 1916 roku powstało pierwsze biuro AZS. Wstęp na spotkanie jest wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj