Tym razem przełaje

0
714

Przez pięć lat organizowali zawody w judo, a teraz przeprowadzą rywalizację w biegach przełajowych. Za niecałe trzy tygodnie KU AZS ANS Piła po raz kolejny gościć będzie zawody Akademickich Mistrzostw Polski.

O przygotowaniach do imprezy, która odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia, rozmawiamy z Pawłem Łojewskim, prezesem Klubu Uczelnianego AZS Akademii Nauk Stosowanych w Pile.

Dlaczego po pięciu świetnie przeprowadzonych AMP w judo KU AZS ANS Piła postawił na biegi przełajowe?

– Przede wszystkim bardzo się cieszymy, że wciąż jesteśmy dobrze odbierani jako organizatorzy AMP-ów. Możliwość realizacji ogólnopolskich zawodów AZS przez pięć lat z rzędu świadczy o zaufaniu do nas ze strony centrali AZS, a także o dobrym odbiorze zawodów studenckich organizowanych w Pile. Po pięciu latach goszczenia judoków stwierdziliśmy, że dla bardziej wszechstronnego rozwoju naszego klubu podejmiemy próbę przeprowadzenia rywalizacji o innym charakterze, rozgrywanej nie w hali, lecz na otwartym powietrzu. Stanęło na AMP w biegach przełajowych, ponieważ uznaliśmy, że sprostamy organizacyjnie wymogom stawianym organizatorom w tej dyscyplinie sportu. Bardzo się cieszę, że Zarząd Główny AZS zaakceptował naszą ofertę.

Otrzymaliście już zgłoszenia wstępne do mistrzostw. Mógłbyś wymienić jakieś liczby? Czy AMP w biegach przełajowych cieszą się dużym zainteresowaniem?

– Termin zgłoszeń wstępnych upłynął 7 marca. Nadesłały je kluby AZS z 68 uczelni, praktycznie z każdego regionu Polski. Zaanonsowano nam przyjazd 281 zawodniczek i 344 zawodników, łącznie 625 osób, które będą rywalizować o medale AMP. Spodziewamy się w Pile także ponad 40 trenerów.

Jakie instytucje zaangażowane są w organizację mistrzostw?

– Organizatorem tegorocznych AMP w biegach przełajowych jest Akademia Nauk Stosowanych im Stanisława Staszica w Pile wraz z działającym tutaj Klubem Uczelnianym AZS. Cykl AMP wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Naszymi niezastąpionymi partnerami z regionu są natomiast: Miasto Piła, Powiat Pilski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Aeroklub Ziemi Pilskiej, Sady Doliny Noteci, firma GRAPIL oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji. Na tych partnerów zawsze możemy liczyć przy okazji dużych przedsięwzięć. Bez ich pomocy nie podołalibyśmy organizacji AMP, więc już w tej chwili bardzo serdecznie dziękuję im za wsparcie.

Co oferujecie uczestnikom tegorocznych AMP, poza – oczywiście – możliwością sportowej rywalizacji?

– Oferujemy zakwaterowanie w dwóch pilskich hotelach sieci GROMADA. W jednym z nich będzie się mieścić biuro zawodów, zostanie przeprowadzona weryfikacja i odprawa techniczna. Rzecz jasna, każdy uczestnik mistrzostw otrzyma specjalną pamiątkową koszulkę. Oferujemy też bonus od organizatora. Jak zawsze w Pile będzie to niespodzianka, która – mam nadzieję – spotka się z aplauzem.

Wiesz coś o sile ekip, które przyjadą na zawody? Jak na ich tle wyglądają szanse ANS Piła?

– Spodziewamy się przyjazdu kilku reprezentantek i reprezentantów Polski, w tym reprezentantów AZS, którzy ostatnio uczestniczyli w Akademickich Mistrzostwach Świata rozegranych w Omanie. Naszym klubowym faworytem, na którego dobry wynik bardzo liczymy, jest student pierwszego roku fizjoterapii na ANS, kol. Mikołaj Czechowicz. Jego sylwetka widnieje na oficjalnym plakacie mistrzostw.

Rozmawiał Piotr Kuś