Już 6 czerwca wystartują w Poznaniu Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet. W rozgrywanych po raz trzeci zawodach weźmie udział rekordowa liczba 26 drużyn uczelnianych z całej Polski. Organizatorem jest KU AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Punktualnie o godzinie 9.00 usłyszymy pierwszy gwizdek na stadionie piłkarskim UAM, który otwarty tuż przed wybuchem pandemii, po raz pierwszy gościć będzie imprezę z cyklu AMP. Zmagania toczyć się będą także na stadionie POSiR Golęcin, na którym zaledwie przed kilkoma dniami zakończyły się monumentalne AMP-y w lekkiej atletyce, które zorganizował OŚ AZS Poznań. Trzydniową rywalizację w piłce nożnej azetesiaczki rozpoczną aż w 8 grupach eliminacyjnych. Kto wystąpi w wielkim finale 8 czerwca?

– Tytułu mistrzowskiego powinna bronić reprezentacja AWF Katowice, jednak tego zespołu zabraknie na starcie – mówi Wojciech Weiss, człowiek orkiestra: trener reprezentacji Polski w futsalu kobiet, trener piłkarek UAM oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego AMP. – Pod nieobecność katowiczanek najpoważniejszymi kandydatkami do złota są, moim zdaniem, ograne w ekstraklasie zawodniczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa oraz Wyższej Szkoły Gospodarki z Bydgoszczy. Mój zespół broni srebrnego medalu, jednak postaramy się po roku przerwy, grając przed własną publicznością, powrócić na najwyższe miejsce na podium.

AZS UAM to już uznana marka nie tylko w futsalu (wielokrotne mistrzynie Polski), ale także w futbolu kobiet. Pierwszy zespół seniorski, jako KKS Lech AZS UAM występuje na trzecim, a drugi zespół UAM na czwartym poziomie rozgrywek piłkarskich. Klubowa akademia młodych piłkarek liczy już cztery grupy dziecięco-młodzieżowe, które z powodzeniem występują w rozgrywkach Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w swoich kategoriach wiekowych.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Mistrzostwa wspiera sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – Grupa PZU S.A. Zawody w stolicy Wielkopolski odbędą się dzięki wsparciu Rady Miasta Poznania oraz prywatnych sponsorów sportu akademickiego – Domu Wydawniczego REBIS i RaJu Photography.

Piłkarskie AMP-y kobiet przeprowadzone zostaną w bieżącym roku pod patronatem programu GRASSROOTS Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Piotr Kuś