W piątek w Radzionkowie ruszają Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie. Na śląskiej arenie zobaczymy kilku obrońców tytułów sprzed roku.

Podczas trzydniowej imprezy zobaczymy 119 zawodników z 39 uczelni, którzy wystąpią w dwóch konkurencjach – skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu. Zawody po raz szósty z rzędu są organizowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach we współpracy z Klubem Jeździeckim Lider.

Na starcie rywalizacji na Górnym Śląsku staną m.in. medaliści z zeszłego roku. Jednym z nich jest Monika Michalak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która broni tytułów w skokach (kategoria profi – dla profesjonalistów) i ujeżdżeniu (kategoria amator – dla pozostałych). Weekendowy występ będzie jej drugim udziałem w AMP w jeździectwie.

– Zawsze przed ważniejszymi startami staram się poświęcić ostatnie tygodnie na treningach i ostatnich szlifach. W tym roku jestem trochę bardziej pewna ujeżdżenia niż skoków, ale mam nadzieję, że w obu konkurencjach pokażę się z dobrej strony – mówi Michalak, którą podobnie jak przed rokiem, zobaczymy na koniu Linto. –  Wtedy jako debiutantka osiągnęłam znacznie więcej, niż oczekiwałam. W tym roku uznam za sukces każdy dobry występ. Mam nadzieję, że w swojej jeździe pokażę progres – dodaje.

UWM w Olsztynie, na którym Michalak studiuje biotechnologię, w zeszłym roku triumfował w klasyfikacji drużynowej przed Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jak przyznaje zawodniczka, w nadchodzący weekend może być trudniej o wygraną w tym rankingu. Dla olsztyńskiej uczelni nie powalczy już m.in. Natalia Paliszkiewicz, zwyciężczyni zeszłorocznych AMP w skokach (amator), która tym razem wystąpi jako reprezentantka stołecznej SGGW.

AMP w jeździectwie rozpoczną się w piątek, 27 maja, od ujeżdżenia w kategorii amator. Koniec imprezy zaplanowano na niedzielę, 29 maja.

Patronat honorowy nad AMP w jeździectwie objęli rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, powiat tarnogórski oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

fot. Wiktoria Roznowska