To była bardzo udana niedziela w Tokio dla wioślarzy spod znaku AZS. Do finałów A awansowały dwie osady z reprezentantami AZS w składach – dwójka podwójna mężczyzn i czwórka bez sterniczki kobiet. 

Jako pierwsi w półfinale popłynęli Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń) i Mateusz Biskup. Polacy trzymali się czołówki od początku, zapewniając sobie awans do finału A z trzeciego miejsca w półfinale. Wygrali Francuzi przed Brytyjczykami, a polska osada wyprzedziła o ponad półtorej sekundy czwartych na mecie Nowozelandczyków.

Kilkanaście minut później na wodzie pokazała się walcząca w repasażach czwórka bez sterniczki w składzie Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Maria Wierzbowska, Monika Chabel i Joanna Dittmann. Polki, by uzyskać awans do finału A, musiały zająć jedno z dwóch pierwszych miejsc. Szybko prowadzenie objęły Brytyjki, a biało-czerwona osada biła się o drugą lokatę z Rumunkami. Polki w końcówce bardzo mocno nacisnęły i uplasowały się na drugiej, wymarzonej pozycji, z przewagą 0,8 sekundy nad rywalkami.

Biegi finałowe z udziałem naszych osad odbędą się w środę.